Zam Haberleri

Zam Haberleri

Erdoğan emekli maaş zammı için tarih verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyaretinin son gününde medya temsilcileriyle bir araya geldi. Elon Musk ile görüşmesi sorulan Erdoğan, Tesla'nın Türkiye'de yatırım için çalışma yapacağını söyledi. Azerbaycan'ın Karabağ operasyonuna da değinen Erdoğan, "Son olay Ermenistan ile değil, çapulcu Ermeni takımıyla alakalı bir konudur." diye konuştu. Erdoğan'ın gündeminde enflasyonla mücadele de vardı. Olumlu gelişmelerin gelecek yılın ilk çeyreğinde görülmeye başlanacağını söyleyen Erdoğan, "Şu anda hayırlı işaretler var." ifadesini kullandı. Erdoğan, emekli maaşlarına yapılması beklenen düzenleme için de "Fazla uzamaz, 2024'e inşallah bunun kararlarını vermiş olarak gireriz." dedi.

Piyasanın gözü kulağı Merkez Bankası'nda

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına yönelik yeni kararını açıklayacak. Her ay yapılan toplantıların Eylül ayı tarihi ve saati, ekonomi gündemini yakından takip eden vatandaşlarca merak ediliyor. Peki, TCMB faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Nijerya karanlığa gömüldü: Ülkede elektrik yok

Elektrik hizmetinde zaman zaman sorun yaşanan Nijerya'da, geçen yıl en az 8 kez yaşanan "tam sistem çökmesi", bu yıl ilk kez meydana geldi.

3 haftalık gıda denetiminin bilançosu açıklandı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 81 ildeki lokanta, restoran, kafe ve otel gibi toplu tüketim yerlerine yaklaşık 3 hafta boyunca eş zamanlı 54 bin 776 denetim yapıldığını ve bu denetimlerde 245 idari yaptırım uygulandığını ifade etti.

Motorinin ardından benzine de dev zam

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte brent petrol fiyatlarında dalganlanma sürerken, benzin ve motorin fiyatları da indirim ve zam haberleriyle değişkenlik gösteriyor. Son olarak motorine gelen zammın ardından benzine de zam yapıldı. İşte 13 Eylül 2023 benzin ve motorin 2023 güncel fiyatları...

Çaya yüzde 15 zam geldi

Market raflarında çay fiyatları hazirandan bu yana 4. kez değişecek. Çaykur, kuru çay fiyatına yüzde 15 zam yaptı.

Kur Korumalı Mevduattan kademeli çıkış

Kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarında gerileme devam ediyor. KKM büyüklüğü geçen hafta 3 trilyon 348 milyon TL'ye inerken iki haftaki düşüş 60 milyar TL'ye ulaştı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, NTV canlı yayınında KKM ile ilgili açıklamalarda bulunarak "KKM şu anda bir realitedir. Bu realiteden zamanla bir çıkış stratejisi ortaya koyacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon açıklaması: Çok net bir yol haritamız var

Hindistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyon ile mücadeleye yönelik değerlendirmelerde bulundu. Alınan önlemlerinin zaman içinde etkisini göstereceğini söyleyen Erdoğan, "Çok net bir yol haritamız var." dedi. Belediye hizmetleri üzerinden muhalefeti eleştiren Erdoğan, "CHP’nin eline düşen şehirlerimizi milletin tertemiz oyları ile kurtaracağız." diye konuştu. Cumhurbaşkanı, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun TSK'ya yönelik açıklamasına da tepki gösterdi ve "Bu hakaret cezasız kalmayacak." ifadesini kullandı. Erdoğan'ın tahıl koridoru ve yeni anayasa konusunda da değerlendirmeleri oldu.

Randevusuz veli okula giremeyecek

Yeni öğretim yılında velileri ilgilendiren önemli bir karar da hayata geçiriliyor. Veliler artık randevu almadan istedikleri zaman okula gidemeyecekler. Uzmanlara göre karar doğru velilerdense itiraz edenler var.

