Esnaf Haberleri

Esnaf Haberleri

TESK Başkanı Palandöken'dan 'korsan okul servisi' uyarısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, okulların açılmasıyla öğrencilerin ulaşımının güvenli ve konforlu şekilde sağlanmasının yeniden gündeme geldiğini belirterek, okul servisi belirlenirken ilgili odaya kayıtlı esnafın tercih edilmesi uyarısında bulundu.

Esnaf Kepenk Kapatırsa Ekonomide Kaos Olur

Kısa adı BESDER olan Beyaz Eşyacılar Satıcılar Derneği Genel Başkanı Haluk Şaban Gürbüz, hükümete esnaf ve sanatkarın kepenk kapatmaması için acil çağrıda bulundu.

Hele Şükür ! ATO El Attı, Çiçekçiler ve Aktarlar Meslek Sayıldı

Türkiye'de binlerce çiçekçi ve aktar Ankara Ticaret Odası'nın öncülüğüyle meslek olarak kabul edildi. Artık baharatçı ve çiçekçilik yapabilmek için Mesleki Yeterlilik Kurumu'ndan belgeye sahip olmak şart olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "Aktarlar ve çiçekçiler, günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Aktarlar, sağlık ve doğal ürünler konusundaki uzmanlıklarıyla insanların sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkı sağlarlar. Çiçekçiler ise özel anları renklendirir, mutlu kılar ve dünyamızı güzelleştirirler. Bu çalışmalar, aktarlar ve çiçekçilerin çalışma koşullarını iyileştirmeyi, mesleklerini daha sürdürülebilir hale getirmeyi, sektördeki rekabeti artırmayı ve daha kaliteli hizmet sunumunu amaçlamaktadır." dedi

Adıyaman Deprem de nasıl Acıyaman Oldu. Gözyaşlarınızı tutamayacaksınız !

Beş bölümden oluşan “Esnafın Afet Hikayeleri” serisinin ilk bölümü olan “Adıyaman” filmi yayımlandı. Gözyaşlarınızı tutamayacaksınız

Yürek Burkan Esnaf ve Sanatkarın Afet Hikayeleri

Filmlere katılan konuşmacılar yürek burkan içler acısı hikayeleriyle izleyiciler ile buluşuyor.

Kılıçdaroğlu esnaf odalarının temsilcileriyle görüştü

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’daki esnaf odalarının temsilcileriyle CHP Genel Merkezi'nde görüştü.

TESK'ten esnafı rahatlatacak adımlar için çağrı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın rahatlayabilmesi için sosyal güvenlik alanında bazı adımların atılması gerektiğini belirtti.

Palandöken: Esnaf krediye ulaşamıyor

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın ticari krediye ulaşamadığını belirterek, "Bankalar kredi verirken kolaylık sağlamalı. Düşük faizli yüksek limitli krediye ihtiyaç var" dedi.

Deprem bölgesinde esnafın borçları 6 ay ertelenecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında afet bölgesi ilan edilen yerlerde esnaf ve sanatkarlara Halk Bankası tarafından kullandırılan kredilerin ödemelerine faizsiz 6 ay daha erteleme yapılacağını açıkladı.

TESK'ten esnafa 'Esnaf Cüzdan' uygulaması

Esnafın dijital dönüşümünü hızlandıracak “TESK ESNAF CÜZDAN” uygulaması hakkında bilgi veren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Aveon Global Sigorta ve Ozan Elektronik Para A.Ş ile yaptığımız işbirliği neticesinde esnafımıza özel geliştirilen “Esnaf Cüzdan” uygulaması birbirinden farklı finansal çözümler, özel krediler, kaskodan konuta çeşitli sigorta paketleri gibi birçok özel avantajlar sunuyor. Bu uygulama esnafımızın dijital dönüşümüne de hız kazandıracak” dedi.

Arkanızı Kollayın ... Aman Otomobil Çarpmasın !

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken "Hiç binilmeyen bir aracın sadece kapının önünde yatma maliyeti yılda 15 bin lirayı buluyor. Bunun yanında vatandaş kasko da yaptırmak istese bu rakam doğrudan 25 bin liranın üzerine çıkıyor. Durumun böyle olması sokakta muayenesiz, sigortasız araçların sayısını arttırdı. Trafikte sigortasız araçların bulunması büyük tehlike arz ediyor. Bu sorunun giderilmesi için muayene ve yüksek vergi ücretleri düşürülmeli” ifadelerini kullandı.

Ahilik Töresi Afet Bilinci Filmi Yayımlandı

Dünya Esnaf Sanatkarlar Derneği bünyesindeki Ahi Enstitüsü ve  İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü ile beraber yürüttüğü,  “Ahilik Töresi Afet Bilinci Güvenli Millet, Güvenli Devlet”  başlıklı projesi kapsamındaki ilk filmi “Ahilik Töresi, Afet Bilinci” isimli filmi yayımlandı.

Esnaf ve Sanatkarlar Afetler İçin Acil Eylem Çağrısı Yaptı

Türkiye'de ilk kez esnaf ve sanatkar başkanları Türkiye'nin yaşadığı deprem, sel, yangın, heyelan gibi afetleri çevrimiçi toplantılarda konuştu. Afetlere karşı esnaf ve sanatkarın hazırlıksız, koordinesiz olduğunun vurgulandığı çevrim içi toplantılarda en çok dikkat çeken konu ise AFAD ve Kızılay ön planda tutulmasına tepki gösterildi.

