Asgari Ücret: 8 bin 506 lira oldu

Milyonlarca işçiyi ilgilendiren asgari ücret maratonunda sona gelindi. Tüm Türkiye Asgari Ücret Komisyonu'ndan gelecek haberi günlerdir bekliyordu. Sadece asgari ücretlileri değil tüm çalışanları ilgilendiren haberi duyurmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kameraların karşısına geçti. Yeni asgari ücret zammı net 8 bin 506 Türk Lirası oldu.

Müzakere sürecinde Türk-İş'ten 9 bin lira teklifi geldi. Hükümet ve işveren temsilcisi TİSK'ten ise teklife olumlu yanıt gelmeyince Türk-İş Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü toplantısından ayrıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise dün TÜRK-İŞ'in teklifine "Herkesin her söylediğiyle adım atacak halimiz yok. Çünkü bizim sırtımızda küfe var" yanıtını verdi.

Kamuoyunda günlerdir tartışılan asgari ücret rakamı az sonra belli olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve TİSK  Başkanı Özgür Burak Akkol ile asgari ücretle ilgili alınan kararı açıklamak için basının karşısına geçti. Türk-iş, üçüncü toplantıda "Asgari ücret 9 bin liranın altında olursa masaya oturmayız" demişti. Bu yüzden açıklamada Türk-iş temsilcisi yer almadı.

Sadece asgari ücret alanları değil tüm çalışanları yakından ilgilendiren gelişmeye ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan noktalar özetle şöyle:

"Her sene olduğu gibi bu yıl da önümüzdeki yılın asgari ücretini belirlemek üzere çalışan ve işveren temsilcileri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızın nezaretinde bir araya gelmişlerdir.

Maalesef ortak bir rakam üzerinde anlaşamamışlardır.

Hükümet olarak biz tüm tarafların teklif ve gerekçelerini saygıyla karşılıyoruz.

Herkesin kendi öncelikleri, hassasiyetleri ve çıkarları doğrultusunda bir tutum ortaya koyacaktır.

Bize düşen görev en sürdürülebilir sonucun ortaya çıkmasını sağlamaktır.

Meseleye bu açıdan ele alarak taraflar arasında makul bir noktada uzlaşma sağlanabilmesi için samimi gayret sarf ettik.

Gönlümüz çalışan temsilcilerinin de aramızda olmasını isterdi.

Geçmiş yıllarda da taraflar uzlaşmaya varamadığı halde hükümetçe sonuçlandırılan çok sayıda asgari ücret toplantısı vardır.

Geçmiş yıllarda da hükümet olarak sonuçlandırılan çok sayıda asgari ücret müzakeresi vardır.

Açıklayacağımız asgari ücret rakamı ülkemizin genel ekonomik ve sosyal görünümüyle de uyumludur.

Bugün ülkemiz 34.7 milyonluk işgücüne karşılık, 31.6 milyonluk istihdamla tarihinin en yüksek çalışan rakamına ulaşmıştır.

Akrebin kıskacında yoğrularak gelişen, büyüyen, güçlenen Türkiye'nin gerçekten çok büyük fedakarlıklarla kazandığı imkanları her bir insanımızın emrine vermeyi sürdüreceğiz.

184 lira olan asgari ücret bizim dönemimizde nominal olarak 30 kat, reel olarak yüzde 142 oranında artmıştır.

Geçen yıl asgari ücrete yüzde 50 oranında artış yaparak net 4 bin 253 liraya yükselttik. Bununla kalmamış, gelir vergisi ve damga vergisini de kaldırmıştık.

Yıl içinde enflasyondaki yüksek artış bizi temmuzda yeni bir düzenleme ile asgari ücreti hatırlayalım, 5500 liraya çıkarmaya yöneltmiştir. Bunları yaparken unutmayalım, sırtımızda bu devletin küfesi var.

Bu ayla birlikte enflasyon oranlarının hızla düşüşüne şahitlik edeceğiz. Enflasyon inşallah yıl ortasında yüzde 30, yıl sonunda yüzde 20'li rakamlara indirmekte kararlıyı.

Ülkemizdeki her kesimden, her vatandaşımdan hesabını bu hedefe göre yapmasını istiyoruz.

Yıl içinde ortalama yüzde 80 ve kümülatif yüzde 95 artış sağlamıştık.

Sırtında küfe müfe olmayanlar atıyorlar. Bu ayla birlikte enflasyonun hızla aşağıya düşüşüne şahitlik edeceğiz.

Yıl ortasında yüzde 30'lu, yıl sonunda yüzde 20'li rakamlara indirmekte kararlıyız. Her vatandaş hesabını bu hedefe göre yapsın.

Asgari ücreti belirlerken önümüzdeki yıla dair enflasyon öngörümüzü destekleyecek yaklaşım benimsedik.

Beklenmedik tabloyla karşılaşırsak geçen yıl gibi yine bir ara düzenleme yapmaktan kaçınmayız."

ASGARİ ÜCRET 8 BİN 506 LİRA OLDU

Asgari ücret yüzde 55'lik artış ile 8 bin 506 lira Türk Lirası oldu.

Bu durumda brüt ücret 10 bin liraya, işverene maliyeti ise 11 bin 750 liraya yükseliyor.

Asgari ücret böylece ocak ayına göre yüzde 99 temmuz ayına göre ise yüzde 54 oldu.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört kez toplanıyor.

Bakmadan Geçme