Ticaret

Ticaret Haberleri

TESKOMB Tartışması Gündeme Bomba Gibi Oturdu

Ankara Kantinciler Esnaf Başkanı Bayram Şahin’in “Dünya Esnaf Sanatkarlar derneği/ Ahi Enstitüsü’nün çevrim içi toplantısında söyledi “TESKOMB’u başarılı bulmuyorum sil baştan yapılandırılalı” sözleri gündeme bomba gibi düştü. Bayram’ın sözlerine Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatif Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan“ TESKOMB bu ülkede en etkin en verimli en başarılı sivil toplum örgütüdür ” diye cevap verirken konuyu TESK’in yeniden yapılanmasını önerdi. TESK yönetim kurulu üyesi Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu “TESK ve TESKOMB birlikte adım atması gerektiğini düşünüyorum” derken Adıyaman Esnaf Sanatkartlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay “Şu kuruluş başarılı şu kuruluş başarısız gibi denildi. Başkanlarımın söylediklerinin çoğuna da katılıyorum. Bu işler birlik beraberlik içerisinde ortak akılla çözülür tabii ki sorunlarımız çok yıllardan beri bizin esnaf ve kredi kooperatiflerindeki tek sorunmuş gibi finansmana yönelme konusunda tek esnaf kefalet sorumluymuş gibi gösterdi” yorumu yaptı. Toplantı sonunda Bayram Şahin’in "Bu onların kişiliklerine zatı alilerine saygısızlık olarak değil. asla adletmiyorum. Sadece yeniden yapılanmamız işte bunları konuşarak En azından bunlar konuşuldukça bu yapılanmalar bu eksiklikler varsa bizim de eksikliklerimizi düzeltip esnaf ve sanatkara daha iyi hizmetler sunacağız. Sürçü lisanım olduysa af fola… sürç-ü lisan yaptıksak af ola” sözlerine Ahmet Hamdi Aydoğan “ Sürç-i lisanı kabul ediyorum” diyerek ilginç bir cevap verdi.

Esnaf Kredileri Oda Başkanlarının Kara Kara Düşündürüyor

Esnaf ve Sanatkar Odaları Başkanları Türkiye'de ilk defa "Afetler Sonrası Esnaf Ve Sanatkarların Yaşadığı Sorunlar Finans, Durum Analizi" çevrim içi toplantıda ele alındı. Esnaf ve Sanatkarın krediye ulaşmasında engellerin kaldırılmasını isteyen esnaf başkanları esnaf kredileri başta olmak üzere KOSGEB kredilerinde uygulanan şartların esnetilmesini önerdiler. Esnaf başkanlarının ortaya koyduğu tablo Türkiye'de esnaf sanatkarın halini gözler önüne serdi. Acil Esnaf Afet Fonu Oluşturulmalı...Kooperatifler ve esnaf odaları yeniden yapılandırılmalı. Toplantıda TESKOMB'u başarılı bulmayan esnaf başkanının yeniden yapılanması önerisi tartışma oluşturdu.

Türkiye - Rusya ticaretinde hedef 100 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Rusya Başbakan Yardımcısı Novak ile görüştü. Görüşmede, ikili ticaret hacmi ve turizm konuları ele alındı. İsrail-Filistin meselesine kalıcı çözüm arayışları da masadaydı.

İnşaat demirine adım adım takip

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, yılbaşında devreye alınacak İnşaat Demiri İzleme Sistemi (İDİS) ile yurt içinde üretilen ya da ithal edilen inşaat demirlerinin kullanım aşamasına kadar takip edilmesini sağlayacak.

İsrail Türk Züccaciye Ürünlerini Boykot Ediyormuş

 Geçtiğimiz yıl Türkiye ihracatına 6,1 milyar dolarlık bir katkı sağlayan ve 4 doların üzerinde ihracat birim fiyatıyla ortalamanın üzerine çıkan züccaciye sektörü, bu yılın ilk 9 ayında yüzde 3.48’lik bir kayıp yaşadı. Hedef yılı 6 milyar dolar ihracatla kapatmak. Züccaciye Derneği (ZÜCDER) Başkanı Mesut Öksüz, mesleki eğitim konusunda ilginç bir öneri daha getirdi. Öksüz " işveren gençlerin eğitim masraflarına destek olabilir, gece üniversiteleri açılarak vardiya sistemi kurulabilir" dedi.

3 harfli Marketlere 6 Milyar TL Ceza

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, yapılan denetimlerde alışveriş merkezleri ve zincir marketlere yönelik 6 milyar lira ceza kesildiğini açıkladı.