Memur-Sen, 2024'te memurların alacağı maaşları hesapladı

Memur ve memur emeklilerinin maaş zam oranı netleşirken, Memur-Sen de enflasyon tahminlerini göz önüne alarak, memurların yılbaşında alacakları maaşlarla ilgili rakamları yayınladı.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu 4'üncü kez toplandı

Memur ve memur emeklisinin iki yıllık zam oranı ne olacak? Bu sorunun yanıtı için gözler Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun vereceği kararda. Kurul saat 14.00'te 4. kez toplandı. Toplantıda, zam oranının kararlaştırılması bekleniyor.

81 ilde eş zamanlı gıda denetimi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 81 ilde gıda denetimi yapıldı.

Yapılandırma ve ek MTV ödemelerinde son 4 gün

Yeniden yapılandırma olarak da bilinen 7440 sayılı Kanun'un sağladığı haklardan yararlanmak için son dönemece girildi. Yeniden yapılandırdığı borçlarının ilk 2 taksitini ödemeyenler veya eksik yatıranlar hesaplanan tutarın tamamını gecikme zammıyla 31 Ağustos'a kadar öderse yeniden yapılandırmadan yararlanmaya devam edecek. Öte yandan ek motorlu taşıtlar vergisinin ilk taksiti de ay sonuna kadar yatırılabilecek.

Okul alışverişi telaşı başladı Kırtasiye malzemeleri cep yakıyor

2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk dersine sayılı günler kala, öğrenci ile velileri okul alışverişi telaşı sardı. Geçen yıla göre ise kırtasiye malzemeleri yüzde 100 zamlandı. Bir öğrencinin ihtiyacı olan kırtasiye malzemeleri, sırt çantasıyla beraber ortalama bin 500 lirayı buluyor.

Memur ve emekli zammı için kritik toplantı başladı

Memur ve memur emeklilerini ilgilendiren 7. dönem Kamu Toplu Sözleşmes görüşmelerinde Hakem Kurulu ilk toplantısı başladı. Kurulun verdiği karar kesin olacak ve karara itiraz edilemeyecek.

İstanbul'da anaokulu ve bakıcı fiyatları arttı: Çocuklar büyükannelere emanet

İstanbul'da son dönemde artan bakıcı ve anaokulu fiyatları aileleri zor durumda bıraktı. Aylık 7 bin ile 14 bin Türk lirası arasında değişen kreş fiyatları ve 30 bin lirayı bulan çocuk bakıcısı ücretleri nedeniyle aileler çocuklarını büyükannelere emanet edeceklerini belirtiyorlar.

Binali Yıldırım emekli maaşlarında iyileştirme için tarih verdi

Milyonlarca emeklinin merakla beklediği maaş zammına ilişkin AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım "Meclis açılır açılmaz özellikle emekliler için 7 bin 500 lira alanlar başta olmak üzere bütün emeklilerle ilgili ciddi bir iyileştirme yapılacak." dedi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yeşil reçeteli ilaç uyarısı

Sağlık Bakanlığı, organize hareket eden bazı kişilerin, kendini "hasta yakını", "eczacı" gibi tanıtıp yeşil reçeteli ilaç yazdırdığının saptandığını belirterek, hekimlere e-İmza cihazı ile şifrelerinin güvenliği konusunda azami özen göstermeleri ve hastaların kimlik tespitinin mutlaka yapılması uyarısında bulundu.

Bakan Işıkhan'dan memur zammı açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde yürütülen 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme Hizmet Kolları İmza Töreni'nde konuştu.

Memur-Sen'den 81 ilde eylem

Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yılını kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri sürüyor. Hükümetin ikinci teklifini de yetersiz bulan Memur-Sen'e bağlı memur ve emekliler 81 ilde eylem yaptı.

