Ankara simidine zam

Ankara Pideciler ve Simitçiler Odası Başkanı Savaş Delibaş, simit fiyatını valilik onayı ile 15 TL'ye çıkardıklarını ardından da Ticaret Bakanlığı'nın talimatı ile yapılan 5 TL'lik zammı geri aldıklarını açıkladı. Delibaş, 'Haftaya 12,5 TL yapacağız ve 31 Mart seçimleri sonrası da ayarlama olacak' dedi.

Ankara simidine yapılan zammın geri alınmasıyla başlayan tartışmalar devam ederken Pideciler ve Simitçiler Odası Başkanı Savaş Delibaş'dan yeni bir açıklama geldi.

Ankara Pideciler ve Simitçiler Odası Başkanı Savaş Delibaş, 10 liralık fiyatı Valilik onayı ile 15 liraya çıkardıklarını söyledi. Savaş Delibaş, Ticaret Bakanlığı’nın talimatı ile zammı geri aldıklarını açıkladı. Delibaş, simidin haftaya zamlanarak 12,5 TL olacağını bildirdi.

Ankara Pideciler ve Simitçiler Odası Başkanı Savaş Delibaş ve Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven Sözcü’de Saygı Öztürk’e konuştu.

Savaş Delibaş, zam sürecini ve sonrasını şöyle anlattı:

“Zam için valiliğe başvurmadan önce maliyet hesabı yaptık. Bir simidin bize maliyetini 11 lira 20 kuruş olarak belirledik. Maliyetleri, girdilerdeki muhtemel artışları dikkate alıp fiyatı 15 lira olarak belirledik. Valilik, fiyat listemizi onayladı, Biz de bunu üyelerimize liste olarak bildirdik. Simit fiyatlarına yaptığımız zammın haberlerde yayımlanması üzerine Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan beni makamına davet etti ve niçin zam yaptığımızı sordu. Fiyat artışlarını hatırlattım. Tarım Bakanlığı uzmanlarının çıkardığı maliyeti bakan yardımcısına gösterdim. Onların hesabına göre 12 lira 70 kuruş maliyet çıktı. Yani bizim belirlediğimiz maliyetten de yüksek. Zammı ertelememizi istedi. Hatta bizi üzen, kıran bazı ifadeleri de oldu. Ben de bunun üzerine açıklama yapacağımı söyledim.

“Bize talimat geldiği için halkımızdan, esnafımızdan özür diledik”

Zammı geri aldığımızı halkımızdan özür dileyerek açıkladım. Özür dilememin sebebi şudur: Biz maliyet hesabı çıkardık, bunun onayını aldık ama bize talimat geldiği için halkımızdan, esnafımızdan özür diledik. Bu konuda bize dönük hayli eleştiriler oldu. Şu anda maliyetin altında simit satmak zorunda kaldık. Önümüzdeki hafta fiyatlarımızı artırmak zorunda kalıyoruz. 12 lira 50 kuruş şeklinde… Yönetim olarak karar alıp bunu onay için valiliğe göndereceğiz. Simit zammının seçimden sonra da yapmak zorunda kalacağız. Fiyatlar yerinde dursa biz niçin zam yapalım? Seçim sonrası her şeye zam beklentisi var. Biz de istemeye istemeye zam yapmak durumunda kalırız.”

“İnanın şimdi yancılara çay ikram eden kalmadı”

Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, “Evet, çay ve simit birlikte anılır, fiyatları hemen hemen aynı olurdu. Geçen yıl bir bardak çayın fiyatını 15 liraya yükselttik. Simit fiyatını geride bıraktık. Kahvelerde oyun oynayanların izleyenlere ‘yancı’ denilir. Yancıların çay parası da ödenirdi. İnanın şimdi yancılara çay ikram eden kalmadı. Hatta kahvede mecbur olmasalar çay içen bile yok.”

Bakmadan Geçme