Eğitim Haberleri

Eğitim Haberleri

Bakan Işıkhan'dan 7200 İşaret Fişeği

Kısa adı TESK olan Türkiye Esnaf Sanatkarlar Konfederasyonunu ziyaret eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik BakanVedat Işıkhan sürpriz ziyaretinde önemli açıklamalarda bulundu. " Biz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ne diyorsa arkasındayız bu konuda çalışmalarımız sürüyor yakın bir zamanda Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarını takip ediniz" diye konuştu.

İki ilde eğitime fırtına engeli

Zonguldak ve Hatay'ın İskenderun ilçesinde şiddetli sağanak ve fırtına nedeniyle eğitime ara verildiği bildirildi.

Bakan Tekin'den öğretmen atamalarıyla ilgili açıklama

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Öğretmenler Günü etkinlikleri çerçevesinde Ankara ve İstanbul'daki programlara katılan beş öğretmenle TRT Haber canlı yayınına konuk oldu. Bakan Tekin, öğretmen atamalarına ilişkin olarak da konuştu. Peki, öğretmen ataması ne zaman yapılacak, branş dağılımı ve kontenjanları açıklandı mı?

İsrail Türk Züccaciye Ürünlerini Boykot Ediyormuş

 Geçtiğimiz yıl Türkiye ihracatına 6,1 milyar dolarlık bir katkı sağlayan ve 4 doların üzerinde ihracat birim fiyatıyla ortalamanın üzerine çıkan züccaciye sektörü, bu yılın ilk 9 ayında yüzde 3.48’lik bir kayıp yaşadı. Hedef yılı 6 milyar dolar ihracatla kapatmak. Züccaciye Derneği (ZÜCDER) Başkanı Mesut Öksüz, mesleki eğitim konusunda ilginç bir öneri daha getirdi. Öksüz " işveren gençlerin eğitim masraflarına destek olabilir, gece üniversiteleri açılarak vardiya sistemi kurulabilir" dedi.

Yaktın Vatandaşı Perakende

İstanbul'da 7 tüketici hakem heyetine ocak-ekim döneminde toplam 159 bin 323 başvuru yapıldı. Değerlendirilen başvurulardan 65 bin 565'inde tüketici lehine karar verildi .Perakende ticareti, sektör belirtilmeyen ve elektronik ortamda yapılan diğer başvurular, diğer hizmetler sektörü, abonelikler, finansal hizmetler, ulaşım-sağlık-eğitim, turizm hizmet sektörleri takip etti.

Okullarda ara tatil zili yarın çalıyor

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 20 milyon öğrenci, 13-17 Kasım'da 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı ilk ara tatilini yapacak.

2024 LGS tarihi belli oldu

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, LGS kapsamındaki merkezi sınavın 2 Haziran 2024 Pazar günü yapılacağını açıkladı.

Yeni müfredatın ilk ayrıntıları geldi

Milli Eğitim Bakanlığı, tüm eğitim kademelerinde yeni müfredata geçiyor. Yeni müfredat çalışmalarının temelini, öğrencilerin zihinsel, sosyal, duygusal, fiziksel ve ahlaki açıdan çok yönlü gelişimini esas alan “bütüncül eğitim” yaklaşımı oluşturuyor. Yeni müfredat, 2024-2025 eğitim öğretim döneminden itibaren kademeli şekilde uygulanmaya başlanacak.

Okullarda müfredat değişiyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2023-2024 eğitim ve öğretim yılına ilişkin önemli bir karar daha aldıklarını açıkladı. Buna göre ders müfredatında değişikliğe gidiliyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, müfredatın çok ağır olduğunu ve derslerde sadeleştirme yapacaklarını duyurdu.

Öğretmen seminerleri için yeni karar: Sadece kasım ara tatilinde online olacak

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenlerle yaptığı görüşmelerde, daha önceki uygulama nedeniyle yüz yüze programların ertelenmesi talepleriyle karşılaştığını ifade ederek, bu nedenle sadece kasım ara tatili için geçerli olmak üzere seminer döneminin online yapılmasına karar verdiğini duyurdu.

