Zeki Müren Müzikleri

Esnaf Haber TV

“Mansur Papucu Yarım,Çık Dışarıya Oynayalım” Diyenler Yandı

2014 yılında Melih Gökçek karşı CHP sen aday olan Mansur Yavaş seçimi kaybedince belediye işçilerinin dalga konusu oldu Yavaş’ın evinin önünde eylem yaparken ” Yavaş pabucu yarım, çık dışarıya oynayalım” şeklinde slogan atan işçilerin 34 HAK-İŞ konfederasyonuna bağlı ÖZ GÜVEN SEN  üyesi çıktı. Eylemin video görüntülerini ve fotoğraflarını detaylıca inceleyen belediye bürokratları işçileri ve kimliklerini birer birer belirledi. Aralarında sendika başkanı ve yöneticileri de bulunuyor. Yavaş’ın belediyede ve iştiraklerinde ÖZ GÜVEN SEN  Sendikasına yönelik alacağı karar üzerine ANFA yönetimi şimdiden görüşmelere başladı.

“Mansur Papucu Yarım,Çık Dışarıya Oynayalım” Diyenler Yandı
17.095
24 Ağustos 2019 - 12:33

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş 31 Mart seçimlerinden sonra belediyedeki sendikal faaliyetler konusunda özel bir çalışma başlattı. Yayınladığı genelge ile hiçbir işçi ve memurun zorla bir sendikaya üye ettirilmesi konusunda baskı görmeyeceğini ilan eden Mansur Yavaş ancak kendisine yönelik hakarete varacak eylemlere karışan işçilere yönelik bir operasyon içerisinde olduğu öğrenildi.

EYLEME KATILANLAR TEK TEK TESPİT EDİLDİ

2014 yılı seçimlerinde AK Parti’nin adayı Melih Gökçek karşı CHP sen aday olan Mansur Yavaş seçimi kaybedince belediye işçilerinin dalga konusu oldu Yavaş’ın evinin önünde eylem yaparken ” Yavaş pabucu yarım, çık dışarıya oynayalım” şeklinde slogan atan işçilerin 34 HAK-İŞ konfederasyonuna bağlı ÖZ GÜVEN SEN  üyesi çıktı. Eylemin video görüntülerini ve fotoğraflarını detaylıca inceleyen belediye bürokratları işçileri ve kimliklerini birer birer belirledi. Aralarında sendika başkanı ve yöneticileri de bulunuyor.

Alınan bilgiye göre Yavaş’ın eyleme katılan işçilerle birebir görüşme yaptığı, eylem hakkında bilgi aldığı ve işçilere çeşitli sorular yönelttiği öğrenildi Yavaş’ın bu işçilerle ilgili ve eyleme katılan  ÖZ GÜVEN SEN başta olmak üzere ÖZ TAŞIMA İŞ’e yönelik  kesin karar alması  bekleniyor. Taşıma iş kolunda 8 bin üye bulunuyor.

YENİ SENDİKA GÜNDEMDE

Yavaş’ın belediyede ve iştiraklerinde ÖZ GÜVEN SEN  Sendikasına yönelik alacağı karar üzerine ANFA yönetimi şimdiden görüşmelere başladı. Bürokratlara göre belediyeye özellikle Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a yönelik emek mücadelesinden uzaklaşan  provakatif, politik tavır içinde olan sendikalar ile işçilerin yollarını ayırmaları istenecek.  Belediye’nin güvenlik iş kolunda 5 bin işçi  kadrosu bulunuyor.

Yavaş’ın böylesine sert  karar almasının altında bu iki sendikanın eski belediye başkanı Melih Gökçek tarafından kurdurulması yatıyor. Gökçek’in iki sendika üyeleri vasıtasıyla  iş yavaşlatma, belediye yönetimini  zayıflatma, halk nezninde psikolojik yıpratma ve anti propaganda yapmaları gibi tespitler var. Bu tür eylemler  birer birer belirlenerek kayıt altına alınmış durumda.

ÖZ GÜVEN İŞ NASIL KURULDU?

Hak İş Konfederasyonu bağlı 19 Nolu Savunma ve Güvenlik  İş kolunda sendikaya ancak barajı aşmış  ÖZ İŞ SENDİKASI’nın üye olmasıyla birlikte girdi.

HAK-İŞ, Hizmet-İŞ’den sonra Öz Taşıma İş Sendikasıyla da Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne girmek istedi.

Taşımacılık İş Kolunda olan Öz Taşıma İş Sendikası henüz barajı aşamamış üye ihtiyacı vardı. Hak İş Genel Başkan Yardımcı Mustafa TORUNTAY o zamanlarda Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi idi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek idi. Yapılan iki görüşmeler neticesinde Tüm taşeronda ve kadrodaki işçiler bir günde Hak İş e bağlı sendikalara üye oldu.

Ankara Gökçek’in desteğiyle Öz İş Sendikası’nın genel başkanının değiştirilmesi için çalışma başlatıldı. Kurucu Genel Başkan Sedat Sevinç Başbakanlığa gelecek  Binali Yıldırım’a yakınlığıyla bilinen biri isimdi. Buna rağmen Öz İş Sendikası 2. Olağan Genel Kurulu 25-26 Nisan 2015 tarihinde kongre kararı aldı. Kongrede Kurucu Genel Başkan Sedat Sevinç ekibi kongreyi ezici bir çoğunlukla aldı. Karşı rakip aday Remzi Şimşek, Hak iş Başkan Mahmut Arslan ve Mustafa Toruntayın delegeler üzerine çalışama yapmalarına rağmen kongreyi kaybetti.

Kongredeki mağlubiyete  kızan dönemin Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek’in desteğiyle Beleyenin  güvenlik ihalelerini yapan ANFA’da yetki alıp toplu sözleşme hakkı almasına rağmen  işçiler baskıyla sendikadan istifa ettirildi.

Hak İş Genel Başkan Yardımcısı olan Remzi ŞİMŞEK tarafından önce ÖGG İŞ daha sonra ÖZ GÜVEN SEN olarak bir sendika kuruldu. Tüm Anfa Güvenlik Çalışanları bir geçede bir talimatla buraya üye oldu.  ÖZ GÜVEN SEN’in aynı iş kolunda ikinci sendikanın HAK-İŞ’e üye olması baskısı geldi. Karar 5 üyenin 4 kabul 1 red şeklinde kabul edildi. HAK İŞ 22 sendikalı Konfederasyon oldu.

Mahmut Arslan’a muhalif kanatta yer alan Hizmet İş Sendikası Şube Başkanı Ömer Yılmaz,  Melih Gökçek ile yakınlığı ile biliniyordu.   Sendikanın başkanlığına Ömer Yılmaz getirildi. Aynı iş kolunda kayıtlı işçi olmamasına rağmen Ömer Yılmaz Hizmet İŞ üyesi olması nedeniyle sorunda aşılmış oldu..

Özel Güvenlik Koruma İşçileri Sendikası (ÖZ GÜVEN SEN)  iş kolunda en çok üyeye sahip sendika durumunda. Sendika 41.492 üyeye sahip.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. EsnafHaberTV.com