Asgari Ücret pazarlığında ilk toplantı tamamlandı

Asgari ücrete yapılacak ara zam oranının belirlenmesi için ilk toplantı yapıldı. Toplantı sonrası işçi heyeti adına açıklama yapan Haber-İş Sendikası Başkanı Veli Solak, 'Masada rakam konuşulmadı. Sürecin bayram öncesi bitmesini istiyoruz.' dedi. Ara zammın ne kadar olacağı yapılacak toplantılar sonunda netleşecek. Yüzde 25'in üzerinde bir zam yapılması bekleniyor. İşte olası zam oranlarına göre oluşabilecek asgari ücret...

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren asgari ücret zammı için pazarlık başladı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun, asgari ücrete yapılacak ara zammı belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantı yapıldı.

Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl'ın başkanlığında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğindeki toplantıya, işçileri temsilen TÜRK-İŞ, işverenleri temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyeti katıldı.

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantı bir saat sürdü.

İŞÇİ TARAFINDAN AÇIKLAMA

İşçi tarafı adına Haber-İş Sendikası Başkanı Veli Solak açıklama yaptı. Solak, "Bayramdan önce bitmesini istiyoruz. Türk-İş olarak talebimiz bir an önce toplantıların bitmesi. Asgari ücretin ekonomik şartlara göre, kiralara göre, hayat pahalılığına göre güncellenmesini istiyoruz.
Resmi belgeler istendi, herhangi bir rakam konuşulmadı." dedi.

TİSK'TEN AÇIKLAMA

İşveren tarafını temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol, dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile görüştü.

Görüşme sonrası konuşan Akkol, "Bizim görüşümüz, hızlı bir şekilde üçlü mutabakatla bu süreci tamamlamak. Şahsi arzum, bayrama girmeden sürecin tamamlanmasıdır." dedi. Akkol, işveren desteğinin devam etmesi talebini bakana ilettiklerini söyledi.

Bakmadan Geçme