• Haberler
  • Yaşam
  • Ankara'yı dün akşam sel aldı! Bugün de şiddetli yağış bekleniyor!

Ankara'yı dün akşam sel aldı! Bugün de şiddetli yağış bekleniyor!

Ankara'da dün akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış ve dolu, hayatı felç etti. Yollar, metro istasyonları ve alt geçitler göle döndü, çok sayıda araç mahsur kaldı. Can kaybı ya da yaralanan olmadığını belirten Ankara Valisi Vasip Şahin, 'Yağış sürecek' dedi ve vatandaşları bugün için de uyardı.

Ankara'da dün akşam aniden etkisini artıran yağış, kısa sürede şehir ulaşımını felç etti.

Sağanak, saat 22:15 sıralarında başladı, bazı bölgelerde doluya dönüştü. Metrekareye, 60-70 kilogram arası yağış düştü.

Ankara'da sağanak ve dolu: Araçlar yolda kaldı, ev ve işyerlerini su bastı - 3

Sürücüler göle dönen yollarda güçlükle ilerdi. Alt geçitleri su basması nedeniyle bazı araçlar mahsur kaldı.Ankara'da sağanak ve dolu: Araçlar yolda kaldı, ev ve işyerlerini su bastı - 4

İtfaiye ve belediye ekipleri ihbarlara yetişebilmek için seferber oldu. Bazı vatandaşlar yolda kalan araçlarını kendi çabalarıyla kurtardı.

Metroda bazı duraklarda yaşanan su baskını nedeniyle ulaşımda da aksamalar meydana geldi.

Ankara'da sağanak ve dolu: Araçlar yolda kaldı, ev ve işyerlerini su bastı - 6

Çok sayıda ev ve iş yeri su içinde kaldı. Bazı vatandaşlar kendi imkanlarıyla bazıları da ekiplerin yardımıyla su tahliye çalışması yaptı. 

En fazla hasarın Yenimahalle ve Keçiören bölgesinde oluştuğu öğrenildi.

Ankara'da sağanak ve dolu: Araçlar yolda kaldı, ev ve işyerlerini su bastı - 7

Ankara Valisi Vasip Şahin, kentte etkili olan yağışa ilişkin, "Şu ana kadar yaklaşık 1330 su baskını ihbarı geldi. Bunların 950'sine müdahale edildi. 350'sine de müdahaleye devam ediliyor." dedi.

Şiddetli yağış sonucu can kaybı olmadığını ifade eden Şahin, "Alt geçitlerimiz, battıçıktı denilen alt geçitlerimiz yoğun yağış nedeniyle yer yer tıkanmış vaziyette. Onlara da ekipler müdahale ediyor." diye konuştu.

Ankara'da sağanak ve dolu: Araçlar yolda kaldı, ev ve işyerlerini su bastı - 8

Şahin, tüm ekiplerin sahada olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"AFAD Müdürlüğümüzün, Emniyet Müdürlüğümüzün trafik ekipleri, dalgıç ekipleri, Emniyet Genel Müdürlüğünden gelen yine dalgıç kurtarma ekipleri, belediyenin itfaiye ve ASKİ personeli ve diğer tüm ilgili birim ve kuruluşlarımızın tüm ekipleri burada ve yoğun bir şekilde müdahale ediliyor. Şu anda Ankara'da akşam aldığı yağmurdan sonra azalmış olsa da bir yağış devam ediyor. İnşallah kısa zamanda yağış durur ve müdahaleler hızla sonuç alır."

Ankara'da sağanak ve dolu: Araçlar yolda kaldı, ev ve işyerlerini su bastı - 9

"1330 İHBAR GELDİ 950 SU BASKININA MÜDAHALE EDİLDİ"

Herhangi bir talepte bulunan, mağduriyet yaşayan bütün vatandaşlara en kısa zamanda ulaşmanın en büyük hedefleri olduğunu söyleyen Şahin, "Şu ana kadar yaklaşık 1330 su baskını ihbarı geldi. Bunların 950'sine müdahale edildi. 350'sine de müdahaleye devam ediliyor." şeklinde konuştu.

Şahin, yağışın özellikle Yenimahalle ilçesinde yoğunlaştığını kaydederek, tüm ilçelerde ekiplerin çalışmasının sürdüğünü aktardı.

Ankara'da sağanak ve dolu: Araçlar yolda kaldı, ev ve işyerlerini su bastı - 10

BUGÜN (1 MAYIS ÇARŞAMBA) İÇİN UYARI!

Birkaç gündür yoğun yağış uyarısı yaptıklarını anımsatan Şahin, "Tahminler doğrultusunda yarın  (bugün) için de ikaz yayınladık. Vatandaşlarımızın özellikle dikkatli ve tedbirli olmasını istiyoruz. Önlemlerimiz artarak devam edecek." ifadelerini kullandı.

Ankara'da sağanak ve dolu: Araçlar yolda kaldı, ev ve işyerlerini su bastı - 11

ANKARA BÜYÜKŞEHİR'DEN AÇIKLAMA 

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden (ABB) yapılan açkıklamada "Ankara'da aniden bastıran ve şu ana kadar 70 kilogram seviyesine yaklaşan kuvvetli sağanak yağışın olumsuz etkilerini en aza indirmek için 1444 araç ve 2441 personel ile çalışmalarımızı teyakkuz halinde sürdürüyoruz." denildi.

Bakmadan Geçme