Tbmm Haberleri

Tbmm Haberleri

Esnaf BAĞKUR Priminin Düşmesini Beklerken Bakan'dan Tek Kelime Yok

Milyonca esnaf ve sanatkar, 6 Şubat asrın afetiyle canlarını, aşlarını kaybetmiş esnaf ve sanatkar seçimden önce BAĞKUR primlerinin düşürüleceğine ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünün yerine getirilmesini beklerken hüsrana uğradı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Çalışma Ve Sosyal Güvenlİk Bakanlığı bütçesinde bakandan Vedat Işıkhan’dan bir kelime çıkmadı.

Evleneceklere 2 yıl geri ödemesiz kredi Meclis'te

Evlenecek çiftlere 2 yıl ödemesiz kredi verilmesini de içeren "Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi", TBMM Başkanlığına sunuldu.

Türkiye'den İsrail'e sert tepki

İsrail'in Gazze'de 500 kişinin öldüğü hastane saldırısına Ankara'dan sert tepki geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Masum sivillerin olduğu bir hastaneyi vurmak, İsrail’in en temel insani değerlerden yoksun saldırılarının son örneğidir." dedi. Siyasi parti liderleri de hastane saldırısına art arda yaptıkları açıklamayla tepki gösterirken Meclis'te grubu bulunan siyasi partiler saldırıya ortak bildiriyle kınama geldi.

12. Kalkınma Planı Meclis'e sunuldu

TBMM'ye sunulan 12. Kalkınma Planı'nda ekonomik hedeflerle ilgili yeni tahminler belirlendi. Plana göre 2028'de enflasyonun yüzde 4,7'ye, işsizliğin yüzde 7,5'e düşürülmesi hedefleniyor.

Meclis'te yeni yasama yılı başlıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 28'inci dönem 2'inci yasama yılı 1 Ekim Pazar günü başlayacak. AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 14.00'te toplanacak Meclis Genel Kurulu'nda konuşma yapacak. Meclis'in gündemi ise yoğun.

Binali Yıldırım emekli maaşlarında iyileştirme için tarih verdi

Milyonlarca emeklinin merakla beklediği maaş zammına ilişkin AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım "Meclis açılır açılmaz özellikle emekliler için 7 bin 500 lira alanlar başta olmak üzere bütün emeklilerle ilgili ciddi bir iyileştirme yapılacak." dedi.

Meclis Akbelen için olağanüstü toplanıyor

TBMM Genel Kurulu, CHP'nin, Muğla'nın Milas ilçesi Akbelen mevkisinde maden sahasındaki çalışmalarla ilgili genel görüşme yapılmasına ilişkin önergesini müzakere etmek üzere, yarın olağanüstü toplanacak. 200 milletvekili olan toplantı yeter sayısının sağlanması halinde, Akbelen mevkisinde maden sahasındaki çalışmalara ilişkin genel görüşme önergesi ele alınacak.

Olağanüstü toplanan Meclis yeniden tatile girdi

CHP, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti’nin önergesi üzerine TBMM Genel Kurulu bugün; “vergi artışları ve zamlar” gündemiyle, olağanüstü toplandı. CHP'nin 'genel görüşme', önerisi Genel Kurul'da kabul edilmedi. Meclis 1 Ekim'e kadar tatile girdi.

Meclis olağanüstü toplandı

TBMM Genel Kurulu, CHP'nin bazı vergilerdeki artışlarla ilgili genel görüşme yapılmasına ilişkin önerisini müzakere etmek üzere, bugün olağanüstü toplandı. CHP'nin önergesi kabul edilmedi.

TBMM olağanüstü toplanıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, CHP'nin başvurusu üzerine TBMM Genel Kurulu'nu 25 Temmuz Salı günü olağanüstü toplantıya çağırdı.

CHP Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırdı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ekonomide yaşanan gelişmeler ve son zamları görüşmek amacıyla, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 25 Temmuz günü olağanüstü toplanması için Meclis Başkanlığı'na başvuruda bulundu. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un başvuruyu karara bağlamak için 7 gün süresi bulunuyor.

