Öğrenci Haberleri

Öğrenci Haberleri

PISA testi sonuçları açıklandı: Türkiye ortalamanın altında

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı'nın 2022 sonuçlarında Türkiye, OECD ülkeleri arasında "ortalama altı" kaldı. Türkiye, 81 ülkeden 15 yaşındaki gençlerin okuma, matematik ve fen (bilim) seviyelerinin değerlendirildiği araştırmada 'Yaşam memnuniyeti' alanında son sırada yer aldı.

Okullarda ara tatil zili yarın çalıyor

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 20 milyon öğrenci, 13-17 Kasım'da 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı ilk ara tatilini yapacak.

Yeni müfredatın ilk ayrıntıları geldi

Milli Eğitim Bakanlığı, tüm eğitim kademelerinde yeni müfredata geçiyor. Yeni müfredat çalışmalarının temelini, öğrencilerin zihinsel, sosyal, duygusal, fiziksel ve ahlaki açıdan çok yönlü gelişimini esas alan “bütüncül eğitim” yaklaşımı oluşturuyor. Yeni müfredat, 2024-2025 eğitim öğretim döneminden itibaren kademeli şekilde uygulanmaya başlanacak.

Öğrenci yurdundaki asansör faciasında tutuklama

Aydın'da KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu'nda arızalanan asansörün düşmesi sonucu Zeren Ertaş isimli öğrencinin hayatını kaybetmesiyle ilgili, asansör firmasının yetkilisi M.B. tutuklandı.

KYK yurdundaki asansör faciasının ardından öğrencilerden protesto gösterisi

İstanbul'daki KYK yurtlarında kalan öğrenciler, Aydın KYK yurdunda yaşanan asansör faciasını protesto etti.

TESK Başkanı Palandöken'dan 'korsan okul servisi' uyarısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, okulların açılmasıyla öğrencilerin ulaşımının güvenli ve konforlu şekilde sağlanmasının yeniden gündeme geldiğini belirterek, okul servisi belirlenirken ilgili odaya kayıtlı esnafın tercih edilmesi uyarısında bulundu.

TESK'ten seyyar satıcı uyarısı

TESK Genel Başkanı Palandöken, okul çevrelerinde öğrencilerin sağlığını tehdit eden ürünler satan seyyar satıcılar ile zararlı madde satıcılarına göz açtırılmaması gerektiğini belirtti.

Liselerde sınıfta kalma olacak mı, sınıf tekrarı geri mi geldi? Milli Eğitim Bakanlığı açıkladı

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre; liselerde 6'dan fazla dersi başarısız olan öğrenci sınıf tekrarı yapacak.

Randevusuz veli okula giremeyecek

Yeni öğretim yılında velileri ilgilendiren önemli bir karar da hayata geçiriliyor. Veliler artık randevu almadan istedikleri zaman okula gidemeyecekler. Uzmanlara göre karar doğru velilerdense itiraz edenler var.

Kabine toplantısı sona erdi. Erdoğan: Enflasyonu dize getireceğiz

Kabine toplantısının ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasa çağrısını bir kez daha tekrarladı. Cumhurbaşkanı'nın enflasyonla mücadeleye yönelik de mesajları vardı. Erdoğan, "Hayat pahalılığıyla mücadeleyi daha sıkı yüreteceğiz." derken yarın açıklanacak "Orta Vadeli Programı" işaret etti. Üniversite öğrencilerine 10 GB internet ve cep telefonu desteğine ilişkin detayların bir sonraki Kabine Toplantısı'nda ele alınacağını açıklayan Erdoğan, "Evlenecek gençlerimize uygun fiyatlı kredi gündemimizde." dedi.

Depremzede öğrencilere bursluluk kontenjanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla, "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Okul alışverişi telaşı başladı Kırtasiye malzemeleri cep yakıyor

2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk dersine sayılı günler kala, öğrenci ile velileri okul alışverişi telaşı sardı. Geçen yıla göre ise kırtasiye malzemeleri yüzde 100 zamlandı. Bir öğrencinin ihtiyacı olan kırtasiye malzemeleri, sırt çantasıyla beraber ortalama bin 500 lirayı buluyor.

Bakan Şimşek: Öğrencilere vergisiz telefon ve bilgisayar için çalışma sürüyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir defaya mahsus olmak üzere üniversite öğrencilerine vergisiz bilgisayar ve telefon imkanı sağlanmasına ilişkin çalışmanın sürdüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye'yi mülteci akınıyla köşeye sıkıştırma çabalarını boşa çıkarıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Subay ve Astsubay Öğrencileri Mezuniyet Töreni'ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'yi mülteci akınıyla köşeye sıkıştırma çabalarını boşa çıkarıyoruz. Kaçak olarak ülkede bulunan ve suça bulaşanları süratle sınır dışı ediyoruz." dedi.

Liselere sınıf tekrarı geliyor | Milli Eğitim Bakanı açıkladı

Medya kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, liselere sınıf tekrarının geldiğini duyururken öğrencilere "devamsızlığa af yok, beklenti içinde olmayın" mesajını verdi. Tekin, açık liseye geçişlerin de zorlaşacağını belirtti.

YÖK'ten yurt dışı eğitim uyarısı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yurt dışında okumak isteyen öğrencileri sahte üniversiteler ve yanıltıcı reklamlara karşı uyardı.

Üniversite kayıtları ne zaman, hangi ayda başlayacak?

Üniversite kayıtlarının ne zaman başlayacağı, 2023 YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından puanlarını öğrenen ve tercih yapmayı bekleyen öğrenciler tarafından sorgulanıyor. Aldıkları puanlar ve başarı sıralamalarına göre üniversitelerin boş kontenjanlarına tercih yapacak olan adaylar, sonuçlarına göre kazandıkları üniversitelere kayıt olacak. Peki, üniversite kayıtları ne zaman, hangi ayda başlayacak?

LGS tercih sonuçları açıklandı

LGS tercih sonuçları için beklenen açıklama geldi. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında merkezi yerleştirme sonuçları "meb.gov.tr" ile "sonuc.meb.gov.tr" internet adresleri üzerinden erişime açıldı. Öğrenciler, yerleştirme sonuçlarına T.C. kimlik numaraları ve doğum tarihleri ile ulaşabilecek. İşte, MEB lise tercih sonuç sorgulama ekranı...

Ankara’da ulaşım ücretlerine zam

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ulaşım ücretlerine zam yaptı. 24 Temmuz tarihi itibarıyla tam bilet 15 TL, öğrenci bileti 7,5 TL, öğrenci abonmanı ise 220 Türk lirası oldu.

19 milyon öğrenci bugün karne alıyor

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 19 milyon öğrenci, bugün karne alarak yaz tatiline girdi. Deprem bölgesindeki öğrencilerin eğitim açıklarının kapanabilmesi için 1 Ağustos-1 Eylül arasında telafi kursları açılacak.

"Karne zili" 16 Haziran'da çalacak

Okullarda son ders zili 16 Haziran Cuma günü çalacak.Yaklaşık 19 milyon öğrencinin karne almasıyla, yaz tatili başlayacak.

Ara tatil bitti: Okul zili çaldı

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci ara tatili sona erdi. 19 milyon öğrenciyle 1.2 milyon öğretmen için ders zili bugün yeniden çaldı.

YÖK'ün "sanayide eğitim" desteğinden yararlanan öğrenci sayısı 4 bini aştı

YÖK'ün "sanayide eğitim" desteğinden yararlanan öğrenci sayısı 4 bini aştı.

Bakan Kasapoğlu: Yurtlar depremzede ve öğrencilere hizmet verecek

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, GSB yurtları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Kasapoğlu, yurtların hem depremzedelere hem de öğrencilere hizmet vereceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Depremin yaralarını tamamen saracağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtlarında Misafir Edilen Depremzedelerle İftar Buluşması programında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Geçici Ticaret Merkezleri geri dönüşü hızlandıracak. Amacımız 1 yılda 319 bin konut toplamda da 650 bin konut inşa ederek deprem bölgesini ayağa kaldırmaktır" ifadelerini kullandı.

Eylül Ayına Kadar Kira Alınmayacak

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer görüştü. Yapılan görüşmeyle birlikte deprem bölgelerinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarındaki kantinlerden 2023-2024 eğitim yılına kadar deprem bölgesine göre kira indirimi yapılacak ya da kira ücreti alınmayacağı açıklandı.

Baykar'dan depremzede öğrencilere 10 bin tablet

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından birçok yardım çalışması yürüten Baykar, afetzede öğrencilerin eğitiminin aksamaması için yeni bir bağış kampanyası başlattı.

KYK yurt ücretleri iade edilecek

GSB yurtlarında 20 Şubat tarihine kadar olan dönem için ücret ödeyen öğrencilerin, ücretleri iade edilecek.

ÖSYM duyurdu! Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'da sınav iptali

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'da; Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ), Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL/1), Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS/1) ve Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'nın (TUS/1) yapılmayacağını duyurdu.

202 bin 817 depremzede öğrenci nakil oldu

Deprem illerindeki okullardan başka illerdeki okullara kaydını aldıran öğrenci sayısı, 200 bini geçti.