Kahramanmaraş Haberleri

Kahramanmaraş Haberleri

Depremden sonra göç alan Edirne'de kira fiyatları uçtu

Türkiye'yi sarsan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, 4'üncü derecede deprem bölgesi olan Edirne'ye göç artınca, kentte kiralık ev yok denilecek kadar azaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kahramanmaraş'ta 28 Mayıs mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'ta düzenlenen mitingde, 28 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerine ilişkin, "Asla rehavete kapılmıyoruz, ikinci turda tek bir vatandaşımızın dahi fire vermesini istemiyoruz" diyerek vatandaşları oy kullanmaya çağırdı. Ekim-Kasım aylarıyla birlikte kalıcı konutları hak sahiplerine teslim etmeyi planladıklarını söyleyen Erdoğan, hak sahipliği başvurularının da bugünden itibaren e-Devlet üzerinden yapılabileceğini duyurdu.

Malatya'da ağır hasarlı bina çöktü

Malatya'da, Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar alan 4 katlı bina kendiliğinden çöktü.

Madenciler 1 Mayıs'ta depremzedelerle buluştu

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Hatay'da enkazlarda arama kurtarmalara katılan madenciler, 1 Mayıs'ta depremzedelerle buluştu.

Deprem bölgesinde buruk Ramazan Bayramı: Mezarlıklara akın edildi

Kahramanmaraş merkezli depremlerde enkaz altında kalarak hayatını kaybeden vatandaşların yakınları, bayram namazı sonrası mezarlığa ziyarette bulundu.

TESK: Yeni konut yapmak için demirci, sıvacı, kalıpçı yetiştirmek gerekiyor

Kahramanmaraş depreminin ardından yıkılan konutların yerine yenileri yapılacak. Ayrıca Türkiye genelinde depreme dayanıksız konutlar ve yaşlı binalar kentsel dönüşüme girecek. İnşaat çalışmaların hız kazandığı bir ortamda kalifiye elemana olan ihtiyaç da giderek arttı.

Soylu duyurdu: Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybı 50 bin 500

İçişleri Bakanı Soylu, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 50 bin 500 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

AFAD, Kahramanmaraşlı depremzede esnafa konteyner çarşı kurdu

Deprem nedeniyle iş yerleri enkaza dönen esnafa yıkılan binaların yerlerine geçici olarak hizmet vermeleri için konteyner çarşılar kurulmaya başlandı.

Kahramanmaraş'ta okullarda yeniden eğitime başlandı

Depremin merkez üssü Kahramanmaraş'ta, 9 ilçede okullarda yeniden eğitime başlandı.

Adana'da 3 bin 821 bina yıkılacak

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6'lık depremlerle yıkımların meydana geldiği 11 kentten biri olan Adana'da 13 bina yerle bir oldu.

Deprem müteahhidinden savunma: Yalnızca bir kısmı yıkıldı

Adana'daki Mete Apartmanı'nın, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılmasıyla ilgili tutuklanan müteahhid Muzaffer Mete, kusuru bulunmadığını öne sürdü.

Rönesans Rezidans'ın yıkılma nedeni ortaya çıktı

Kahramanmaraş merkezli depremlerde Hatay'da yerle bir olan Rönesans Rezidans'ın yıkılma nedeni ortaya çıktı. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Can Altunışık, yaptıkları incelemede, “Hatay’da gördüğümüz Rönesans binasında bodrum ile üstteki 1 ve 2 katın hiç hasar almadığını, ama yetersiz bindirme boylarından dolayı, üst katların arkaya doğru devrildiğini gördük” dedi.

Erdoğan: Yıkılan her binayı yeniden yapacağız

Deprem bölgesine temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıkılan her binayı yeniden yapacaklarını belirterek, "Depremin 45. gününde kalıcı konutların inşasına başlamış durumdayız, bunu yapabilecek başka ülke yok." dedi. Cumhurbaşkanı, Afşin'e yeni bir organize sanayi bölgesi kurulacağını da açıkladı.

Kahramanmaraş'ta 5,3 büyüklüğünde deprem

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde saat 12.19'da 5,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Milli Eğitim Bakanı Özer: 4 ilde eğitim kademeli olarak başlayacak

Milli Eğitim Bakanı Özer, depremden etkilenen Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya ve Hatay'ın bazı ilçelerinde 27 Mart'tan itibaren kademeli şekilde eğitime başlanacağını açıkladı.