Memur-Sen'den 81 ilde eşzamanlı protesto kararı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetin ikinci zam teklifini açıkladı. 2024'te ilk 6 ay için yüzde 15, ikinci 6 ay için yüzde 10 zam teklif edildi. 2025 zam teklifi ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5 oldu. Yeni teklifte 2024 için birer puan artış olurken, 2025 teklifi değişmedi. Teklifin gözden geçirilmesini talep eden Memur-Sen, 81 ilde eş zamanlı protesto kararı aldı.

Memur ve memur emeklileri için ikinci zam teklifi belli oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetin ikinci zam teklifini açıkladı. 2024'te ilk 6 ay için yüzde 15, ikinci 6 ay için yüzde 10 zam teklif edildi. 2025 zam teklifi ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5 oldu. Yeni teklifte 2024 için birer puan artış olurken, 2025 teklifi değişmedi.

Bakan Işıkhan, sendika başkanlarıyla buluştu

Yaklaşık 6,5 milyon memur ve memur emeklisinin iki yıllık zam pazarlığında gözler hükümetin ikinci teklifinde. Taraflar yarın üçüncü kez bir araya gelecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yarın sunulacak revize zam teklifi öncesinde sendika başkanlarıyla görüştü.

Çaya üç ayda üçüncü zam

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR), çay fiyatlarına yüzde 4,5 oranında zam yaptı. Böylece son üç ayda çaya üçüncü zam gelmiş oldu. Haziran ayından bu yana kuru çay fiyatları yüzde 63,6 zamlandı.

Memur-Sen’den hükümetin zam teklifi sonrası kritik açıklama

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, iktidarın zam teklifi sonrası ilk kez açıklamalarda bulundu. Ali Yalçın, "Gelen teklifi kabul etmemiz mümkün değil. Bu açıdan tavsiyemiz, teklifin revize edilmesidir" ifadelerini kullandı.

Hükümet memur ve memur emeklileri için zam önerisini açıkladı

Kamu çalışanlarına yönelik toplu sözleşme görüşmelerinde iktidarın zam teklifini belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2024 ilk 6 ay için yüzde 14, ikinci 6 ay için yüzde 9 zam teklifinde bulunduklarını açıkladı. Işıkhan, 2025 yılını kapsayan dönemler içinse ilk 6 ay yüzde 6, ikinci 6 ay yüzde 5 zam teklifinde bulunduklarını belirtti.

Toz şekere 3 ayda 9 kere zam

Türkşeker tarafından 8 Mayıs'ta KDV hariç kilogram fiyatı 18,5 TL olarak belirlenen toz şeker, 14 Ağustos'ta 24 TL'ye çıktı. Böylece son 14 haftada toz şekerin toptan fiyatı yüzde 29,7 artarken bu süreçte tam 9 kere zam yapıldı.

Memur ve memur emeklilerinin zammında kritik gün

Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde, iktidar ile Memur-Sen arasında müzakere sürecine geçildi. İktidar, ilk teklifini 14 Ağustos'ta Memur-Sen'e sunacak.

ABD enflasyon verisi açıklandı

Küresel piyasalarda gözler ABD'nin enflasyon verilerine çevrilmişti. Piyasaların yakından takip ettiği ABD enflasyon verisi açıklandı. ABD enflasyon verileri özellikle altın, dolar, borsa ve kripto para yatırımcıları tarafından yakından takip ediliyor. Peki, ABD enflasyon verileri ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

İstanbul'da toplu taşıma ücretlerine zam

UKOME toplantısında toplu ulaşım zam oranı yüzde 51,52 olarak belirlendi. Karar oy çokluğu ile kabul edildi. Buna göre taksi bindi indi ücreti 70 liraya çıktı. Taksimetre açılış ücreti 19,17 oldu. Peki, minibüs, İETT, marmaray ve akbil ücretleri ve indi bindi ne kadar oldu?