Zeki Müren Müzikleri

Esnaf Haber TV

Kum Saati Hak-İş’i Yaktı !

Kum Saati Hak-İş’i Yaktı !
4.420
17 Eylül 2020 - 12:13

www.esnafhabertv.com’un 10 Eylül 2020 günü gündeme getirdiği “HAYIRDIR ? HAK İŞ’TEN BAKAN’A “KUM SAATİ….HAK-İŞ Konfederasyonu’ndan  Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a “Zaman uyarısı” anlamına gelen kum saati hediye edildi.” başlıklı haber  Hak İş’in başını yaktı.

Odatv.com’un iddiasına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan yaşanan tartışmalar ve ardı ardına Hak-iş ile ilgili parti yönetiminden gelen şikayetler üzerine Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan’ı acil olarak Cumhurbaşkanı Sarayı’na çağırdığı öğrenildi. İddiaya göre, Erdoğan, Arslan’a kızdı.

Odatv.com’un “Erdoğan’ın saraya çağırıp  fırçaladığı başkan kim ?” başlıklı haberi şu şekilde:


Hükümete yakınlığı ile bilinen Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) içerisinde yaşanan krizde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da devreye girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaşanan tartışmalar ve ardı ardına Hak-iş ile ilgili parti yönetiminden gelen şikayetler üzerine Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan’ı acil olarak Cumhurbaşkanı Sarayı’na çağırdığı öğrenildi. İddiaya göre, Erdoğan, Arslan’a kızdı.

Odatv’nin edindiği bilgiye göre, resmi programda görünmeyen görüşme, Hak-İş tarafından da sosyal medya hesaplarından duyurulmaması dikkat çekti. Bir süredir Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş ile Öz Büro-İş arasında yaşanan krizi konfederasyon içinde diğer sendika başkanlarının tepkisine neden olmuş, konu AKP Genel Merkezine taşınmıştı. Konuyu ilk kez Odatv gündeme getirmişti.

AKP yöneticileri konuya çözüm bulamayınca devreye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da girdi. Ziyarette Hak-İş yönetiminin Bakan’a kum saati hediye etmesi dikkat çekti.

Erdoğan’ın görüşmede Hak-İş yönetimini uyardığı, yaşanan olayların çalışma hayatına ve hükümete zarar verdiğini belirttiği öğrenildi. Erdoğan görüşmede Öz Büro İş’e yönelik baskıdan vazgeçilmesi, kadroya alınan taşeron işçilerin durumuna ilişkin tepkilerden uzak durmasını istediği bildirildi.

SİCİLİ KABARIK

Geçen yıl konfederasyona bağlı Öz İş Sendikasının ihraç kararı sert tartışmalara neden olmuştu. Binali Yıldırım’a yakınlığı bilenen Sedat Sevinç’in genel başkanlığını yaptığı Öz İş sendikasına yönelik bu tavır Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na taşındığı konuşulmuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından gündeme getirilen kıdem tazminatı konusunda Hak-İş yönetiminin sergilediği tavır hükümetin karşısında yer alan sendikalar ile birlikte hareket edildiği yorumlarına neden olmuştu. Albayrak’ın konuyu Cumhurbaşkanına getirerek Hak-İş yönetimini şikayet ettiği öne sürülüyor. 

Son olarak 1 Kasım’da yürürlüğe girecek 6356 sayılı Kanun’a eklenen geçici 7. Maddesinin getirdiği uygulamayla üyelerinin büyük çoğunluğunu diğer sendikalara kaptıracak olan Hizmet İş’in de başkanı olan Mahmut Arslan, 6356 sayılı Kanun’un geçici 7. maddesinin 3. fıkrasının yürürlükten kaldırılarak, kamu kurumlarında yardımcı işlerde çalışan işçilerin fiilen çalıştıkları ve halen örgütlenmiş oldukları iş kollarında örgütlenmelerinin sürekli hale getirilmesini istemiş, yargıya başvurmuştu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanından konuya acil müdahale çağrısında bulunan Hak İş yönetimi Bakan Selçuk’un ziyaretinde “Kum saati” hediye etmesi bardağı taşırdı. Kum saati hediyesini tehdit olarak algılanması üzerine olaya Kültür ve Turizm eski Bakanı Atilla Koç da katılarak kızına yapılan olayı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na taşıdı. 

Bu olaylar yaşanırken Öz Büro İş Genel Başkanı Baki Gülbaba ve Başkan Yardımcısı Adem Gündoğan, 1 Eylül tarihinde Hak-İş genel merkezine çok sert bir mektup yazarak Hizmet İş sendikasına yönelik “  sendikamız organize bir imha operasyonu ile karşı karşıyadır. Teşkilat başkanlarımız tüm dileklerimiz önceden hazırlanan bir iftira ve karalama metni ile olağanüstü genel kurul için imzaya mecbur bırakılmaktadır” ifadelerini kullanmıştı. Öz Büro İş yönetimi Mahmut Arslan’ın başkanı olduğu Hizmet İş Sendikası yöneticilerinden  Hüseyin Öz ve Remzi Karataş’ı hedef aldı.

Odatv.com

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. EsnafHaberTV.com