Ekonomi

Ekonomi Haberleri

TÜİK açıkladı: Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısında artış

Türkiye İstatistik Kurumu, ağustos ayında 235 bin 317 taşıtın trafiğe kaydının yapıldığını, ay sonu itibarıyla trafikte kayıtlı taşıt sayısının 27 milyon 987 bin 472 olduğunu açıkladı.

Anayasa Mahkemesi'nin ek MTV'yi görüşeceği tarih belli oldu

Anayasa Mahkemesi'nin, 2023 yılında bir kereye mahsus alınacak ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin (MTV) iptalini görüşeceği tarih belli oldu.

Bakan Şimşek: Dünya Bankası ile 895,7 milyon euroluk kredi anlaşması imzaladık

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bakanlıklar ve yerel yönetimlerin yenilenebilir enerji ile su verimliliğine ilişkin finansman ihtiyaçlarını karşılamada köprü görevi gördüklerini belirterek, "Bu kapsamda Dünya Bankası ile toplam tutarı 895,7 milyon euro olan kredi anlaşması imzaladık." dedi.

Çeyrek altın ve gram altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 22 Eylül 2023 güncel altın satış fiyatları

Çeyrek altın ve gram altın satış fiyatları bugün ne kadar oldu? 22 Eylül 2023 güncel çeyrek altın, ons altın ve gram altın satış fiyatları...

Dolar kaç TL oldu? (22  Eylül 2023 dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? 22 Eylül 2023 Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında, dolar ve euro satış fiyatlarında son durum...

SPK'dan 10 kişiye işlem yasağı

Sermaye Piyasası Kurulu, 10 kişi hakkında borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verdi.

Tüketici güveni eylülde yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerini açıkladı.

Piyasanın gözü kulağı Merkez Bankası'nda

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına yönelik yeni kararını açıklayacak. Her ay yapılan toplantıların Eylül ayı tarihi ve saati, ekonomi gündemini yakından takip eden vatandaşlarca merak ediliyor. Peki, TCMB faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Fed'in faiz kararı açıklandı

ABD Merkez Bankası (Fed) Eylül toplantısında faiz oranını değiştirmedi. Banka politika faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

BES'te yeni dönem başlıyor

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde sözleşme sonlandırılmadan birikimlerin yüzde 50'sine kadar olan kısmı, konut alımı, evlenme, doğal afet ve eğitim harcamaları için kullanılabilecek.

İngiltere'den benzinli ve dizel otomobil kararı

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ülkesinin net sıfır emisyona ulaşma taahhütlerinde değişikliğe giderek, benzinli ve dizel motora sahip yeni otomobillerin satışına yönelik yasağın 2030'dan 2035'e erteleneceğini duyurdu.

Merkez Bankası'ndan bankalara talimat

Merkez Bankası, Türk Lirası'nı cazip kılmak için bankalara yeni bir uygulama talimatı gönderdi. Aylık TL mevduatın payında artış hedefi yüzde 2'den yüzde 2,5'e yükseltildi. Kur korumalı hesapların TL mevduat sayıldığı komisyon uygulaması sona erdi.

Türk-İş'ten kıdem tazminatı açıklaması

Türk-İş, kıdem tazminatının özüne yönelik herhangi bir düzenlemenin işçilerin verimliliğini ve çalışma motivasyonunu olumsuz etkileyip iş barışını bozacağı uyarısında bulundu.

ABD: Türkiye, tahıl girişimi için yoğun çalışıyor

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Ankara'nın ve Birleşmiş Milletler'in girişimlerine işaret etti. Amerikalı yetkili, "Umarız sonuç alınır" mesajı verdi.

Bütçe ağustosta fazla verdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ağustos ayına ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı.

IMF'den küresel borç uyarısı

IMF, Küresel Borç Veritabanı'nda güncelleme yaptı.

Motorinin ardından benzine de dev zam

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte brent petrol fiyatlarında dalganlanma sürerken, benzin ve motorin fiyatları da indirim ve zam haberleriyle değişkenlik gösteriyor. Son olarak motorine gelen zammın ardından benzine de zam yapıldı. İşte 13 Eylül 2023 benzin ve motorin 2023 güncel fiyatları...

Borsada yatırımcı rekoru kırıldı

Pay senedi bakiyeli yatırımcı sayısı 11 Eylül 2023 itibarıyla 7 milyon 140 bin 215 ile en yüksek seviyesine ulaştı. En son 31 Ağustos itibarıyla 6 milyon 257 bin 415 seviyesine ulaşarak rekor kırılmıştı.

Çaya yüzde 15 zam geldi

Market raflarında çay fiyatları hazirandan bu yana 4. kez değişecek. Çaykur, kuru çay fiyatına yüzde 15 zam yaptı.

Toplam 5325 haber.