Zeki Müren Müzikleri

Esnaf Haber TV

Alkol Satışı Yapana Ceza, Kaynak Olur mu ?

Teklife göre ayrıca bu yasağı 5 yıl içerisinde 3 kez işleyen iş yerlerinin tüm perakende alkollü içki ve açık alkollü içki satış ruhsatları iptal edilecek. Satış belgesi iptal edilen iş yerlerine 2 yıl boyunca yeni belge de verilmeyecek. Hükümet, etil alkolle evde rakı yapanları durdurmak için etil alkolün içine ‘fare zehri’ konulmasını öngören düzenlemeden sonuç alamaması üzerine yine çareyi cezada aramaya karar verdi.

Alkol Satışı Yapana Ceza, Kaynak Olur mu ?
8.607
27 Haziran 2020 - 14:20

AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz ile bir grup  milletvekilinin hazırladığı yasa teklifine göre, gece saat 22:00 ila sabah saat 06:00 saatleri arasında alkollü içki satışı yapan bakkal, market, bayi ve benzeri iş yerlerine 65 bin lira ila 320 bin lira arasında değişen tutarlarda para cezası kesilmesi alkol ürünleri satan esnafı ayağa kaldırdı.  Satıcılar teklifin Hükümetin yeni bir kaynak paketi olarak değerlendiriliyor

İŞ YERLERİ KAPANABİLİR

Mevcut ceza miktarlarını artırmaya yönelik yasa teklifini Sözcü’ye değerlendiren Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar on binlerce esnafın kepenk kapatmak üzere olduğunu söyledi.

150 bin kişinin işsiz kalabileceğini ifade eden Dündar, “Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nde alkollü içecekler satışına yönelik maddelerin yer aldığını görüyoruz. Alkollü içeceklerin satışına yönelik alınmaya çalışılan önlemleri anlıyoruz. Bununla birlikte anayasadaki ticaret özgürlüğünün ve ticari hayatın sürdürülebilirliğinin dikkate alınmasının öneminin altını yeniden çizeriz. Orantısız düzenleme ve yaptırımların binlerce işletmeyi kapanma noktasına getirebileceğini ve 150 bin kişiyi işsiz bırakıp, ailesiyle birlikte geçim sıkıntısına sürükleyeceğini ifade etmek isteriz” dedi.

RUHSATLAR 01.00’E KADAR AMA…
18 yaşından küçüklere alkol satışı yapılmadığını belirten Dündar, “Öncelikle vurgulamak isteriz ki yaş sınırı ile ilgili düzenlemelere zaten uygun hareket ediyor ve 18 yaşından küçüklere hiçbir şekilde alkol satışı yapmıyoruz. Emin olmadığımız durumlarda mutlaka kimlik kontrolü yapıyoruz. Bu nedenle bu konunun kanun teklifinde neden yer aldığını anlamış değiliz. Covid-19 döneminde ciddi bir iş ve gelir kaybına uğradık. 22:00 sonrası alkol satışının yasak olması bu olumsuz etkiyi daha da artırdı. Çoğumuzun ruhsat saatleri 01.00’e kadar geçerli olmasına rağmen 22.00 sonrası alkol satışı yapılamamasının nedenini zaten anlamakta güçlük çekiyoruz. Dükkânımız açık ama satış yapamıyoruz” ifadelerini kullandı.

HİÇBİR UYARI YAPILMADAN…
Mevcut cezaların hali hazırda oldukça yüksek olduğunu ifade eden Dündar, “Vergisini ödeyen, yasalara uyan biz esnaflar kepenklerimizi kapatırken, yasa dışı ticaret yapanlar, kural tanımıyor. Sahte içkilerle halk sağlığını tehlikeye atan bu kişiler aynı zamanda devletin vergi geliri kaybına uğramasına neden oluyor. Bununla birlikte 2020 yılı içinde saat yasağına ilişkin ceza alt limiti yeniden değerlemelerle birlikte zaten 63 bin TL ile 319 bin TL arasında çok yüksek bir seviyedir. 22.01’de dükkanındaki müşterisinin ödemesini alan bir esnaf, hiçbir uyarı dahi almaksızın 1 dakika için bile zaten ticari hayatının sonlanmasına neden olacak bir ceza ile karşı karşıya kalıyor” şeklinde konuştu.

YASAK 24.00’E ÇEKİLMELİ
Yasak saatinin değiştirilmesini istediklerini belirten Dündar açıklamalarını şu ifadelerle noktaladı:

“Ayrıca mevcut yönetmelikte TAPDK belgelerinin iptaline dair hükümlerin yer almasına rağmen ruhsat iptali konusunun neden bu kanun teklifinde gündeme getirildiği de anlaşılamamaktadır. Ekonominin belirsiz olduğu ve on birlerce küçük esnafın ayakta durmakta dahi zorlandığı böylesi bir pandemi sürecinde biz yeni yaptırımlar değil ticaretimizin sürdürülebilirliğine can suyu olacak düzenlemeler görmeyi bekliyoruz. Zaten anayasamızın ilgili maddesinde de devletimizin esnafları ve esnaf faaliyetlerini desteklemesi gerektiği de açıkça düzenlenmiştir. Talebimiz, 22.00 yasağının 24.00’e çekilmesi ve insanların sağlık politikaları kapsamında evde kalmaya teşvik edildiği bu süreçte, evlere teslim yönteminin önünün açılmasıdır. Ayrıca ceza kesilmeden önce esnafın yazılı olarak uyarılmasını sağlayan bir düzenlemenin de adil olacağı inancındayız.”

TEKLİF NELER GETİRİYOR

Teklife göre ayrıca bu yasağı 5 yıl içerisinde 3 kez işleyen iş yerlerinin tüm perakende alkollü içki ve açık alkollü içki satış ruhsatları iptal edilecek. Satış belgesi iptal edilen iş yerlerine 2 yıl boyunca yeni belge de verilmeyecek.

Hükümet, etil alkolle evde rakı yapanları durdurmak için etil alkolün içine ‘fare zehri’ konulmasını öngören düzenlemeden sonuç alamaması üzerine yine çareyi cezada aramaya karar verdi.

ETİL ALKOLE FAHİŞ CEZA

Düzenlemeye göre, rakı ve viski gibi içkilerin yapımında kullanılan etil alkolü satışa sunan ya da satan işletmelere 20 bin liradan 100 bin liraya kadar değişen tutarlarda idari para cezası kesilecek. Aynı şekilde kaçak tütün satanlar da cezalandırılacak.

Torba teklife göre, halkın hayatını ve sağlığını tehlikeye atacak şekilde gıda maddesi üreten veya ithal edenlere 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası kesilecek. Bu suçu 3 kez işleyenlere 10 yıla kadar gıda üretme yasağı getirilecek. Torba teklifle sigaralarda kullanılan yerli tütün oranının 2025 yılına kadar yüzde 30’a çıkarılması da zorunlu hale geliyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. EsnafHaberTV.com