Bankaların Büyüme Beklentisi Üçüncü Çeyrekte

Şirketlerde ikinci çeyrek bilanço dönemi bu hafta başlıyor. Banka dışı sektörlerde hem geçen yıl bazı sektörlerdeki zararın hem de ürün fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle net kar artışı iki üç katı seviyesinde. Bankacılık sektöründe ise tek haneli büyümeler öne çıkıyor.

PAYLAŞ

Borsa İstanbul’da hisseleri işlem gören şirketlerin 2021 yılının ikinci çeyreğine ilişkin bilançoları bu haftadan itibaren açıklanmaya başlıyor. İlk açıklanan bilançolar genelde BİST30 şirketleri yani büyük şirketler arasında olacak.

Şebnem Turhan'ın haberibe göre bugün açılışı TAV Havalimanları yapacak yarın Akbank onu takip edecek. Yapılan analizlerde bankaların geçen yılın ikinci çeyreğine göre net karlarını yüzde 4,7-6 arasında artırması beklenirken banka dışı sektörlerde ise net kar artışı iki üç katını buluyor. Kamu bankaları ise geçen yıl kredi genişlemesinin ardından bu yıl düşük performansıyla dikkat çekiyor.

Deniz Yatırım’ın analizinde tüm sektörler toplamında net kar artış tahmini yüzde 71 seviyesinde bulunuyor. Analize göre bankalar için ikinci çeyrekte bir önceki döneme göre yüzde 4,7, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 6,6 artış bekleniyor.

Bankalar için öne çıkar hususların başında ise kredi/mevduat faiz makasında bir önceki döneme göre yatay/hafif pozitif bir seyir gelirken TÜFE’ye endeksli bonoların getirilerinde iyileşme ve kedi risk maliyetinde belirgin bir gerileme sektörün kar artışını destekliyor.

Bankacılık hizmet gelirlerinde yıllık bazda belirgin bir toparlanma yaşanması da olumlu katkı verirken sermaye piyasası işlem gelirlerinde bir önceki döneme göre gerileme yaşanması da net kar değişimini etkileyen faktörler arasında sıralanıyor.

Özel bankaların kar momentumunu kamu bankalarına kıyasla daha yüksek bekleyen Deniz Yatırım analizinde kamu bankalarında üçüncü çeyrekten itibaren marj iyileşmesinin daha belirgin olabileceğini kaydedildi.

Yapı Kredi Bankası’nda sektördeki genel olarak sınırlı kar büyümesine göre daha yüksek bir kar büyümesi olabileceğini tahmin eden Deniz Yatırım TSKB de çeyreksel olarak sınırlı kar artışı beklentimize rağmen karşılık oranlarındaki yükselmesini olumlu değerlendirdi.

Finans dışı tarafta ise perakendede büyüme hızının önceki çeyreğe göre bir miktar hız kesmesini; otomotiv, cam, petrokimya ve havacılık sektörlerinde ise düşük baz etkisi nedeniyle güçlü büyümeler görülmesini bekleniyor.

Demir-çelik sektöründeki büyüme ve karlılığın 1Ç21’in de üzerinde gerçekleşmesi olası görülürken hisse bazında bakıldığında, hacim büyümesi ve olumlu kur etkisiyle Doğuş Otomotiv, nihai ürün marjlarının yüksek seyri ile Petkim, tüm segmentlerde talep canlanması ve olumlu kur etkisiyle Şişecam, güçlü talep ve borçluluktaki azalışın etkisiyle Kardemir’in yıllık bazda belirgin net kar artışı kaydedeceği tahmin edildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN