anadolu yakası escort

Zeki Müren Müzikleri

Esnaf Haber TV

18,5 Milyar Kredi Esnafa Yetmedi, Yeni Kredi Açılmalı

18,5 Milyar Kredi Esnafa Yetmedi, Yeni Kredi Açılmalı
1.493
18 Kasım 2020 - 16:25

Koronavirüs Covid19 tedbirleri nedeniyle zor günler yaşayan Esnaf ve Sanatkarlar hükümetten yeni kredi, borç ertelemesi, muafiyet istiyor. TESKOMB Genel Başkanı Abdülkadir Akgül;   Bölge Birlik Başkanları ve Halk Bankası Esnaf Bankacılığı Daire Başkanı Ahmet Erdoğan’ın katılımıyla yeni kredileri ele alan bir toplantı gerçekleştirdi.

Türkiye Kahveciler Federasyonu “kahveci esnafına 1 yıl ödemesiz ve faizsiz 25000 TL kredi talebimiz insallah yakın zamanda gerçekleşecektir” şeklinde açıklama yaparken İstanbul İnternet Kafeciler Esnaf Odası Başkanı Ümit Büyük “Esnaf ve sanatkârlar kapalı oldukları bu dönemde SSK, BAĞ-KUR ve vergi ödemelerinden muaf tutulmalıdır.” dedi.

Hükümet Esnaf ve sanatkarlara kullandırılan düşük faizli krediler için oluşan gelir kaybına yönelik 2020 yılında 2,2 milyar lira kaynak tahsis ederken, yıl içindeki artışlarla bu tutarın 3 milyar lirayı geçmesi bekleniyor. Bu nedenle 2021 yılı bütçesinde de 3,8 milyar lira ödenek ayrılması planlandı.

Bahar döneminde Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında uygulamaya konulan Esnaf Destek Paketinden  747 bin 801 esnaf ve sanatkar yararlanırken, Halkbank vasıtasıyla toplam 18 milyar 526 milyon lira kredi kullanıldığı ortaya çıktı.

Halkbank tarafından sağlanan krediler kapsamında yürürlüğe konulan,  25 bin liraya kadar limitli, 3 aya kadar ödemesiz dönemli ve 12 aya kadar vadeli kullanılabilecek şekilde düzenlenen esnaf kredi kartı sayısı 557 bin 357’ye ulaştı. Bu kapsamda tahsis edilen kredi kartı limiti ise 10 milyar 519 milyon lira oldu. Diğer taraftan  25 bin liraya kadar limitli, 36 aya kadar vadeli, yıllık yüzde 4,5 faizli, 6 aya kadar ödemesiz dönem uygulanabilen Hazine faiz destekli işletme kredisinden şu ana kadar 747 bin 801 esnaf ve sanatkar yararlanırken  ve toplamda 18 milyar 526 milyon lira kredi kullandırıldı.

Bahar döneminde Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında uygulamaya konulan Esnaf Destek Paketinden  747 bin 801 esnaf ve sanatkar yararlanırken, Halkbank vasıtasıyla toplam 18 milyar 526 milyon lira kredi kullanıldığı ortaya çıktı.

Halkbank tarafından sağlanan krediler kapsamında yürürlüğe konulan,  25 bin liraya kadar limitli, 3 aya kadar ödemesiz dönemli ve 12 aya kadar vadeli kullanılabilecek şekilde düzenlenen esnaf kredi kartı sayısı 557 bin 357’ye ulaştı. Bu kapsamda tahsis edilen kredi kartı limiti ise 10 milyar 519 milyon lira oldu. Diğer taraftan  25 bin liraya kadar limitli, 36 aya kadar vadeli, yıllık yüzde 4,5 faizli, 6 aya kadar ödemesiz dönem uygulanabilen Hazine faiz destekli işletme kredisinden şu ana kadar 747 bin 801 esnaf ve sanatkar yararlanırken  ve toplamda 18 milyar 526 milyon lira kredi kullandırıldı.

İstanbul İnternet Kafeciler Esnaf Odası Başkanı Ümit Büyük:

“Sağlık için alınan hiçbir karara karşı değiliz. Tedbirlere evet, ancak bizim halimiz ne olacak? Daha önce getirilen kısıtlama tedbirleri kapsamında en büyük sıkıntıyı esnaf ve sanatkârımız yaşadı. Hiç kuşkusuz yeni alınan kısıtlama tedbirleri kapsamında olumsuz etkilenecek olan kesim yine esnaf ve sanatkârlarımızdır. Bu alınan kararlar kapsamında esnaf özel olarak desteklenmelidir. Yeni alınan kararlardan olumsuz etkilenecek olan esnafımız ekonomik olarak desteklenmelidir. Hiç zaman kaybedilmeden iş yerleri kapanan esnafımıza ve yanlarında çalıştırdıkları personellere nakdi yardım yapılmalı. Kira yardımının yanı sıra elektrik, su, doğalgaz gibi genel giderlerini karşılamak için her ay düzenli olarak belli oranda esnafımıza nakdi yardım yapılmalı. Esnaf ve sanatkârlar kapalı oldukları bu dönemde SSK, BAĞ-KUR ve vergi ödemelerinden muaf tutulmalıdır.”

Türkiye Kahveciler Federasyonu:

Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısında alınan kararlar doğrultusunda kahvehane ve kıraathanelerimiz bir süreliğine faaliyetlerine ara verecektir. Federasyonumuzun yoğun talebi üzerine kahveci esnafına 1 yıl ödemesiz ve faizsiz 25000 TL kredi talebimiz insallah yakın zamanda gerçekleşecektir. esnafımızın buna ihtiyacı var ve bu zor günleri hep beraber atlatacağız inşaallah.

marmaris tekne turu

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. EsnafHaberTV.com