Ticaret Bakanlığı Haberleri

Ticaret Bakanlığı Haberleri

İhracat istatistiklerinin hesaplanmasında yeni sistem

Ticaret Bakanlığı gelecek yıl ihracat istatistiklerinin hesaplanmasında yeni sisteme geçecek. Bakanlık ve TÜİK’in katılımıyla yürütülen ortak çalışma sonucu, ihracat istatistiklerini ölçmek amacıyla Firmaların Üretim Yerlerine Göre İl İhracat İstatistikleri oluşturuldu. Bu istatistiklerin Ocak 2024’ten itibaren geçici olarak Ticaret Bakanlığı Aylık Dış Ticaret Veri Bülteni’nde yayımlanması planlanıyor.

Yaktın Vatandaşı Perakende

İstanbul'da 7 tüketici hakem heyetine ocak-ekim döneminde toplam 159 bin 323 başvuru yapıldı. Değerlendirilen başvurulardan 65 bin 565'inde tüketici lehine karar verildi .Perakende ticareti, sektör belirtilmeyen ve elektronik ortamda yapılan diğer başvurular, diğer hizmetler sektörü, abonelikler, finansal hizmetler, ulaşım-sağlık-eğitim, turizm hizmet sektörleri takip etti.

Dijital abonelik platformlarına 166 milyon lira ceza

Ticaret Bakanlığı, tüketicilere mağduriyet yaşatan dijital abonelik platformlarına şikayetler üzerine inceleme başlatıldığını duyurdu. Bakanlık, ilgili kuruluşlara 166 milyon TL tutarında idari para cezası düzenlendiğini de açıkladı.

Esnaf Kredileri için Müjde Bekleniyor

Antalya'da toplan esnaf sanatkarlar kredi kefalet kooperatifleri başkanları hükümetten esnaf kredileri için müjdeli haber bekliyor.

Fenomenler Şimdi Yandı

Ticaret Bakanlığı, internetten satılan ürünlere yönelik etkin piyasa ve gözetim mekanizması için harekete geçerek e-Ticarette Ürün Güvenliği Projesi'ni açıkladı. İnternetten satılan kozmetik ürünlere denetim geleceği belirtilirken, gözler kozmetik ürün satan ya da tanıtım yapan fenomenlere çevrildi.  Ticaret Bakanlığı'ndan 'denetim' açıklaması... Fenomenler şimdi yandı: Harekete geçildi

Ticaret Bakanlığı'ndan "efsane" kasım uyarısı

Ticaret Bakanlığı "Efsane kasım indirimleri" adıyla yapılan kampanyalara ilişkin tüketicilere uyarılarda bulunurken satıcıların da indirimlerin başlangıç ve bitiş tarihleri ile sınırlı mal veya hizmetin miktarını açık ve anlaşılır şekilde belirtmesi gerektiğini bildirdi.

Çifte fatura düzenleyen sigara firmalarına 215 milyon TL ceza

Ticaret Bakanlığı, çifte fatura düzenleyen sigara firmalarına idari para cezası uyguladı.

İhracat taahhüt hesabı kapatılmamış ihracatçılara ek süre verilecek

Ticaret Bakanlığı'nın hazırladığı Dahilde İşleme Rejimi Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Hüseyin Sonat: Beş Yaşındaki Çocuk bile Ayakkabını Getirdi Verdi

Arapgir Esnaf Sanatkarlar Odası Başkan Yardımcısı Hüseyin Sonat Malatya Arapgir'de berber olarak çalışıyor. Sonat, Afetin Esnafları yazı dizisi için esnafhabertv.com'un soruların cevapladı.

Erol Hakan: Herkes Sıfırı Tüketti, Geldi

Erol Hakan, Malatya’nın Arapgir ilçesinde unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını yaşatarak ürettiği ayakkabılarına coğrafi işaret belgeli tahta çivili ayakkabı ustası. Afetin Esnafları yazı dizisi için esnafhabertv.com 'un sorularını cevapladı

Şevket Keskin: Bir Arpa Boyu Yol Alamadık

Malatya Esnaf Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Depremin vurduğu en önemli illerden biri olan Malatya ticaret  kenti. Ancak artık ticaretin sıfırı tükettiği bir kent haline geldi. TESK Yönetim Kurulu Üyesi Malatya Esnaf Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı ”Malatya yıkıldı ama Malatya’nın halkı da yıkıldı, esnafı da yıkıldı, biz de yıkıldık” derken Ahilik kültürü dayanışmaya söz geldiğinde “ben ahiliğin ne olacağına Kimin kime yardım edeceğini bizde bir söz vardır hatırlarsanız yani onu ne umarsın bacından bacın ölüyor acından” sözleri halen kulaklarımızda çınlıyor. Şevket Keskin, Afetin Esnafları yazı dizisi için esnahabertv.com’un sorularını cevapladı.

