Almanya'da Makarna satışına sınırlama getirildi

Almanya'da enflasyon 1974'ten bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı. Tedarik sıkıntısının baş gösterdiği ülkede, gıda ürünlerine yüzde 50-70 arasında zam yapıldı. Yaşanan krizin ardından Alman süpermarket devi Rewe, müşterilerin kişi başına sadece bir paket makarna ve un alabileceği şekilde sınırlama getirdi.

PAYLAŞ
Esnaf Haber TV - guvencen

Almanya'da enerji fiyatlarındaki artış ve tedarik sıkıntısının etkisiyle üretici fiyatlarında artış devam ediyor. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle özellikle tahıl ürünlerinde yaşanan tedarik sıkıntısının yansımaları hissedilmeye başlandı.

GIDA KRİZİNİ TÜRKİYE ÇÖZECEK

Gözler, Ukrayna'daki tahıl stoklarının küresel pazarlara ulaşmasını sağlamak amacıyla yapılacak 4’lü toplantıya çevrildi. Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler’in yer alacağı toplantının bu hafta gerçekleştirilmesi bekleniyor. Öte yandan Rus gazeteler, Odessa'dan tahıl yüklü gemilerin çıkışı konusunda bir plan üzerinde anlaşıldığını yazdı.

 
GIDA ÜRÜNLERİNE ZAM

Artan enerji, gaz ve akaryakıt fiyatları tüketicileri olumsuz etkiliyor. Son 48 yılın enflasyon rekorunun kırıldığı ülkede gıda sıkıntısı da baş göstermeye başladı. Ayçiçek yağının fiyatının geçtiğimiz yıllara göre iki kat arttığı ülkede buğday, un, süt, peynir, ekmek, makarna, yoğurt, sıvı ve işlenmiş yemeklik yağ ürünlerine ciddi oranda zam yapıldı.

Yapılan zamların ardından oluşan talep market raflarını etkiledi. Bazı indirimli marketler, birçok üründe yüzde 50-70 arasında zam yapacağını duyurdu.

MÜŞTERİLERE SINIRLAMA GETİRİLDİ

Gıda ürünlerini etkileyen krizin ardından Alman süpermarket devi Rewe, müşterilerin kişi başına sadece bir paket makarna ve un alabileceği şekilde sınırlama getirdi. Söz konusu ürünlerin altına yerleştirilen uyarı notlarında müşterilere bir paketten fazla ürün alınmaması için uyarı yapıldı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN