Ortak Açıklama Haberleri

Ortak Açıklama Haberleri

Soçi'deki kritik zirve bitti Erdoğan ve Putin'den ortak açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Soçi'deki 3 saatlik görüşmesi sona erdi. İki lider görüşme sonrası kameraların karşısına geçerek ortak açıklama yaptı. Putin, Rus tahılının Türkiye üzerinden Afrika'ya gönderilmesi için Katar finansmanıyla oluşturulan projenin iki üç hafta içerisinde başlayabileceğini söyledi.

Üç bakandan ortak açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Adıyaman’da deprem felaketinin 18. gününde son durum ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Soylu, "İlk günden beri hiçbir güvenlik sorunu yaşanmadı. Ülkenin tüm kapasitesiyle buradayız." ifadelerini kullandı. Bakan Kurum ise ilk günden itibaren seferber halde çalışıldığını vurgularken, "164 bin 321 bina ağır hasarlı. 200 bin konut projesini bilim insanlarımızla çalışmalarımızı yürütüyoruz." dedi.

KİK ve ABD'den gıda güvenliğine 11 milyar destek sözü

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre, Suudi Arabistan'da düzenlenen Cidde Güvenlik ve Kalkınma Zirvesi'nin ardından KİK ülkeleri ve ABD ortak açıklamada bulundu.

Kazakistan'la 15 anlaşma imzalandı

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti arasında 15 anlaşma imzalandı. Başkan Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev imzaların ardından ortak açıklama yaptı.

Erdoğan ve Olaf Scholz'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, gerçekleştirdikleri görüşme sonrası ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna'ya insani yardıma devam edeceklerini belirterek, "NATO ülkelerinin yapmadıklarını biz Rusya'ya rağmen yaptık, Ukrayna'ya desteklerimizi sürdürdük. "Biz şu anda 50 TIR'ı Ukrayna'ya gönderdik, göndermeye de devam ediyoruz" ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca, Moskova ve Kiev ile ateşkes konusunda görüşmelere devam ettiklerini belirterek, "Kalıcı ateşkesin tesisi konusunda çabalarımızı yılmadan sürdürmeye devam edeceğiz" dedi. Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ise Rusya-Ukrayna savaşında Montrö Sözleşmesini uygulayan Türkiye'ye teşekkür ederek, "Montrö'ye göre Boğaz'ın savaş gemilerine kapatılmasını önemli buluyoruz" dedi.

4 Bakandan Ortak Açıklama

Ortak Açıklama

Tarihi Zirve'den Ortak Açıklama