Mehmet Şakak: 12 Yıllık Eğitimden Sonra Ara Eleman Bulamıyoruz

Onları depremin çilesinde ölümün kıskacında yoğurdu kader… Ölümün kenarından döndüler. Sevdiklerini toprağa verdiler…Evleri, dükkanları yıkıldı ancak umutları yıkıldı mı ? 6 Şubat'ta asrın felaketiyle karşı karşıya kalan Adıyaman Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Şanlıurfa illerinde esnaf odaları başkanları esnaf ve sanatkarlar ile görüşen usta kalem Gazeteci-Yazar Fehmi Çalmuk Afetin Esnaflarını kaleme aldı. Neler yaşadılar, neler yaşıyorlar? Esnaf kredileri, devlet yardımları ne durumda ? Ağlayarak okuyup izleyeceğiniz Afetin Esnafları yazı dizisi ve videoları esnafhabertv.com ve youtube kanalında. Şanlıurfa'da yüzyılın afetini yaşayan esnaf, 'Afetin Esnafları' yazı dizisine konuştu.

2 bine yakın merdiven altı kurs için işlem başlatıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ruhsatsız faaliyet gösterdiği ihbar edilen 2 bine yakın “merdiven altı” kursun kapatılması için işlem başlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Prangaların sökülüp atılma zamanı geldi

Danıştay eğitim tesisi açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin darbe anayasasından kurtulması gerektiğini belirtti. Erdoğan, "Prangaların sökülüp atılma vakti artık gelmiştir." dedi. Ankara'daki bombalı saldırı girişimi üzerinden terörle mücadelye değinen Erdoğan, "Dostlarımızdan, kınamayla birlikte somut adımlar görmek istiyoruz." dedi.

Öğretmen mülakatları nasıl yapılacak? Son 5 dakika ayrıntısı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen atamalarındaki mülakat sisteminin detayları netleşiyor. Buna göre öğretmen adayları jüri üyelerini, jüri de adayları mülakat günü öğrenecek. Mülakat sürecinin kamera kaydına alınacağı yeni sistemde, adaylar mülakatın son beş dakikasında verdiği cevapları kağıda yazıp, altına da imza atacak. Olası itirazlarda üst kurul, değerlendirmesini bu veriler ışığında yapacak.

Eğitimde mülakat polemiği! Bakan Tekin: İstihdam ettiğim öğretmeni görmek zorundayım

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den, mülakat tartışmalarına ilişkin önemli açıklamalar geldi. NTV'nin sorularını yanıtlayan Tekin, "İstihdam ettiğim öğretmeni görmek zorundayım" dedi. 

KOSGEB,'den 50 girişimciye 1 milyon liraya kadar geri ödemesiz destek

Denizli, Aydın ve Muğla'da makine ve gıda imalatı sektörlerinin gelişmesi amaçlı bir destek programı başlatılıyor. Şartları tutan adaylar bir eğitimden geçerek ve iş fikirlerini sunarak hibe desteklerde yararlanabilecek.

Türkçe ortalaması 70 olmayan geçemeyecek

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, sınıf geçmede yeni düzenlemenin ayrıntılarını paylaştı. Öğretmen atamaları ve açık öğretime geçişin zorlaştırılması konularına değinen Tekin, yeni dönemde 50 başarı puanının sınıf geçmede yeterli olmayacağını belirtti.

BES'te yeni dönem başlıyor

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde sözleşme sonlandırılmadan birikimlerin yüzde 50'sine kadar olan kısmı, konut alımı, evlenme, doğal afet ve eğitim harcamaları için kullanılabilecek.

