anadolu yakası escort

Zeki Müren Müzikleri

Esnaf Haber TV

Trump Giderken, Biden Gelirken Asya-Pasifik Golü

Trump Giderken, Biden Gelirken Asya-Pasifik Golü
1.350
17 Kasım 2020 - 12:15

Başkanlığı döneminde ABD ile Çin arasında görülmemiş Ticaret Savaşı’na imza atan Donald Trump iş başından giderken büyük bir farkla ABD seçimlerini kazanan Joe Biden’e Asya-Pasifik ülkelerinden son dakika golü geldi. Asya-Pasifik’in 15 ülkesi, Çin’in desteklediği ve ABD’yi kapsamayan anlaşmayla dünyanın en büyük serbest ticaret bloğunu kurdu.

Hanoi’deki zirvede imzalanan Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşması Trump’ın 2017’de ayrıldığı önceki ABD
Başkanı Barack Obama’nın önderlik ettiği Trans-Pasifik Ortaklık (TPP) anlaşmasına bir darbe indiriyor.

Anlaşma, Çin’in Güneydoğu Asya, Japonya ve Güney Kore ile ekonomik ortaklığını güçlendirerek dünyanın ikinci büyük ekonomisini bölgede ticaret kurallarını belirlemede daha iyi bir konuma getirebilir.

ABD’nin TPP’de ve RCEP’te yer almaması dünyanın en büyük ekonomisinin dünyanın en hızlı büyüyen bölgesinde iki ticaret
grubuna da dahil olamaması demek oluyor. RCEP grubuna 10 üyeli Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN),Çin, Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda dahil. RCEP, gelecek yıllarda pek çok bölgede kademeli olarak gümrük vergilerini düşürmeyi hedefliyor.

BİLGİ:

Bölgesel kalkınma ve siyasi istikrarı koruma amacıyla kurulan ASEAN’ın kurucu üyeleri Endonezya, Malezya, Tayland, Filipinler ve Singapur’un yanı sıra Brunei, Vietnam, Laos, Myanmar ve Kamboçya olmak üzere toplam 10 üyesi bulunuyor.

RCEP Asya-Pasifik bölgesinde n ASEAN ülkesi(Brunei, Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Myanmar, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam) ve beş adet diğer ülke – Avustralya, Çin, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore – arasında bir serbest ticaret anlaşmasıdır

marmaris tekne turu

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. EsnafHaberTV.com