anadolu yakası escort

Zeki Müren Müzikleri

Esnaf Haber TV

Bürokrasi Yıllarca Oyaladı, Korona Vale’yi Yaraladı

Vale mesleğinin devlet kurumlarında resmi bir meslek olarak kaydı bulunmaması ve nace kodunun olmaması Pandemi nedeniyle verilen devlet desteğinden mahrumiyetlerine neden oldu. Tüm Vale Şirketleri ve Çalışanları Derneği (TOVDER) Genel  Başkanı Mustafa Nohut,aileleriyle birlikte 500 bine ulaşan sektör için acil yardım çağrısında bulundu

Bürokrasi Yıllarca Oyaladı, Korona Vale’yi Yaraladı
22.771
25 Nisan 2020 - 15:32

Sektör olarak 100 bini aşan valeler, Koronavirüs Kovid-19 tedbirleri kapsamında kapanan işletmeler yüzünden büyük bir dram yaşıyor.  Yıllardır bir meslek olarak tanınması konusunda mücadele veren valeler, Mesleki Yeterlilik Kurumu başta olmak üzere Devlet bürokrasisinin işi ağırdan almasının kurbanı olduğu ortaya çıktı.

Vale mesleğinin devlet kurumlarında resmi bir meslek olarak kaydı bulunmaması ve nace kodunun olmaması Pandemi nedeniyle verilen devlet desteğinden mahrumiyetlerine neden oldu. Tüm Vale Şirketleri ve Çalışanları Derneği (TOVDER) Genel  Başkanı Mustafa Nohut,aileleriyle birlikte 500 bine ulaşan sektör için acil yardım çağrısında bulundu. Nohut “ sektörde çalışan valelerin çoğu bireysel çalıştıkları için çoğunluğun sigortası yok. Bu sebepten dolayı devletin sunmuş olduğu imkanlardan yararlanamadılar. Bunun içinde ortaya ciddi  mağduriyetler çıktı. Buradan vale çalıştıran işletmelere de seslenmek istiyorum ; Lütfen sigortasız vale personeli çalıştırmayın , çalıştırmayın ki bu gibi durumlarda mağduriyetlerin önüne geçmiş olalım” diye konuştu.

Valelere Sahip Çıkın!

“Vale mesleğinin , salgından dolayı uğramış olduğu mağduriyet göz ardı ediliyor” diyen Mustafa Nohut, sigortasız çalışma yanında valelik mesleğinin devlet kurumlarında resmi bir meslek olarak kaydı bulunmaması ve Nace kodunun olmamasının büyük mağduriyet oluşturduğunu belirterek şöyle dedi:“ Bugün , bu salgından en çok etkilenen iş dalı ; hizmet sektörüdür.  Vale sektörünün yaklaşık 100.000 çalışanı vardır. Her zamanki gibi bu dönemde de bu meslek mensuplarının mağdur olduklarını üzülerek gözlemlemiş bulunuyoruz. Elbette tüm dünyayı saran ve tehdit eden bu salgından dolayı bütün meslek mensupları mağdur olmuştur. Bu mağduriyetler Devlet tarafından desteklenerek , bir nebzede olsa giderilmiştir. Maalesef ki vale sektöründe çalışan arkadaşlarımız devlet desteklerinden faydalanamamış, çok sayıda arkadaşımız mağdur olmuştur. Bunun sebebi ise vale mesleğinin devlet kurumlarında resmi bir meslek olarak kaydı bulunmaması ve nace kodunun olmamasıdır. Kafeler , restoranlar , alışveriş merkezleri , hastaneler , spor salonları gibi işletmelerde çalışan herkes gibi valeler de mağdur olmuştur. Buradan devlet büyüklerine çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen bu meslekte çalışan arkadaşlarımıza sahip çıkın.”

İşsizliği Önlemek İstiyorsanız, Büyük Fırsat!

Tüm Vale Şirketleri ve Çalışanları Derneği (TOVDER) Genel  Başkanı Mustafa Nohut, devletin işsizliği önlemeye yönelik yaptığı acil eylem planlarında valelik mesleğini göz ardı etmeyerek resmileştirmesi halinde bir çok gencin meslek sahibi olacağını ifade etti: Nohut şu öneriyi getirdi:

“Ülkemizdeki işsizlik sayısına baktığımızda çoğunluğun ; genç – meslek sahibi olmayan insanlardan oluştuğunu görmekteyiz. Valelik ; hizmet sektörünün içerisinde yer alan , işletmelere araçlarıyla gelen insanlara hizmet veren bir iş dalıdır. Devlet yöneticilerimizden isteğimiz ise bu mesleği resmileştirip, gerekli alt yapıyı oluşturup ,mesleğini icra etmek isteyen kişileri ; mesleki yeterlilik kurumundan sertifikalandırarak mesleklerini düzgün bir şekilde yapan bireyler haline getirip çalışanları da kayıt altına alarak bir nebzede olsa işsizliği engellemeleridir. Böylece kayıt dışı olan ekonomiyi kayıt altına alıp ülke ekonomisine katkı sağlamış , hem de vale işini meslekleştirerek  gençlerimizi birer meslek sahibi bireyler haline getirerek bu alandaki gayri resmiliğin önüne geçmiş ,  bununla birlikte yeni bir sektör açmış olursunuz. Aynı zamanda bunları yaparak da bunun gibi durumlarda da mağdur olan insanlarında mağdur olmalarını engellemiş olursunuz. Burada bahsettiğimiz mağduriyet sadece çalışanları baz alarak değerlendirilmemelidir. Çalışanların , bakmakla yükümlü olduğu aileleri de göz önünde bulundurduğumuzda , 400 bini aşkın insanın mağduriyeti söz konusudur.”

 

marmaris tekne turu

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. EsnafHaberTV.com