Ankara Haberleri

Ankara Haberleri

TESKOMB Tartışması Gündeme Bomba Gibi Oturdu

Ankara Kantinciler Esnaf Başkanı Bayram Şahin’in “Dünya Esnaf Sanatkarlar derneği/ Ahi Enstitüsü’nün çevrim içi toplantısında söyledi “TESKOMB’u başarılı bulmuyorum sil baştan yapılandırılalı” sözleri gündeme bomba gibi düştü. Bayram’ın sözlerine Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatif Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan“ TESKOMB bu ülkede en etkin en verimli en başarılı sivil toplum örgütüdür ” diye cevap verirken konuyu TESK’in yeniden yapılanmasını önerdi. TESK yönetim kurulu üyesi Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu “TESK ve TESKOMB birlikte adım atması gerektiğini düşünüyorum” derken Adıyaman Esnaf Sanatkartlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay “Şu kuruluş başarılı şu kuruluş başarısız gibi denildi. Başkanlarımın söylediklerinin çoğuna da katılıyorum. Bu işler birlik beraberlik içerisinde ortak akılla çözülür tabii ki sorunlarımız çok yıllardan beri bizin esnaf ve kredi kooperatiflerindeki tek sorunmuş gibi finansmana yönelme konusunda tek esnaf kefalet sorumluymuş gibi gösterdi” yorumu yaptı. Toplantı sonunda Bayram Şahin’in "Bu onların kişiliklerine zatı alilerine saygısızlık olarak değil. asla adletmiyorum. Sadece yeniden yapılanmamız işte bunları konuşarak En azından bunlar konuşuldukça bu yapılanmalar bu eksiklikler varsa bizim de eksikliklerimizi düzeltip esnaf ve sanatkara daha iyi hizmetler sunacağız. Sürçü lisanım olduysa af fola… sürç-ü lisan yaptıksak af ola” sözlerine Ahmet Hamdi Aydoğan “ Sürç-i lisanı kabul ediyorum” diyerek ilginç bir cevap verdi.

Esnaf Kredileri Oda Başkanlarının Kara Kara Düşündürüyor

Esnaf ve Sanatkar Odaları Başkanları Türkiye'de ilk defa "Afetler Sonrası Esnaf Ve Sanatkarların Yaşadığı Sorunlar Finans, Durum Analizi" çevrim içi toplantıda ele alındı. Esnaf ve Sanatkarın krediye ulaşmasında engellerin kaldırılmasını isteyen esnaf başkanları esnaf kredileri başta olmak üzere KOSGEB kredilerinde uygulanan şartların esnetilmesini önerdiler. Esnaf başkanlarının ortaya koyduğu tablo Türkiye'de esnaf sanatkarın halini gözler önüne serdi. Acil Esnaf Afet Fonu Oluşturulmalı...Kooperatifler ve esnaf odaları yeniden yapılandırılmalı. Toplantıda TESKOMB'u başarılı bulmayan esnaf başkanının yeniden yapılanması önerisi tartışma oluşturdu.

Bakan Tekin'den öğretmen atamalarıyla ilgili açıklama

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Öğretmenler Günü etkinlikleri çerçevesinde Ankara ve İstanbul'daki programlara katılan beş öğretmenle TRT Haber canlı yayınına konuk oldu. Bakan Tekin, öğretmen atamalarına ilişkin olarak da konuştu. Peki, öğretmen ataması ne zaman yapılacak, branş dağılımı ve kontenjanları açıklandı mı?

Sektörde İsyanı Ali Özpolat Yorumladı: Freni Patlamış Kamyon Gibiyiz

Güzellik sektörü Dilan Polat ve Engin Polat çiftinin kara para aklama olarak içeri alınmasıyla patlak veren fenomenlerin güzellik salonları adı altında yasa dışı olaylara karışması sektörü ayağa kaldırdı. Bu kadar gelişme yaşanırken sektör örgütlenmeleri federasyon, odalardan açıklama yapılmaması sektör temsilcilerini çileden çıkarttı. Ankara Artistlik Kuaförler Derneği Başkanı Ali Özpolat sektördeki gelişmeleri “ Freni patlamış kamyon gibiyiz” sözleriyle eleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı uçağı Gazze'ye yardım götürecek

Gazze'ye yardım için, 20 kişilik uzman hekim ekibi, ilaç ve tıbbi malzeme taşıyacak Cumhurbaşkanlığı uçağı, Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan kalkışa hazırlanıyor.

Türkiye'den İsrail'e sert tepki

İsrail'in Gazze'de 500 kişinin öldüğü hastane saldırısına Ankara'dan sert tepki geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Masum sivillerin olduğu bir hastaneyi vurmak, İsrail’in en temel insani değerlerden yoksun saldırılarının son örneğidir." dedi. Siyasi parti liderleri de hastane saldırısına art arda yaptıkları açıklamayla tepki gösterirken Meclis'te grubu bulunan siyasi partiler saldırıya ortak bildiriyle kınama geldi.

