Ticari Kredi Haberleri

Ticari Kredi Haberleri

Ticari kredi komisyonlarına sınırlama getirildi

Merkez Bankası'nın Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ve bankalarca ticari müşterilerden alınabilecek ücretlere ilişkin usul ve esaslar hakkında tebliğde yapılan değişikliğe göre, kredi kullandırım ücreti 1 yıldan kısa vadede gün süresi oransal düşülerek uygulanabilecek, tahsis ücretine ise limit yenilemelerinde yarısı oranında uygulanacak.

Ticari kredi faizleri sınırlandı

Merkez Bankası kredi büyümesini ve maliyetleri azaltmak amacıyla tedbirler aldı. Bankalara uyguladıkları ticari kredi faiz oranına göre menkul kıymet bulundurma zorunluluğu getirdi. Hedef; kredi faizleri ile politika faizi arasındaki makasın daralması.

Merkez Bankası’ndan zorunlu karşılık düzenlemesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) ticari kredi faizlerini TCMB'nin faizlerine yaklaştırmak için uygulamaya aldığı makro ihtiyati tedbirler Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kamu bankaları indirim için harekete geçiyor! Gözler özel bankalarda

Merkez Bankası'nın politika faiz oranlarını yüzde 16'ya kadar çekmesi sonrası hedeflenen ticari kredilerdeki indirimin fitilini kamu ateşliyor. Kamu bankalarının bugün ticari kredi faizlerini 2 puan indirimle yüzde 18'den yüzde 16'ya çekmesi bekleniyor.

Esnafın kredi ve tüm borçları 2022'ye ertelenmeli

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Esnafın ticari krediler ve ihtiyaç kredileri ile birlikte tüm borçları 2022 yılına ertelemeli” çağrısı yaptı