MEB açık liseye geçiş şartlarını belirledi

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), örgün eğitimden açık öğretim liselerine geçişleri sınırlandıran yönetmeliğin ardından, bu liselere geçişlere izin verilecek istisnai durumlarla ilgili usul ve esaslar belirlendi.

Milli Eğitim Bakanı Tekin'den öğretmenlere mektup

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yarını bugünden inşa etmenin evrensel gerçekliğinde, nesilleri her bakımdan çağın şartlarına göre hazırlamanın eğitimcilerin gayretleriyle vücut bulacağını belirterek, "Çocuklarımızın sadece zihinlerine değil, kalplerine de dokunan her öğretmen, yepyeni bir dünya kurup anılmaya değer hatıraların en kutsal ve en hüzünlü tarafında yer alacaktır." ifadelerini kullandı.

MEB ücretsiz okul yemeğini askıya aldı

MEB, okul öncesi eğitimde ücretsiz okul yemeği uygulamasını "geçici olarak" durdurdu. Beslenme çantasının maliyetine dikkat çeken sivil toplum ve muhalefet partileri ise ücretsiz yemek çağrısında bulu

İstanbul'da yeni eğitim-öğretim yılı alarmı

Yeni eğitim öğretim yılı 11 Eylül Pazartesi günü başlayacak. İstanbul’da valilik ve belediye alarm durumuna geçti. Kentte Pazartesi günü 06.00 ile 14.00 saatleri arasında toplu ulaşım ücretsiz olacak. Kentteki şantiyelerde çalışmalara 1 hafta ara verildi. Emniyet güçleri ise okul çevrelerindeki önlemlerini sıklaştırıyor.

Liselerde sınıfta kalma olacak mı, sınıf tekrarı geri mi geldi? Milli Eğitim Bakanlığı açıkladı

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre; liselerde 6'dan fazla dersi başarısız olan öğrenci sınıf tekrarı yapacak.

Depremzede öğrencilere bursluluk kontenjanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla, "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Okul alışverişi telaşı başladı Kırtasiye malzemeleri cep yakıyor

2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk dersine sayılı günler kala, öğrenci ile velileri okul alışverişi telaşı sardı. Geçen yıla göre ise kırtasiye malzemeleri yüzde 100 zamlandı. Bir öğrencinin ihtiyacı olan kırtasiye malzemeleri, sırt çantasıyla beraber ortalama bin 500 lirayı buluyor.

Kırtasiye fiyatları el yakıyor! Piyasada 'ikinci el defter' dönemi

Okulların açılmasına az bir süre kala kırtasiye telaşına düşen veliler yüksek fiyatlar karşısında ikinci el malzemelere yöneldi. İnternette kullanılmış defter dahi alıcı buluyor. Kırtasiyeciler ise satışların düştüğünü söyledi.

Liselere sınıf tekrarı geliyor | Milli Eğitim Bakanı açıkladı

Medya kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, liselere sınıf tekrarının geldiğini duyururken öğrencilere "devamsızlığa af yok, beklenti içinde olmayın" mesajını verdi. Tekin, açık liseye geçişlerin de zorlaşacağını belirtti.

YÖK'ten yurt dışı eğitim uyarısı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yurt dışında okumak isteyen öğrencileri sahte üniversiteler ve yanıltıcı reklamlara karşı uyardı.

KPSS Lisans sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte 2023 KPSS sonuç açıklanma tarihi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), organize edilen Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans Sınavı'nın Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumları 23 Temmuz Pazar günü yani bugün geride kalacak. Tüm gözler şimdi KPSS sonuçlarının ilan edileceği tarihte. Peki, KPSS Lisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

Bakan Tekin: Gerekirse kız okulları da açabilmeliyiz

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in karma eğitime yönelik bir açıklaması siyasette tartışmaya yol açtı. Tekin, "Karma eğitime karşı mısınız?" sorusuna "Veliyi ikna etmek için gerekirse kız okulları da açabilmeliyiz.'' yanıtını verdi. Bu sözlere muhalefetten tepki geldi.