Kahramanmaraş'taki deprem enkazlarından 1,4 milyon ton hafriyat taşındı

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerde yıkılan binaların enkazlarından çıkan molozların taşındığı Karacasu bölgesinde 1,4 milyon ton hafriyatla yaklaşık 40 metre yüksekliğinde tepe oluştu.

Hisarcıklıoğlu: Deprem bölgesinde ekonomiyi canlı tutmalıyız

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgeye ilişkin "Esas olarak oradaki şehirlerin ekonomisinin canlılığını devam ettirmemiz lazım" dedi.

Baykar'dan depremzede öğrencilere 10 bin tablet

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından birçok yardım çalışması yürüten Baykar, afetzede öğrencilerin eğitiminin aksamaması için yeni bir bağış kampanyası başlattı.

Kahramanmaraş'ta 4,7 büyüklüğünde deprem

Kahramanmaraş'ta bu sabah saat 09.47'de deprem oldu.

OHAL kapsamında yatırım teşviklerine ilişkin yeni tedbirler alındı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve olağanüstü hal (OHAL) ilan edilen illerdeki yatırımlar için genel teşvik uygulamaları kapsamında düzenlenen ve 6 Şubat itibarıyla yatırım süresi biten, tamamlama vizesi yapılmamış yatırım teşvik belgeleri, talep alınmaksızın tamamlanmış sayılacak.

Mado’nun kurucusu da konteynerde kalıyor: Düştüğümüz yerden kalkacağız

Kahramanmaraş'ta ünlenerek dondurma başta olmak üzere birçok ürün üretip satan Mado'nun birçok dükkanı deprem felaketinden etkilendi. 3 fabrikası depremlerde hasar gören Mado'nun 60 çalışanı da hayatını kaybetti. Bu süreçte çalışanlarını motive etmek için fabrika girişine konteyner yerleştirip, işleri koordine eden Mado'nun kurucusu Mehmet Sait Kanbur (74), "Yiğit düştüğü yerden kalkar, diyorum. Biz de düştüğümüz yerden kalkacağız. Bize düşen sorumluluğu biliyoruz" dedi.

Sanayi esnafına acil destek kredisi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Malatya'da depremden etkilenen esnafla bir araya geldi. Varank,, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği bölgede sanayi sitesindeki esnaf ve iş yerleri için, KOSGEB acil durum destek kredisini devreye alacaklarını söyledi. Bu kapsamda esnafa, 1 yılı geri ödemesiz,3 yıllık kredi desteği sağlanacak.

Depremlerde can kaybı 47 bin 932'ye yükseldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybının 47 bin 932'ye yükseldiğini duyurdu. Soylu hayatını kaybedenlerinin 6 bin 265'inin yabancı uyruklu olduğunu açıkladı.

Elbistanlı Depremzede Bakkalın Yardımseverliği Polisimizi Duygulandırdı

Ülkemizde art arda gerçekleşen deprem felaketlerinin ardından Elbistanlı depremzede bir bakkal ve Çorum'dan yardım için Elbistan'a gelmiş bir polis arasında geçen bir sohbet ortaya çıktı.

Abdülhamid Han Camisi depremlerin ardından ibadete kapatıldı

Kahramanmaraş'daki Abdülhamid Han Camisi, depremlerin ardından tedbir amaçlı ibadete kapatıldı. Camiyle ilgili karar, detaylı incelemelerin ardından belli olacak.

Deprem bölgesi için fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, depremden etkilenen Hatay, Adana, Kahramanmaraş, Malatya, Gaziantep, Elazığ ve Kilis için kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısında bulundu.

Şanlıurfa'da ağır hasarlı 6 katlı bina çöktü

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde ağır hasar alan Şanlıurfa'dajs 6 katlı bir bina çöktü. Enkazda arama çalışması başlatıldı.

Deprem Kapadokya turizmini de etkiledi

Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra  sonra turizm sektörü de olumsuz etkilendi. Nevşehir Valiliğinden yapılan açıklamaya göre Kapadokya Bölgesini ziyaret eden turist sayısında yüzde 43 azalma oldu.

ÖSYM duyurdu! Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'da sınav iptali

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'da; Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ), Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL/1), Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS/1) ve Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'nın (TUS/1) yapılmayacağını duyurdu.

Erdoğan'dan muhalefete: Sirk cambazları

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuştu. Kahramanmaraş merkezli depremlerde 11 bin 400'ün üzerinde artçı sarsıntının gerçekleştiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye bir çeşit deprem fırtınasına tutulmuş durumdadır." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Vakit geliyor, bu millet inşallah 14 Mayıs'ta gereğini yapacaktır. Asla böyle kuru sıkı atanlara prim vermeyecektir." ifadelerini kullandı.