Zeki Müren Müzikleri

Esnaf Haber TV

HAK-İŞ’te Yetki Krizi Büyüyor

Mahmut Arslan  kamu işçilerini kapsayan toplu iş sözleşmesini imzalayabilmek için  kanunda olmamasına rağmen kendisine bağlı sendikaların başkanlarından imza alarak gerçekleştirmek istedi. Bağlı sendikalardan  Öz Büro İş Genel Başkanı Abdülbaki Gülbaba, buna gerek olmadığını Hak-İş adına genel başkanın imza atabileceğini söyleyerek imza vermedi. Hak-İş Başkanı Arslan’dan, toplanan Başkanlar Kurulu’nda ilginç olduğu kadar sürpriz bir itirafa geldi: “Sayın Bakana sözleşmenin imza günü Abdülbaki Gülbaba’yı şikayet ettim. Kültür ve Turizm Bakanlığını da arayarak  kendisinin bilgisi olmadan  Öz Büro Sen ile  sözleşme imzalamamaları konusunda uyardım. “

HAK-İŞ’te Yetki Krizi Büyüyor
14.759
09 Eylül 2019 - 18:17

Türk-İş’in ardından Hak-İş’le de kamu işçilerini kapsayan toplu iş sözleşmesini kriz ile imzaladığı ortaya çıktı. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın  televizyon mikrofonu yakalanan sözlerinin aksine Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan’ın kriz getiren sözleri  medyanın olmadığı bir ortamda gerçekleşti. Mahmut Arslan  kamu işçilerini kapsayan toplu iş sözleşmesini imzalayabilmek için  kanunda olmamasına rağmen kendisine bağlı sendikaların başkanlarından imza alarak gerçekleştirmek istedi. Bağlı sendikalardan  Öz Büro İş Genel Başkanı Abdülbaki Gülbaba, buna gerek olmadığını Hak-İş adına genel başkanın imza atabileceğini söyleyerek imza vermedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile  Kamu işçisinin 2019-2020 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü hükümet ile e Hak-İş arasında 22 Ağustos tarihinde imzalandı. Mahmut Arslan imza töreninden sonra Bakan Selçuk’a ” Sayın Bakanım protokolü imzalamak için sendika başkanlarından yetki için imza istedim. Öz Büro İş Başkanı Abdülbaki Gülbaba, sözleşme için imza vermedi.” diye konuştuğu iddia edildi.

Olayın kendisine ve hükümete karşı tavır olarak anlatılması üzerine Bakan Selçuk Bakan Yardımcısını olayı araştırmak üzere görevlendirdi. Olay sırasında ÖZ Gıda İş Genel  Başkanı  Mehmet Şahin, olayın yanlış aksettirildiğini  kanunda böyle bir yetki isteneceğini emreden bir madde olmadığını,  sendika başkanının kanunlar çerçevesini hatırlatarak  imza vermediğini, olayın bu şekilde aktarılmasından üzüntü duyduğunu söyledi.

Kriz, Başkanlar  Kurulu’nda 

Eylül ayı Hak-İş Başkanlar Kurulu 9 Eylül’de toplandı.  Toplantıda krizin gündeme gelmesinden önce  Liman İş Genel Başkanı  Önder Avcı yönetim kurulu’nun faaliyetleriyle ilgili değerlendirme yaptı. Konuşmasında Genel Başkan  Yardımcısı Osman  Yıldız’ı hedef alan   Avcı’nın konuşması ortamı elektriklendirdi.  İddiaya göre Yıldız, genel başkan yardımcısı olarak  kendisine bu şekilde hitap edilemeyeceğini söyleyerek “Haddinizi Bildirim”  dediği öğrenildi. Elektriklenen ortam  sendika başkanlarının konuşmalarıyla yatıştı.

Ancak Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan bir sendika başkanının  kamu işçilerini kapsayan toplu iş sözleşmesinde yaşanan krizi gündeme getirmesi üzerine   su sözleri  gündeme getirdiği ileri sürüldü:

“Sayın Bakana sözleşmenin imza günü Abdülbaki Gülbaba’yı şikayet ettim. Kültür ve Turizm Bakanlığını da arayarak  kendisinin bilgisi olmadan  Öz Büro Sen ile  sözleşme imzalamamaları konusunda uyardım. ”

Protokol Ne Getiriyor?

Protokol kapsamında, brüt 3 bin 500 liranın altında ücret alan kamu işçisine brüt ücret 3 bin 500 lirayı aşmayacak şekilde 150 lira iyileştirme yapıldı. Kamu işçilerinin ücretlerine 2019’un ilk altı ayında yüzde 8 oranında, ikinci altı ayında yüzde 4 oranında zam yapılması konusunda uzlaşıldı. Kamu işçileri 2019 yılı Ocak ayında yüzde 6,69 oranında bir enflasyon farkı zammını aldılar. Bununla birlikte   üzerinde uzlaşılan zamlarla birlikte, yıl geneli toplam ücret zammı yüzde 19’u aştı.    2020 yılı için ise ilk ve ikinci altı ayda yüzde 3’er oranında ücret artışı gerçekleştirilecek.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. EsnafHaberTV.com