Esnaf Kredi Faizi Yüzde 93 Arttı

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile esnafa verilen düşük faizli kredilerin faiz yüzde 93'lük artışa gitti. Halkbankası'nın aldığı karara en büyük tepki ilk önce TESKOMB yönetiminde geldi. Bölge başkanları bu hafta acilen toplanıyor.

PAYLAŞ

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile esnafa verilen düşük faizli kredilerin faiz oranlarına yüzde 93'lük zam yaptı.

Halk Bankası aracılığı ile duyurulan faiz oranları 4.5'tan 8.5'a çıkarttı.

Uygulanan faiz oranlarının 04.01.2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere güncellendiği belirtilen duyuruda daha önce kredi alan esnaf için geçerli olmayacağı kaydedildi.

Artışa neden olarak Merkez Bankasının faiz oranının yükseltmesi göskerildi.   

 Karar Erdoğan'dan Habersiz mi Alındı?

Halkbank'ın faiz arttırım kararının Cumurbaşkanı Erdoğan'dan habersiz alındığı da iddia edildi. Ancak Kefalet Kredi Kooperatifleri Başkanları kendilerine gönderilen yazıda Hazine ve Maliye Bakanlığının onayı oluğunu belirtiyorlar  

 Ak Parti teşkilatlarına tepkiler gelmeye başladı.

TESKOMB Tepkili 

Halkbankası'nın aldığı karara en büyük tepki ilk önce TESKOMB yönetiminde geldi. Genel Başkan Abdülkadir Akgül'ün karara tepki gösterdiği, faiz indiriminin esnafa anlatılmasının çok güç olduğunu söylediği öğrenildi. TESKOMB Başkanlık divanı 31 birlik Başkanının bu hafta acilen toplantı yapması bekleniyor. 

Ayrıntılar gelecek 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN