Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Küresel bankacılık krizinin 11. günü: 4 banka battı, 5'incisi sallantıda

Dünya son 11 gündür, dört büyük bankanın zincirleme bir etki ile batmasına yol açan küresel bir bankacılık krizine tanıklık ediyor. Yatırımcılar şaşkına dönerken, iflasların ne kadar devam edeceği belirsizliğini koruyor. Kripto piyasalarındaki çöküş ve müşterilerin topluca kaçısı Silvergate, Silicon Valley Bank, Signature Bank ve Credit Suisse gibi dev bankaları batırırken, Fist Republic Bank şu anda sallantıda bulunuyor. İşte krizin yayılmaya devam edebileceği endişesiyle kurumların yaşadığı çalkantı ve düzenleyicilerin krize verdiği tepkiler...

Türkiye, geçen yıl 79 ülkeye hurma gönderdi

Ramazan sofralarının gözdesi hurmada ihracat 2018-2022 döneminde 79 milyon 427 bin doları bulurken, aynı zamanda ürünün ithalatına aynı süreçte 235,3 milyon dolar harcadı.

Anlaşma ne kadar uzatıldı? Rusya'dan tahıl koridoru açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın 60 gün uzatıldığını bildirdi.

BM'den Türkiye'ye tahıl koridoru teşekkürü

Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stephane Dujarric, Karadeniz Tahıl Sevkiyatı Girişimi'nin 120 gün uzatılması üzerine girişime diplomatik ve operasyonel destek sağladığı için Türkiye’ye teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tahıl Koridoru Anlaşması'nın uzatılmasını sağladık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mart'ta bitecek olan Tahıl Koridoru Anlaşması'nın süresinin uzatılmasını sağladıklarını açıkladı.

Hisarcıklıoğlu: Deprem bölgesinde ekonomiyi canlı tutmalıyız

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgeye ilişkin "Esas olarak oradaki şehirlerin ekonomisinin canlılığını devam ettirmemiz lazım" dedi.

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu değiştirmedi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "B" ve not görünümünü "negatif" olarak teyit etti.

Depremin maliyeti 2 trilyon TL

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, depremin maddi boyutunu ortaya koyan kapsamlı bir rapor hazırladı. Buna göre, depremlerin maliyeti 2 trilyon TL yani yaklaşık 103,6 milyar dolar. Raporda, bu depremlerin yarattığı maddi kaybın Marmara Depremi'nden 6 kat daha fazla olduğu da belirtildi.

Çalışma Bakanı Bilgin'den geçici işçi  açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

ABD enflasyonu altını vurdu

ABD enflasyonu 8 ay üst üste düşüş gösterse de aylık bazda yükseliş göstermesi Fed'in faiz artırımı için elini güçlendirince altın fiyatları düşüş gösterdi. Ons altın 1900 doların altına sarktı, gram altın da değer kaybetti.

ABD'de kritik enflasyon verisi açıklandı

ABD Çalışma Bakanlığı, şubat ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı.

Erdoğan depremzedeler için girişimcilere çağrıda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Girişimcilerimizden hem iş yerlerine, fabrikalarına, ekmek teknelerine sahip çıkmalarını hem de ellerindeki tüm imkanları depremzedelerimiz için seferber etmelerini bekliyoruz." ifadesini kullandı.

İstanbul'dan deprem kaçışı: Sanayici Anadolu’da yer arıyor

İstanbul Sanayicileri ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (İSİFED) Başkanı Muammer Ömeroğlu, Ekonomim gazetesine yaptığı değerlendirmede, sanayicilerin İstanbul’dan göç etmeye hazırlandıklarını dile getirdi.

Pakistan, IMF ile anlaşmak için ABD'nin desteğini arıyor

Pakistan, IMF ile anlaşmaya varmak için ABD'nin desteğini arıyor.

ABD: Dünyanın Karadeniz Tahıl Sevkiyatı Girişimi'ne ihtiyacı var

Karadeniz Tahıl Sevkiyatı Girişimi konusundaki pozisyonlarının açık olduğunu kaydeden Price, “Dünyanın buna (Tahıl Sevkiyatı Girişimi) ihtiyacı var. Süresinin uzatılması ve kapsamının genişletilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Dolar kuru bugün ne kadar? (14 Mart 2023 dolar - euro fiyatları)

Dolar ve Euro'da hareketlilik devam ediyor.

Borsada yatırımcı sayısında yeni rekor

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) 4 Mart 2023 itibariyle Borsa yatırımcı sayısının tekrar 4 milyonun üzerine çıktığını duyurdu.

Biden'dan "Bankacılık sistemi güvende" mesajı

Dünyada küresel ekonomik kriz endişesi yaşanıyor. Amerika'nın 16'ncı büyük bankası olan Silikon Vadisi'ne kayyum atandı. Onu bir başka banka takip etti. İki bankanın iflası sonrası 2008 krizinin tekrarlanıp tekrarlanmayacağı merak edilirken ABD Başkanı Joe Biden'dan bankacılık sisteminin güvende olduğuna dair bir açıklama geldi. 

Bankacılık sektöründe "yeni bir iflas dalgası" korkusu

Silikon Vadisi Bankası'nın (SVB) iflası, 2008'deki finansal krizden bu yana "ABD'deki en büyük banka iflası" olarak tarihe geçerken, bankacılık sektöründe bir "iflas dalgası" başlatmasından endişe duyuluyor.

Toplam 4956 haber.