Ek bütçe kanun teklifi Meclis'te kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda, 'Ek Bütçe' teklifi kabul edildi. Bütçeye 1 trilyon 119.5 milyar TL eklenmesi öngörülüyor.

Memur ve emekli maaşına zam Meclis'ten geçti

Memur ve emekli maaşına zammı da içeren torba yasa teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yasayla en düşük memur maaşı 22 bin 17 liraya çıkacak, emekli aylıklarına yüzde 25 zam yapılacak.

Memur ve emekli maaşlarına zam teklifi kabul edildi

Milyonlarca memur ve emeklinin beklediği haber geldi. Memur maaşları ile emekli aylıklarının arttırılması ve ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni de içerisinde barındıran Torba Yasa Teklifi'nin ilk 7 maddesi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Erdoğan'dan önemli açıklamalar: F-16'da her zamankinden daha umutluyum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi'nin ardından basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Temmuz'da süresi dolacak olan Tahıl anlaşmasına ilişkin "Sürenin uzatılması için görüşmelerimiz devam ediyor" dedi. "Müttefiklerimize terör örgütleri arasında ayırım yapmayın, İslam düşmanlığı ile mücadele edin demeyi kendimize zul sayıyoruz" diyen Erdoğan, "NATO'nun iki temel tehditten biri olarak gördüğü terörizm ile mücadele alanındaki gayretlerin artırılması şart" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç'in NATO'ya katılımına ilişkin "Protokolü onaylayacak yer TBMM'dir. İsveç'ten somut irade göreceğimize inanıyorum" diye konuştu. ABD Başkanı Biden ile yaptığı görüşmeyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sayın Başkan'ın özellikle bizlere ifade ettiği konu onlarda da Kongre'nin bağlayıcı olduğu. Kendisi elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi. 'Umutluyum' dedi. Ben de her zamankinden daha umutluyum" ifadelerini kullandı.

Emekli maaş zammında sürpriz gelişme

Memur ve emekli maaşlarına temmuz zammını belirleyen torba yasa teklifinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri yarına ertelendi. Ertelemenin Devlet Bahçeli’nin çıkışı sonrası gelmesi dikkat çekti.

Meclis'in gündemi memur ve emekli maaşı zammı

Meclis'te yeni haftada, milyonlarca kişiyi ilgilendiren önemli bir düzenleme gündemde olacak. TBMM Genel Kurulu, memur maaşı ve emekli aylıklarını artıran düzenlemeyi de içeren kanun teklifini yasalaştırmak için mesai yapacak.

1,1 trilyon TL'lik ek bütçe Meclis'e sunuldu

Ek Bütçe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Bütçede en büyük pay 482 milyar TL ile AFAD'a ayrıldı.

Gözler emekli zammında: Memur, SSK ve Bağ-Kur emeklileri ne kadar zam alacak?

Memurlara yapılan zamma ilişkin kanun teklifinde emeklilere yönelik düzenleme yer almadı. Milyonlarca emekli zammın ne olacağını merak ediyor. Son anda kanun teklifine bir ekleme yapılmazsa zamma ilişkin düzenlemenin sonbahara kalması bekleniyor. Peki memur emeklileri, SSK ve Bağ-Kur emeklileri temmuzda ne kadar zam alacak? Ayrıntılar haberimizde...

Erdoğan'dan CHP'ye başörtüsü çağrısı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nın '16'lı masa kuracağım' ifadelerine tepki gösteren Erdoğan, "6'lı masa diyordu şimdi 16 masa diyor. Yetmez, bunu daha da artırman lazım. Masadaki ortakları çoğaltmak netice vermez. Bu millet irade ister. Eser ister, hizmet ister. Yalanla dolanla bir yere varılmaz." dedi. Erdoğan, muhalefete başörtüsü için çağrıda bulundu.

Cumhurbaşkanı seçimi ikinci tur kesin sonuçları açıklandı

28 Mayıs'ta yapılan cumhurbaşkanı seçimi ikinci tur oylaması kesin sonuçları, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Kesin sonuçlara göre; Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52,18, Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 47,82 oranında oy aldı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın mazbatasını TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a teslim etti.

Devlet erkanı Anıtkabir'deydi

Devlet erkanı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'nin 103. kuruluş yıldönümü için Anıtkabir'de düzenlenen törene katıldı.

Emekli bayram ikramiyesi 2 bin TL

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya çıkarılması, geçici işçilere kadro verilmesi ve emekliye verilen bayram ikramiyesinin tutarının 2 bin liraya yükseltilmesini içeren 18 maddelik kanun teklifini, TBMM Başkanlığı'na sunduklarını açıkladı.

Çalışma Bakanı Bilgin'den geçici işçi  açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Erdoğan'dan muhalefete: Sirk cambazları

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuştu. Kahramanmaraş merkezli depremlerde 11 bin 400'ün üzerinde artçı sarsıntının gerçekleştiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye bir çeşit deprem fırtınasına tutulmuş durumdadır." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Vakit geliyor, bu millet inşallah 14 Mayıs'ta gereğini yapacaktır. Asla böyle kuru sıkı atanlara prim vermeyecektir." ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Şentop: Milletimize geçmiş olsun

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde yaşanan 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

Erdoğan: Batı bunlara 'aferin' diyecekmiş!

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. 6'lı Masa'nın açıkladığı Ortak Politikalar Mutabakat Metni hakkında konuşan Erdoğan, "Vaatlerinden fazlası yapıldı, bakmaz olaydım çok üzüldüm. Türkiye böylesine sakil bir muhalefeti hak etmiyor" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Babacan ve Davutoğlu'na, "Siz dün benim yanımda değil miydiniz? Benim yanımdayken Merkez Bankası'nın Ziraat Bankası’nın İstanbul'a gidişini konuşmadık mı? O gün ne iş yapıyordunuz." tepkisinde bulundu. Babacan'ın "Batı aferin" diyecek sözlerine ise, "Bu kadar muhtaç mıydın? Düştükleri hale bak. Yazıklar olsun" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Madem Bay Kemal bu ifadeyi çok sevdi. Bundan sonra kullanacağı yeni sloganını da vereyim: Bay Bay Kemal. Telifini de istemeyiz, bizden yana helali hoş olsun." ifadelerini kullandı. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği sürecine ilişkin şu mesajları paylaştı: İsveç, boşuna uğraşma. Sen benim mukaddes kitabım Kuran'ın yakılmasına, yırtılmasına müsaade ettiğin sürece biz sizin NATO'ya girmenize 'evet' demeyiz. Finlandiya'nın NATO'ya girme konusunda bakışımız olumludur,

EYT yasa teklifi Meclis'e sunuldu

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, düzenlemenin bu yıl 2 milyon 250 bin çalışanı doğrudan ilgilendirdiğini söyledi. Teklifin en geç haftaya salı ya da çarşamba günü yasalaşması hedefleniyor. Şubat ayında başvuranların mart ayında maaşlarını alması bekleniyor.

EYT teklifi pazartesi günü Meclis'te

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, EYT teklifini pazartesi günü Meclis'e sunacaklarını söyledi.

Seçim 14 Mayıs'ta mı?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin TBMM'deki grup toplantısına katılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "En büyük sorunumuz enflasyondu, işte o da düşüşe geçti. Enflasyonu inşallah önümüzdeki aylarda yüzde 30'lara doğru hızla düştüğünü hep birlikte göreceğiz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim tarihine ilişkin yaptığı açıklamada 14 Mayıs'ı işaret ederek "Milletimiz 73 yıl sonra bir kez daha aynı gün 6'lı masa diyerek karşımıza çıkan darbe şakşakçılarına 'yeter' diyecektir" ifadelerini kullandı.