3 harfli Marketlere 6 Milyar TL Ceza

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, yapılan denetimlerde alışveriş merkezleri ve zincir marketlere yönelik 6 milyar lira ceza kesildiğini açıkladı.

Yaklaşık 6 milyar TL tutarında para cezasının verildiği kararların lehe sonuçlandığını belirten Bolat, 358 milyon TL tutarındaki kararların ise aleyhe sonuçlandığını geride kalan tutarla ilgili olarak herhangi bir mahkeme sürecinin olmadığını belirtti.

Bolat, Rekabet Kurumu Kurul kararı ile kamuoyunda zincir marketler kararı olarak bilinen ve toplamda 2 milyar 682 milyon 539 bin TL ile en büyük idari para cezasının kesildiğini de ifade etti.

Para cezalarının sadece marka teşebbüslere verildiğine ilişkin eleştiriye yönelik olarak Rekabet Kurumu’nun açıklamasını da aktaran Bolat, cezaların teşebbüslerin ciroları üzerinden verildiği için teşebbüsün büyük ya da küçük olması gibi durumların ceza miktarı bakımından herhangi bir etkisinin bulunmadığını açıkladı.

Rekabet Kurumu’nun verilen para cezası kadar pazarın rekabete nasıl açılabileceğine yönelik rehberlik etme amacı olduğunu dile getiren Bolat, bu çerçevede çok sayıda soruşturmada ihlal karşısında rekabetçi ortamın nasıl sağlanacağını gösteren nokta atışı tedbirlerin de alındığını dile getirdi.

Bolat bu bilgiyi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in,  yapılan denetimlerin sonuçlarına yönelik verdiği soru önergesini cevaplandırırken açıkladı. Cevabında hangi marketlere ne kadar ceza verdiğini açıklamadı

 

 

Bakmadan Geçme