Esnaf Başkanları Finans, Üretim, İstihdam Zirvesinde konuşuyor

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar derneği/ Ahi Enstitüsü Türkiye'de ilk kez afet sonrası esnaf sanatkarların finans, üretim ve istihdam sorunlarını masaya yatırıyor. Çevrimiçi toplantılar İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü ile beraber hazırladığımız “Ahilik Töresi Afet Bilinci Güvenli Millet, Güvenli Devlet” projesi kapsamında yapılıyor

Fırıncı Esnafı Bozuk Para Krizini Nasıl Aştı ?

100 lira 1'lik demir para getirene 110 lira vereceğini yazan fırıncı esnafının sırrı.

Şaban Gürbüz'den Esnaflara Videolu Davet

Beyaz Eşyacılar Satıcılar Derneği Başkanı Şaban Gürbüz " Esnaf neden geçinemiyor neden kira ödeyemiyor esnafın halini Kim Soracak sorunlarına kim çözüm üretecek 21 Kasım 2023 Salı günü saat 15:00'te Sayın Fehmi Çalmuk ile birlikte değerlendireceğiz" diye çevrim içi toplantıya çektiği video ile davet etti..

Dijital abonelik platformlarına 166 milyon lira ceza

Ticaret Bakanlığı, tüketicilere mağduriyet yaşatan dijital abonelik platformlarına şikayetler üzerine inceleme başlatıldığını duyurdu. Bakanlık, ilgili kuruluşlara 166 milyon TL tutarında idari para cezası düzenlendiğini de açıkladı.

Rekabet Kurulu'ndan 9 kozmetik şirketine ceza

Rekabet Kurulu, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri sektöründeki 9 şirkete, rekabet kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle toplam 108 milyon 566 bin 510 lira idari para cezası verilmesini uygun buldu.

Taksiciler yüzde 65 zam istiyor

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksi ücretlerine yüzde 65 zam yapılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduğunu açıkladı.

Nakliyeci Esnafı İflasın Eşiğinde

. Küçük ölçekli işletmelerin sektörden ayrılmaya başladığını anlatan Aydıngüler, birçok işletmenin de araçlarını galerilerde satışa koyduğunu ancak araçların da piyasanın durgun olmasından dolayı satılamadığını bildirdi.

Para Basan Esnaf da Var !

Şans oyunları sektörünün Türkiye’de tarihin en iyi dönemini yaşadığını söyleyen İzmir Milli Piyango ve Şans Oyunları Bayileri Esnaf Odası Başkanı Paşa Çakmak, “Kazı kazan başta olmak üzere şans oyunlarıyla para basıyoruz. Sektör olarak Cumhuriyet tarihinin en iyi dönemini yaşıyoruz. Oyun makinalarımız 24 saat çalışıyor. Sektörde çalışan herkes para kazanıyor. Bayi dükkânında oturan da kazanıyor, seyyar şans oyunları oynatan üyelerimiz de kazanıyor. Herkes çok mutlu.

Esnaf Kredileri için Müjde Bekleniyor

Antalya'da toplan esnaf sanatkarlar kredi kefalet kooperatifleri başkanları hükümetten esnaf kredileri için müjdeli haber bekliyor.

Fenomenler Şimdi Yandı

Ticaret Bakanlığı, internetten satılan ürünlere yönelik etkin piyasa ve gözetim mekanizması için harekete geçerek e-Ticarette Ürün Güvenliği Projesi'ni açıkladı. İnternetten satılan kozmetik ürünlere denetim geleceği belirtilirken, gözler kozmetik ürün satan ya da tanıtım yapan fenomenlere çevrildi.  Ticaret Bakanlığı'ndan 'denetim' açıklaması... Fenomenler şimdi yandı: Harekete geçildi

Yedieminlerdeki araçların satışı başladı: Süreç nasıl işleyecek?

Hukuken muhafazasına gerek kalmayan yedieminlerdeki hacizli malların satışına ilişkin süreç başladı. Söz konusu malların taraflarca alınmaması durumunda bedeli karşılığında MKE'ye, bunun da mümkün olmaması halinde bedelsiz olarak Türk Kızılaya devredilmesi uygulaması start aldı. Peki süreç nasıl işleyecek? İhaleler ne zaman yapılacak?

Esnaf BAĞKUR Priminin Düşmesini Beklerken Bakan'dan Tek Kelime Yok

Milyonca esnaf ve sanatkar, 6 Şubat asrın afetiyle canlarını, aşlarını kaybetmiş esnaf ve sanatkar seçimden önce BAĞKUR primlerinin düşürüleceğine ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünün yerine getirilmesini beklerken hüsrana uğradı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Çalışma Ve Sosyal Güvenlİk Bakanlığı bütçesinde bakandan Vedat Işıkhan’dan bir kelime çıkmadı.

Türkiye'den 136 ülkeye turşu ihracatı

Ege İhracatçı birliklerinden yapılan açıklamaya göre, turşu ihracatı ocak-eylül döneminde geçen yıla oranla yüzde 14 arttı.

Toplam 1412 haber.