Şoför Esnafı Marşa Basamaz Hale geldi

Akaryakıt fiyatlarına yapılan ÖTV zammını değerlendiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Akaryakıt fiyatlarında yapılan ÖTV artışı ile artık ticari akaryakıt şart oldu. Bu fiyatlar ile esnafımız artık marşa basamaz duruma gelir. Çünkü bu fiyatlar otomatik olarak A’dan Z’ ye tüm ürünlere yansıyacaktır. Bu da vatandaşımızı alım gücünü düşürecek enflasyonu artıracaktır” dedi. 

Şoför Esnafı İsyan Etti

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, okul servis araçlarımız, dolmuşlarımız ve benzeri birçok taşımacı esnafının MTV'den muaf tutulmasını istedi. Apaydın, "ÖTV ile birlikte kamyon, kamyonet, minibüs ve otobüs türü araçlarda da KDV muafiyeti yapılması da gerekmektedir" dedi.

Esnaf ve Sanatkarlar Afet ve Etkilerini Çevrimiçi Toplantıda Konuşuyor

Deprem, sel, yangın, heyelan gibi afetler karşısında esnaf ve sanatkarların toplumsal rolü ve afetler karşısında hasar tespit raporunu esnaf ve sanatkar başkanları çevrimiçi toplantılar tartışıyor.

İzmir'de oluşan çöp dağları esnafı canından bezdirdi

İzmir'in Bornova ilçesinde bulunan Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesinde toplanmayan çöpler adeta bir dağ oluştururken, esnaf Bornova Belediyesine tepki gösterdi.

Yargıtay'dan kaçak göçmen çalıştıran esnaf için karar

Yargıtay, yasa dışı yollarla Türkiye'ye giren göçmeni çalıştıran esnaf hakkında dikkat çeken bir karara imza attı. Yüksek Mahkeme; başka bir ülkeye gitme amacı bulunmayan ve Türkiye'de sürekli olarak kalmak istediği anlaşılan Afganistan uyruklu göçmenin kaçak olduğunu bildiği hâlde istihdam eden sanığın eyleminin "göçmen kaçakçılığı" suçunu oluşturduğuna hükmetti.

Kurban Bayramınız kutlu olsun

Esnaf ve Sanatkarların Kurban Bayramını tebrik ederiz

Palandöken: Bayram alışverişinin adresi mahalle esnafı olmalı

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Kurban Bayramı öncesi, vatandaşları alışveriş yaparken mahalle esnafını tercih etmeleri konusunda uyardı. Palandöken, yüksek fiyatların merdiven altı üretimi artırdığını da sözlerine ekledi.

Esnaf, Babalar Günü'nden 20 milyar liralık ciro bekliyor

Her haziran ayının üçüncü pazarı Babalar Günü olarak kutlanırken, çocukların da babaları için hediye alması alışverişi hareketlendiriyor.

TESK'ten Rekabet Kurulu'na sigara şikayeti

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, sigara firmalarını eleştirerek "Satış yapmayarak esnafla vatandaşı karşı karşıya getirdiklerini." söyledi.

İş İnsanı Erdal Arslan'dan Şok Eden 28 Mayıs Seçim Analizleri

Kimi çevrelerce asrın seçimi olarak nitelendirilen 14 Mayıs seçimleri ve 28 Mayıs günü ikinci turu gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucunu etkileyen kitlesel oyların başında yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın oyları geliyor. Bu İtibarla Türkiye’de gelişen olaylara, gelişmelere karşı duyarlılıkları, farkındalıkları kadar yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın sandığa gitmeleri kadar önemli. Otuz yılı bir aşkın bir süredir Avrupa’da yaşayan iş adamı Erdal Arslan aynı zaman da Avrupa’da yaşayan Türk iş insanlarının kurduğu Avrupa MÜSİAD’ın kurucularından ve ilk genel sekreteri. İş insanı Erdal Arslan ile www.politikadam.com'a seçimler hakkındaki görüşlerini açıkladı.

Esnaf ve Sanatkarlara Afet Bilinci Projesi

Son yıllar yaptığı sosyal içerikli önemli projelere imza atan Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği/ Ahi Enstitüsü Türkiye'yi yasa boğan  deprem felaketi başta olmak  olmak üzere  yaşanan doğal afetlere karşı esnaf ve sanatkarlarımızın  bilincinin arttırılması  amacıyla İçişleri Bakanlığı Sivil Toplum İlişkiler Genel Müdürlüğü ile birlikte "Ahilik Töresi, Afet Bilinci Güvenli Millet Güvenli Devlet"  Projesini başlattı.

Muhuttin Böcek'in esnaf ziyaretinde arbede çıktı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, beraberinde milletvekili adaylarıyla esnaf ziyareti yaptığı sırada arbede çıktı.

Kılıçdaroğlu: Esnaf Bakanlığı kuracağız

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmalarına devam ediyor. Esnaf Bakanlığı kuracaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Emekliye yeteri kadar para vermiyorlar, işçi de kalmadı batan kim esnaf. Esnafları da sahipsiz bırakmayacağız. Esnaf Bakanlığı da kuracağız." dedi.

TESK Başkanından kasaplar için ucuz et talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) kasaplara da ucuz et satmasını talep etti.

Esnaf için EYT düzenlemesi çağrısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, EYT düzenlemesinden faydalanamayan esnaf ve sanatkar için yeni düzenleme talep etti.

AFAD, Kahramanmaraşlı depremzede esnafa konteyner çarşı kurdu

Deprem nedeniyle iş yerleri enkaza dönen esnafa yıkılan binaların yerlerine geçici olarak hizmet vermeleri için konteyner çarşılar kurulmaya başlandı.

TESK'ten esnaf ve "staj mağdurları" için EYT'de yeni düzenleme talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeden, esnaf ve sanatkar ile "staj mağdurlarının" da faydalanmasının sağlanmasını istedi.