Ticaret

Ticaret Haberleri

TZOB Başkanı Bayraktar: Gıda denetimleri artırılmalı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği, yaklaşan ramazan ayı öncesi, gıda fiyatları konusunda uyardı. Denetimlerin artması gerektiğini belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Gıdaya uygun fiyatla erişilmeli" dedi.

Tesla'ya şarj ağı kurma yetkisi: Şirket sayısı 119'a çıktı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Tesla'ya Türkiye'de şarj ağı kurma yetkisi verildi. 

TESK: Deprem bölgesindeki esnaf işletmelerinin yüzde 50,49'u ağır hasarlı

Palandöken, "Esnafımızın en büyük isteği hibe desteği verilmesi ve mevcut borçların 2 yıl süreyle ertelenmesi yönünde" ifadelerini kullandı

E-ticaret platformlarının reklam bütçelerine kısıtlama

Küresel veriler 2022’de ’ye yakın büyüyen perakende e-ticaret satışlarının yılı 5,7 trilyon dolarlık hacimle kapattığını gösterirken, son yılların en popüler iş modellerinden birine dönüşen e-ticareti 2023’te nelerin beklediği merak konusu olmaya başladı.

KONOSEB Depremzedelerin İş Başvurularını Alıyor

KONESOB, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 şehrin etkilendiği depremde büyük hasar gören illerdeki yaraları sarmak için seferber olarak deprem bölgesine yardım eli uzattı.

Deprem bölgesindeki esnafın kredi borcuna 6 ay erteleme

Deprem bölgesindeki esnafın Halk Bankası'na olan kredi borçları 6 ay ertelendi. Ertelemeden kaynaklı faizi Hazine karşılayacak.

Mersin’de ev kiraları 2-3 kat arttı

Kahramanmaraş depreminin ardından Mersin'e yoğun bir depremzede göçü yaşanırken, kentte barınma en önemli sorun olarak ilk sıraya yerleşti. Enkazdan çıkıp yaşama tutunmaya çalışan depremzedeler, Mersin’de karşılaştıkları fahiş ev kiraları nedeniyle ne yapacaklarını şaşırdı. Emlakçılar Odası Başkanı Sinan Canpolat da duruma tepki gösterdi.

Esnaf Perişan... Kredi Borcu 6 Ay Ertelendi .Ya Sonra ?

Depremler nedeniyle zarar gören esnaf ve sanatkarların, esnaf kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan Halkbank'tan kullandıkları düşük faizli kredi borçlarının 6 ay ertelenmesi kararlaştırıldı. Erteleme süresinde düşük faizli kredi açılabilecek. Söz konusu kararlarda ertelemeye tabi borcu bulunanlara kredi açılmasını engelleyen hükümler uygulanmayacak. Bu kararın yayımı tarihin

Perakende satış hacmi aylık yüzde 4,8 arttı

Buna göre, sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2022 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,8 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 12,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 28,0, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 15,7 arttı. Perakende satış hacmi aylık yüzde 4,8 arttı Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2022 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 4,8 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,5, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 6,9 arttı. Perakende ciro yıllık yüzde 112,4 arttı Cari fiyatlarla perakende ciro 2022 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 112,4 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 109,0, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 116,6, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 103,7 arttı. Perakende ciro aylık yüzde 3,3 arttı Cari fiyatlarla perakende ciro 2022 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 3,3 arttı. Aynı ayda gıda,içecek ve tütün satışları yüzde 2,5, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,8 arttı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 3,0 azaldı.

TESK'ten EYT çağrısı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen EYT düzenlemesine ilişkin açıklama yaptı. Palandöken SSK'lı çalışanlar ile Bağ-Kur'lu çalışanlar arasında norm birliği sağlanması gerektiğini söyledi.

Yatırım aracı haline gelen fıstık, baklavayı vurdu

Antep fıstığında yeni yılla birlikte hızlı bir fiyat artışı var. Tatlıcılar, Ocak ayında 450 liraya aldıkları fıstığın kilosunun 600 liraya çıktığını söylüyor.

Eskişehir Esnafından Gaziantep ve Van Esnafına Selam

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Ahi Enstitüsü’nün, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğüyle birlikte yürüttüğü ‘Kadın Erkek Ahi’nin Hedefi Türkiye’nin Birliği Üretim, İstihdam Seferberliği’ projesi kapsamında Esnaf Haber TV Eskişehir'deydi.

Dolmuşlar için vergi kararı

Dolmuş işletmecileri de hasılat esaslı vergilendirme usulünden faydalanabilecek.

Edirne esnafı zamdan vazgeçti

Edirne'de tava ciğere 120 lira tavan fiyat uygulaması getirildi. Kentteki esnafın çoğunluğu ''Vatandaşımızın yanında olmalıyız'' diyerek tava ciğeri tarifenin altında 90 liradan satma kararı aldı.

Kahve dünyada ucuzladı Türkiye'de zamlandı

Uluslararası piyasada kahve fiyatları 2021 ve 2022 yıllarında yaşanan doğa olayları nedeniyle yükseldi. Geçen yıl Şubat ayında zirve 260 dolar ile görüldü.

Esnafın Başı Sığınmacıyla Dertte

Dünya Esnaf ve Sanatkârlar Derneği ve Ahi Enstitüsü'nün düzenlediği ‘Türkiye'de Üretimin Arttırılmasında Esnaf ve Sanatkarlık Yapan Geçici Koruma Statüsündeki Sığınmacıların Rolü’ adlı çevrimiçi toplantıda, gazeteci, yazar Fehmi Çalmuk’un moderatörlüğünde esnaf başkanları www.esnafhabertv.com ‘a önemli açıklamalarda bulundu. Toplantı, Türkiye Kasaplar Besiciler Et ve Et Ürünleri Federasyonu Genel Başkanı Osman Yardımcı, Tüm Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Serkan Bakırtaş, İstanbul Bilumum Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Genel Başkanı Cevher Kartal ve Gaziantep Ayakkabıcılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Denetleme Kurulu Başkanı Mehmet Akif Erbalcı’nın katılımlarıyla gerçekleşti.

Esnaflara seslendi: Türkiye Gaza, Onlar Frene Bastı

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin "Esnaflar Dijitalleşiyor Projesi" tamamlandı.

Koç Holding, Arçelik'ten 630 milyon TL'lik hisse aldı

Koç Holding, Arçelik'ten hisse satın aldı.

Erdoğan Esnafları, Esnaflar Erdoğan'ı Coşturdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TESKOMB tarafında düzenlenen Ankara'da "Yüz Yüze Türkiye Esnaf Buluşması" programında yaptığı konuşmada kesinin ağzını açtı. ,

Toplam 1341 haber.