Özel halk otobüslerinden ücretsiz yolcu kararı

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği'nden yapılan açıklamada, bundan böyle sadece ayın 1'i ile 4'ü arasında ücretsiz yolcu taşınacağı bildirildi.

Ankaralılar dikkat: Bugün bazı yollar trafiğe kapalı

Ankara’nın başkent oluşunun 100. yıldönümü nedeniyle bugün bazı yollar trafiğe kapatılacak.

Erdoğan: Enflasyon tüm dünyanın sorunu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nda İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara ilişkin konuştu. “İsrail örgüt gibi davranmamalı.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sivillere yönelik hiçbir eylemi doğru bulmadıklarını ve savaşın bir an önce son bulması gerektiğini söyledi. Erdoğan taraflara itidal çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı, 31 Mart 2024’te gerçekleştirilecek yerel seçimlere ilişkin mesajlar da verdi. Erdoğan, “Mevcut belediyelerimizi daha güçlü bir şekilde elde tutarken, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere milletimizi gerçek belediyecilikle tanıştırana kadar bize durmak yok.” dedi. Erdoğan, grup toplantısının ardından çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kürsüden yaptığı ittifak çağrısı sorulan Erdoğan, “Katılmak isteyen herkese kapımız açık, İYİ Parti de olabilir.” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Prangaların sökülüp atılma zamanı geldi

Danıştay eğitim tesisi açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin darbe anayasasından kurtulması gerektiğini belirtti. Erdoğan, "Prangaların sökülüp atılma vakti artık gelmiştir." dedi. Ankara'daki bombalı saldırı girişimi üzerinden terörle mücadelye değinen Erdoğan, "Dostlarımızdan, kınamayla birlikte somut adımlar görmek istiyoruz." dedi.

Yerlikaya ve Kalın'dan Ankara'daki saldırıda yaralanan polislere ziyaret

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı İbrahim Kalın, Ankara’da yaşanan bombalı saldırı girişiminde yaralanan polis memurlarını ziyaret etti.

İçişleri Bakanlığı'na bombalı saldırı girişimi! Teröristlerden biri kendini patlattı

Ankara'da İçişleri Bakanlığı'nın Kızılay binası önünde patlama sesi duyuldu, ardından da silah sesleri geldi. İçişleri Bakanı Yerlikaya, 2 teröristin bombalı araçla saldırı girişiminde bulunduğunu açıkladı. Açılan ateş sırasında 2 emniyet mensubu hafif biçimde yaralandı. Saldırıya ilişkin soruşturma başlatılırken; konuya ilişkin erişim engeli ve yayın yasağı kararı alındı.

Mansur Yavaş'tan özel halk otobüslerine: Ya otobüsleri bize satın ya da başka iş yapın

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, özel halk otobüsü krizinde işletmecilere rest çekerek, "Ya otobüslerin hepsini bize satın ya da gidin başka iş yapın" dedi.

Ankara'da özel halk otobüsleri kontak kapattı

Ankara’da toplu ulaşımda yaşanan ücretsiz yolcu gruplarını taşımama tartışması yeni bir boyut kazandı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, 65 yaş üstü yolcuları ücretsiz taşımayan özel halk otobüslerinin trafikten men edileceğini açıklamasının ardından özel halk otobüsleri kontak kapatma kararı aldı. Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği (TÖHOB) Genel Başkanı Kurtuluş Kara, özel halk otobüslerinin Pazartesi günü çalışmama kararı aldığını açıkladı.

ABD: Türkiye, tahıl girişimi için yoğun çalışıyor

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Ankara'nın ve Birleşmiş Milletler'in girişimlerine işaret etti. Amerikalı yetkili, "Umarız sonuç alınır" mesajı verdi.

Hele Şükür ! ATO El Attı, Çiçekçiler ve Aktarlar Meslek Sayıldı

Türkiye'de binlerce çiçekçi ve aktar Ankara Ticaret Odası'nın öncülüğüyle meslek olarak kabul edildi. Artık baharatçı ve çiçekçilik yapabilmek için Mesleki Yeterlilik Kurumu'ndan belgeye sahip olmak şart olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "Aktarlar ve çiçekçiler, günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Aktarlar, sağlık ve doğal ürünler konusundaki uzmanlıklarıyla insanların sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkı sağlarlar. Çiçekçiler ise özel anları renklendirir, mutlu kılar ve dünyamızı güzelleştirirler. Bu çalışmalar, aktarlar ve çiçekçilerin çalışma koşullarını iyileştirmeyi, mesleklerini daha sürdürülebilir hale getirmeyi, sektördeki rekabeti artırmayı ve daha kaliteli hizmet sunumunu amaçlamaktadır." dedi

Ankara'da F-4 savaş uçağının parçası otoparka düştü

Ankara'nın Çankaya ilçesindeki Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürlüğü'nün açık otoparkına, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait F-4 savaş uçağından drop tank (yardımcı yakıt tankı) düştü. Olayda can kaybı ve yaralanma yaşanmazken, park halindeki 3 araç hasar gördü.

Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattı bir yıl erken bitirilerek 2027'de hizmete girecek

Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı, 2027'de hizmete girecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye'yi mülteci akınıyla köşeye sıkıştırma çabalarını boşa çıkarıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Subay ve Astsubay Öğrencileri Mezuniyet Töreni'ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'yi mülteci akınıyla köşeye sıkıştırma çabalarını boşa çıkarıyoruz. Kaçak olarak ülkede bulunan ve suça bulaşanları süratle sınır dışı ediyoruz." dedi.

Kılıçdaroğlu esnaf odalarının temsilcileriyle görüştü

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’daki esnaf odalarının temsilcileriyle CHP Genel Merkezi'nde görüştü.

Ankara’da ulaşım ücretlerine zam

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ulaşım ücretlerine zam yaptı. 24 Temmuz tarihi itibarıyla tam bilet 15 TL, öğrenci bileti 7,5 TL, öğrenci abonmanı ise 220 Türk lirası oldu.

Ankara'da MKE fabrikasında patlama! Yaralılar var

Ankara Kayaş'ta MKE fabrikasında patlama oldu. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 4 işçinin yaralandığını ekiplerin ise bölgede olduğunu dile getirdi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ormanlık alana sirayet eden yangın için söndürme çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Mamak Belediye Başkanı Murat Köse ise çevre güvenliği önlemlerinin alındığını belirterek "Yangın söndürülmeye çalışıyor. Küçük patlamalar da duyuyoruz." dedi.

Bolu'da su baskını Düzce'de heyelan | TEM İstanbul yönü kapandı

Batı Karadeniz'deki şiddetli yağış TEM Otoyolu'nda ulaşımı aksatıyor. Türkiye'nin en önemli geçiş noktalarından biri olan Bolu Dağı Tüneli İstanbul yönü yamaçtan taşan suların oluşturduğu birikinti nedeniyle, Düzce-Yığılca kara yolu ise can güvenliğinin sağlanması amacıyla ulaşıma kapatıldı. Otoyolun Düzce mevkiinde ise yamaçtan kopan kayalar zincirleme kazaya neden oldu. Ankara-İstanbul istikametinin trafiğe kapatıldığını duyuran Ulaştırma Bakanlığı, Ankara'dan İstanbul'a gidecek olan sürücülerin ikinci bir duyuruya kadar Ankara-Eskişehir-Bilecik-Sakarya istikametini kullanmaları gerektiğini belirtti. Karabük'te de sağanağın ardından çökme oluşan Karabük-Zonguldak kara yolu, çift yönlü ulaşıma kapatıldı.

Ünlü ekonomist 10 gündür kayıp

Dünya Bankası’nda çalıştıktan sonra emekli olan ve tatil için geldiği Balıkesir’in Gönen ilçesinde kaybolan 83 yaşındaki Korhan Berzeg’i arama çalışmaları 10’uncu gününde devam ediyor. Berzeg’i arama çalışmalarına dün Ankara’dan gelen özel bir ekip de katıldı.

Ankara'da şiddetli yağış: Caddeler göle döndü, araçlar sürüklendi

Ankara'da aniden bastıran sağanak ve dolu yağışında bazı bölgelerde su baskınları yaşanırken, sokaktaki vatandaşlar ve sürücüler zor anlar yaşadı.

Ankara Valiliği'nden sağanak uyarısı

Ankara Valiliği, beklenen sağanak yağışına karşı uyarıda bulundu.

MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda patlama: 5 işçi şehit

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Ankara'da Makine ve Kimya Endüstrisi'ne (MKE) ait Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda meydana gelen patlamada 5 işçinin şehit olduğunu duyurdu. Patlamanın dinamit lokumu hazırlanırken kimyasal tepkimeden kaynaklandığı açıklandı. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldı.

Meteorolojiden 24 il için sarı kodlu uyarı (Bugün hava nasıl olacak?)

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 5 günlük hava tahmin raporunu yayımladı. MGM'nin tahminlerine göre batı kesimlerde 3 ila 6 derece azalacağı, iç ve doğu bölgelerde 2 ila 4 derece artacağı tahmin ediliyor. 24 il için sarı kodlu yağış uyarısı verilirken, ani sel, yerel su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyarı yapıldı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da bugün beklenen sağanak yağış nedeniyle Ankaralıları uyardı ve belediyedeki ilgili birimlerin tüm izinlerinin kaldırıldığını açıkladı.

Ankara Valiliği'nden şiddetli yağış uyarısı

Ankara Valiliği, cuma günü öğle saatlerinden sonra beklenen şiddetli yağış için vatandaşları uyardı.

Ankara'da fırtına ve hortum uyarısı

Ankara'da 3 gün boyunca olması beklenen fırtına ve hortuma karşı uyarı yapıldı. Özellikle cumartesi günü etkisini artıracak fırtına için tedbir alınması istendi.