Ticaret

Ticaret Haberleri

TESK Başkanı Palandöken'dan 'korsan okul servisi' uyarısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, okulların açılmasıyla öğrencilerin ulaşımının güvenli ve konforlu şekilde sağlanmasının yeniden gündeme geldiğini belirterek, okul servisi belirlenirken ilgili odaya kayıtlı esnafın tercih edilmesi uyarısında bulundu.

Ticaret Bakanı Bolat: Türkiye, ABD'li yatırımcıları önemli bir ortak olarak görüyor

ABD'deki temaslar ABD ve Türkiye ticari ilişkilerinde yatırım öngörülerini artırdı. Ticaret Bakanı Bolat, katıldığı toplantılarda iki ülke arasındaki ekonomik hedeflere vurgu yapmaya devam ediyor.

Bakan Bolat: Enerjide merkez olma hedefimiz var

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Doğal gazda artık Türkiye bir hub yani merkez ülke olma pozisyonunda. Dünya enerji piyasasında merkez ülke olma hedefimiz var" dedi.

Esnaf Kepenk Kapatırsa Ekonomide Kaos Olur

Kısa adı BESDER olan Beyaz Eşyacılar Satıcılar Derneği Genel Başkanı Haluk Şaban Gürbüz, hükümete esnaf ve sanatkarın kepenk kapatmaması için acil çağrıda bulundu.

İkinci el online oto pazarında ilana çıkan her 10 araçtan 3'ü satıldı

İkinci el online pazar raporundan derlenen verilere göre, geçen ay online mecralarda 360 bin 445 kurumsal ilan yayınlandı.

3 haftalık gıda denetiminin bilançosu açıklandı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 81 ildeki lokanta, restoran, kafe ve otel gibi toplu tüketim yerlerine yaklaşık 3 hafta boyunca eş zamanlı 54 bin 776 denetim yapıldığını ve bu denetimlerde 245 idari yaptırım uygulandığını ifade etti.

TESK'ten seyyar satıcı uyarısı

TESK Genel Başkanı Palandöken, okul çevrelerinde öğrencilerin sağlığını tehdit eden ürünler satan seyyar satıcılar ile zararlı madde satıcılarına göz açtırılmaması gerektiğini belirtti.

Hele Şükür ! ATO El Attı, Çiçekçiler ve Aktarlar Meslek Sayıldı

Türkiye'de binlerce çiçekçi ve aktar Ankara Ticaret Odası'nın öncülüğüyle meslek olarak kabul edildi. Artık baharatçı ve çiçekçilik yapabilmek için Mesleki Yeterlilik Kurumu'ndan belgeye sahip olmak şart olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "Aktarlar ve çiçekçiler, günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Aktarlar, sağlık ve doğal ürünler konusundaki uzmanlıklarıyla insanların sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkı sağlarlar. Çiçekçiler ise özel anları renklendirir, mutlu kılar ve dünyamızı güzelleştirirler. Bu çalışmalar, aktarlar ve çiçekçilerin çalışma koşullarını iyileştirmeyi, mesleklerini daha sürdürülebilir hale getirmeyi, sektördeki rekabeti artırmayı ve daha kaliteli hizmet sunumunu amaçlamaktadır." dedi

THY ağustosta 8,7 milyon yolcu taşıdı

Türk Hava Yolları Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, şirketin ağustosta taşıdığı yolcu sayısı 2022 yılının aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 8,7 milyona yükseldi, dış hat doluluk oranının yüzde 85,4, iç hat doluluk oranı ise yüzde 92,7 olarak gerçekleşti.

Ticaret Bakanlığı ithalatta ürün güvenliği denetimlerini sıklaştıracak

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, "ithalatta ürün güvenliği denetimleri" kapsamındaki bazı ürünlerin denetim oranı artırılıyor, bazı ürün grupları da denetim kapsamına ekleniyor.

Elmada üretici-market farkı 5,5 kat

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ağustos ayında üretici ile market arasındaki fiyat değişimlerini, aylık ve yıllık girdi fiyatlarındaki değişimleri değerlendirdi.

Ticaret Bakanlığı'ndan gizli fiyat artışı yapan firmalara uyarı

Ticaret Bakanlığı, satışa sunulan ürünlerin gramaj, adet ve ağırlık gibi ölçü birimlerinin azaltılmasına rağmen, ambalaj ve satış fiyatlarının değiştirilmemesi nedeniyle tüketicilerin ürünlerdeki bu değişikliği fark edemediği, böylelikle ürünlerin birim fiyatlarında gizli olarak artış yapıldığı gözlendiğini belirterek, harekete geçti.

Kozmetik sektörüne rekabet soruşturması

Rekabet Kurulu, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri sektöründe faaliyet gösteren bazı şirketler hakkında soruşturma açtı.

İtalya'da "ücretsiz taksi" projesi

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Matteo Salvini'nin de desteklediği projenin testi, eylülün ortasına kadar devam edecek.

Palandöken: Esnaf krediye ulaşamıyor

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın ticari krediye ulaşamadığını belirterek, "Bankalar kredi verirken kolaylık sağlamalı. Düşük faizli yüksek limitli krediye ihtiyaç var" dedi.

Ticaret Bakanlığı: Sıfır araca ulaşım sorunu çözüldü, fiyat artışı durdu

Ticaret Bakanlığı, otomotiv sektöründe sıfır araç sorununun çözüldüğünü ve fiyat artışlarının durduğunu duyurdu.

Otomotivde temmuz rekoru

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) temmuz ayı verilerine göre, otomobil ve hafif ticari araç pazarı temmuz ayında yüzde 115,4, otomobil pazarı yüzde 109,4, hafif ticari araç pazarı ise yüzde 137,5 oranında arttı.

Zeytinyağı ihracatına yasak geldi!

Dökme ve varilli zeytinyağı ihracatı, 1 Ağustos’tan itibaren 31 Ekim 2023’e kadar yasaklandı.

TESK'ten esnafa 'Esnaf Cüzdan' uygulaması

Esnafın dijital dönüşümünü hızlandıracak “TESK ESNAF CÜZDAN” uygulaması hakkında bilgi veren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Aveon Global Sigorta ve Ozan Elektronik Para A.Ş ile yaptığımız işbirliği neticesinde esnafımıza özel geliştirilen “Esnaf Cüzdan” uygulaması birbirinden farklı finansal çözümler, özel krediler, kaskodan konuta çeşitli sigorta paketleri gibi birçok özel avantajlar sunuyor. Bu uygulama esnafımızın dijital dönüşümüne de hız kazandıracak” dedi.

Toplam 1384 haber.