• Haberler
  • Ekonomi
  • Antalya'da bir Türk'ten 120 euro 'milliyet farkı' ücreti alınmıştı: Bakanlıktan açıklama geldi

Antalya'da bir Türk'ten 120 euro 'milliyet farkı' ücreti alınmıştı: Bakanlıktan açıklama geldi

Antalya'da bir Türk vatandaşı, İngiltere'deki bir internet sitesinden Türkiye'deki otele rezervasyon yapması ardından otel yönetimi kişiye 'milliyet farkından' 120 euro ekstra ücret yansıttı. Olay hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Tatil için internetten otellere bakan ve Türkiye'den rezervasyon yapıldığında daha fazla fiyat istendiğini gören bir Türk vatandaşı, İngiltere'deki bir siteden Antalya'daki otele daha ucuza rezervasyon yaptırdı.

Kişi otele gittiğinde ise, otel yönetimi fiyatların İngilizlere özel olduğunu vurgulayarak kişiye 'milliyet farkı' yazan bir faturada 120 euro ekstra ücret talep etti.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Yaşanan olayın sosyal medyada yayılması üzerine otel büyük tepki çekti. Ardından  Kültür ve Turizm Bakanlığı, olaya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Bakanlığın yaptığı açıklama şöyle:

Antalya'da bir otelde yaşanan ve sosyal medyaya da yansıyan otel rezervasyonuna yönelik olarak Bakanlığımızca otelden resmi savunma istenmiş ve yapılacak denetim için kontrolör görevlendirilmiştir. Otelde yapılacak denetim ve incelemenin ardından yasal mevzuat gereği cezai işlem uygulanacaktır.

OTELDEN AÇIKLAMA GELDİ

Bahse konu olan Limak Lara Otel, yaşanan skandal olaya dair özür metni paylaşırken, "Ortaya çıkan fiyat farkı iken tutarın ‘milliyet farkı’ olarak yansıması olayın kapsamını değiştirmiştir" şeklinde ifadeler kullanıldı.

Otelden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bugün medyada yer alan Limak Lara Otel ile ilgili bir haber nedeniyle açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur. Hepimizi derinden üzen, teyit edilmemiş bilgilere dayalı içeriklerle ilgili kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz. Öncelikle yanlış anlaşılmalara sebep olan ‘milliyet farkı’ ifadesi nedeniyle kamuoyundan samimiyetle özür diliyoruz. Amacını aşan bu ifadenin dikkatsizlik nedeniyle ve hassasiyetler öngörülemeden kullanılması hepimizi derinden üzmüştür. Hizmet verdiğimiz alanda eşitlik kavramına aykırı herhangi bir ayrımcı tutum ve davranış söz konusu olamaz. Habere konu olan yanıltıcı rezervasyon 14 Nisan 2024 tarihinde İngiltere üzerinden bir web sitesinden Türkiye’den iki kişi adına yapılmıştır. Misafirlerimiz otele geldiklerinde bir kişinin Romanya vatandaşı olduğu, rezervasyonun Türkiye’den yapılmış gibi gösterildiği, yanlış bilgi beyan edildiği anlaşılmıştır. Bunun üzerine fiyat farkı oluştuğu misafirlerimize aktarılmıştır. Bölgesel ve dönemsel kampanyalar nedeniyle bu tür fiyat farkları oluşabilmektedir. Konu bu nedenle ortaya çıkan fiyat farkı iken tutarın ‘milliyet farkı’ olarak yansıması olayın kapsamını değiştirmiştir. "

Bakmadan Geçme