Haydi... İnsana, Yaren'e Yarenlik Vakti - Fehmi Çalmuk

Haydi... İnsana, Yaren'e Yarenlik Vakti


İnsan ya bu… Su misali kıvrım kıvrım akar…

Her kıvrımda bir  hikaye vardır. Bir gece önce düğün vardır. İki kıvrılıverir parmaklar, kimileri el şaklatır. Neşeler tebessümlere karışır, kucaklaşır, paylaşır insanlar. Sabaha karşı yerin göğe karıştığı, tufanın borana kavuştuğu depremde eller ellere kavuşur.

Kimi enkazdakini kurtarmaya, kimi el tutup kaldırmaya kimi el saf saf namazda “hakkını helal etmeye” kavuşturur ellerini. İnsan ya bu dedik ya ilkin, akar, akmasına bakmadan bakar, bakmasına aldırmadan saklar sırrını… Açık etmez. El uzatmasan eriyip gidecektir, elinden tutup kavrulup yanacaktır.   

İnsan akar dedik ya ilkin… İnsan, her insan için bir ümittir. İnsan insana yar’dır…Yardan yuvarlanmaması için yardımcıdır. İnsan insana yarenlik eder.

Lakin Yaren kime yarenlik edecektir?

Bencileyim parmaklarını annesinin saçlarına dolayıp tebessümü gülüşünü karışıp hangi ninnide uyuyacaktır bilir misiniz ? Gözlerini Yaren’in gözbebeklerine çivileyip baka kalan Fatma’nın “deli deli gezdiğini” kimi kime söyleyecektir?

Sıktığı her vidada, akıttığı motor yağında yüreğini eriyip akıttığını “aman yarene söylemeyin” diyerek bağrına tas bastığını Gökhan kime söyleyecektir.

Yıllar öncesinden bir yar tanıdım. Kavlimi ona kestim.  

Yıllar sonra bir Yaren tanıdım. Sesini duymadım.Lakin takılı kalmaya mecbur kaldığı makinelerin sesinden nefesinin dile geldiğini duyar gibiyim. Elinin tersiyle kabloları kaparıp atmasını, inandına inadına geleceğe koşmasını nasıl da isterdim. Şu anda sığınacağı tek yer; sığınağımız Rabbim’in emrine isyan etmeden iki gözü iki çeşme 23 yaşındaki anasının kucağıdır.

O, Fatma ve Gökhan onun yâri…O, evladı olduğu Fatma ve Gökhan’ın yareni değil yalnızca. Peri  kızı gibi çıkagelen Rüya’dan, içinde nice denizleri barındıran Derya’lardan bahçelerde sevgilisine kiraz toplar gibi heyecanlanan Sedat’tan, Erdem’li bir işe İlknur tanesi gibi  Sevil’melere doymayan, inadına Barış’a adanmış bir hayatın peşinde koşturanları var.

Adını sanını saklayıp da Yaren için gülen yarenleri var.

Bugün köşemi  Yaren Belli’ye ayırdım.

Daha dördüne girmedi. Ama cengaver vücuduyla koskoca dört makineyi taşıyor. Bir de yüreğinde taşıdığı “merhamet isimli bir çınar” var ki beni benden alan hal budur.

SMA hastası  Yaren Belli… Lanet olsun şu paraya dercesine döviz artıyor, tedavi için toplanacak meblağ da artıyor… Valilik  izinli para toplama kampanyası yüz günün altına düştü. Zaman eliyhine işliyor.  Birbirini tanımayan ancak Yaren için bir araya gelen insanlar her ortamda para topluyor. SMS atıyorsun,  İBAN’a para yatırıyorsun, instagram’dan kiraz topluyorsun…

Bir görseniz gelen her dekonta karşı gösterilen mutluluğu…miktarı önemli değil gönlünden ne koparsa…Yaren’e yarenlik eden dostları  damlaya damlaya para biriktiriyor. Kimi evladından, kimi öğlen yemeğinden kimi kıyafetinden  kesiyor.  Bu da Yaren işin…

Deprem görüntüleri, vefat edenler, kalanlar… Göz yaşları soğuğa, soğuk hasrete kavuştu Sevdiklerimiz, ailemiz, evimiz, işimiz, ayımız  toprağa gömüldü. Gidenler boynumuzu büktü. Kalanlar  ciğerimizi yaktı.

Eğer kaybetmediysek vicdanımızı, halen taşıyorsak ve taşımaya inat ettiysek insanlığımızı bir düşünün. Avucumuzdan, parmak uçlarımızdan, yüreğimizden  kaymasın Yaren’imiz…

Bir umut ya… Tedaviye cevap da vermişken umuttan öte bir imkan Allah’ın izniyle bir hediye bize…

Gayrete gelin kurban olayım. Yaren'e gelin…Yaren gibi dört gözle sizin yardımlarınızı bekleyenlere gelin ...Yarenlik etmek isteyip de edemediğiniz yâriniz adına Yaren’e yarenlik edin bu gün. Telefonda mobil bankacılığınız, işte SMS numaramız…(VALİLİK İZİNLİ   ZİRAAT BANKASI TR 920001000106970528605001 ALICI YAREN BELLİ

YAREN yaz 5965 e gönder Turktelekom ve Vodafone) SMS =20 TL)

İnsan ya bu kıvrım kıvrım akar dedik ya ilkin…Hayırda kıvrım kıvrım olmak da hayır var.

Vel hasılı vesselam…

   

 

YAZIYI PAYLAŞ!

Yorumlar / 1

  • Dilber Korkmaz | 25 Şubat 2023 16:48

    Fehmi Bey, Yaren’in gönüllü ablası olarak sayfanızda ona yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Kampanyası uzun zamandır devam eden kızımızın herkesin desteğine ihtiyacı var. Haziran’da son valilik izni bitiyor ve malesef izni yenilenmeyecek. Birlik olalım ve Yaren’i Dubai’deki tedavisine uğurlayalım ????????