Depremden Ders Almadık

Onları depremin çilesinde ölümün kıskacında yoğurdu kader… Ölümün kenarından döndüler. Sevdiklerini toprağa verdiler…Evleri, dükkanları yıkıldı ancak umutları yıkıldı mı ? Usta Afetin Esnafları… 6 Şubat’ta asrın felaketiyle karşı karşıya kalan Adıyaman Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Şanlıurfa illerinde esnaf odaları başkanları esnaf ve sanatkarlar ile görüşen usta kalem Gazeteci-Yazar Fehmi Çalmuk Afetin Esnaflarını kaleme aldı. Neler yaşadılar, neler yaşıyorlar? Esnaf kredileri, devlet yardımları ne durumda ? Ağlayarak okuyup izleyeceğiniz Afetin Esnafları yazı dizisi ve videoları esnafhabertv.com ve youtube kanalında. Adıyaman'da yıllardır Ramazan Çolak, Afetin Esnafları yazı dizisine konuştu.

Sipariş iptallerine 78,5 milyon lira ceza

Ticaret Bakanlığı, sipariş iptalleri neticesinde tüketici mağduriyetine sebep veren 44 firmaya 78,5 milyon liraya ceza kesildi.

Ticaret Bakanlığı ithalatta ürün güvenliği denetimlerini sıklaştıracak

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, "ithalatta ürün güvenliği denetimleri" kapsamındaki bazı ürünlerin denetim oranı artırılıyor, bazı ürün grupları da denetim kapsamına ekleniyor.

Ticaret Bakanlığı'ndan gizli fiyat artışı yapan firmalara uyarı

Ticaret Bakanlığı, satışa sunulan ürünlerin gramaj, adet ve ağırlık gibi ölçü birimlerinin azaltılmasına rağmen, ambalaj ve satış fiyatlarının değiştirilmemesi nedeniyle tüketicilerin ürünlerdeki bu değişikliği fark edemediği, böylelikle ürünlerin birim fiyatlarında gizli olarak artış yapıldığı gözlendiğini belirterek, harekete geçti.

Ticaret Bakanlığı: Sıfır araca ulaşım sorunu çözüldü, fiyat artışı durdu

Ticaret Bakanlığı, otomotiv sektöründe sıfır araç sorununun çözüldüğünü ve fiyat artışlarının durduğunu duyurdu.

Bakanlıktan Türkiye'ye yabancı plakalı araçla geleceklere uyarı

Ticaret Bakanlığı, yaz döneminde yabancı plakalı araçlarıyla Türkiye'ye gelecek vatandaş ve misafirlerin ülkeye girişte mağduriyet yaşamaması için hatırlatma ve uyarılarda bulundu.

Reklam Kurulu'ndan 5 aylık rapor: Aldatıcı reklamlara 39,6 milyon lira ceza

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Kurul, 13 Haziran'da yapılan toplantısında, tüketicileri aldatan, yanıltan, tecrübe ve bilgi eksikliklerini istismar eden reklamlar ile haksız ticari uygulamalara erişim engeli dahil pek çok idari yaptırım uyguladı.

Ticaret Bakanlığı'ndan 'Hayali otel' uyarısı

Ticaret Bakanlığı, tatil planları yapanları, dolandırıcılığa karşı uyardı.

Kasalarca domatesi çöpe atan firmaya 77 bin lira ceza

Ticaret Bakanlığı, Antalya Toptancı Hali'nde bulunan bir işyeri tarafından kasalar dolusu domateslerin çöpe dökülmesi olayına ilişkin işlem başlattı. İşyerine 77 bin lira para cezası kesildi.

Martta ihracat aylık bazda rekor kırdı

İhracat mart ayında yüzde 4,4 artışla 23,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu, tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamı oldu. Martta 32,2 milyar dolarlık ithalat yapıldı.

Borçların yapılandırılmasına ilişkin kanun Resmi Gazete'de

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), il özel idareleri, belediyeler, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları (YİKOB) ile ilgili alacaklara yapılandırma imkanı getiren "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Enerji ithalatı faturası ocakta 8,8 milyar dolar

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan geçici dış ticaret istatistiklerine göre, ocakta Türkiye'nin toplam ithalatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,7 artarak 33 milyar 606 milyon dolar oldu.

Esnaflara seslendi: Türkiye Gaza, Onlar Frene Bastı

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin "Esnaflar Dijitalleşiyor Projesi" tamamlandı.

Ticaret Bakanlığı'ndan Google'a 155 bin lira ceza

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, internet arama motorlarında vatandaşların dini inanç ve duygularını istismar ederek nitelikli dolandırıcılığa sebebiyet veren büyü reklamlarının artması üzerine harekete geçti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bu hafta tekrar toplanacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bu hafta tekrar toplanacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun bu  toplantısında, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile TÜİK temsilcilerinin, ekonomik veri ve raporları komisyonla paylaşması bekleniyor.

Zincir marketler yönetmeliği Resmi Gazete'de

Zincir mağazalara yönelik tartışmaların sürdüğü bir dönemde Ticaret Bakanlığı'ndan dikkat çeken bir adım geldi. Zincir mağazalara "Veri paylaşımı" zorunluluğu getirildi.

Necmettin Erkan'ın acı günü

Esnaf ve sanatkarların Genel Müdürü Necmettin Erkan'ın annesi vefat etti Cenaze bugün deflendirecek

9 ayda 17,4 milyar dolarlık ihracat

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerinden derlenen bilgiye göre, ülkenin ihracatı eylülde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9,2 artarak 22,6 milyar dolar oldu.

Kuaför ve berber kararına erteleme

Ticaret Bakanlığı, berber, kuaför ve güzellik salonlarının 1 Ekim'den itibaren haftanın bir günü kapalı olması uygulamasını 1 Ocak 2023'e erteledi