• Haberler
  • Yaşam
  • Başyazıcı ürün yelpazetisini Probiyotiklere yöneltti

Başyazıcı ürün yelpazetisini Probiyotiklere yöneltti

70 yıldır et sektörünün önde kuruluşu Başyazıcı, gravyer peynirli kuzu sucuk, chorizo, Mortadella, Milano salamı, füme roastbeef, soğan reçelli mayonez, tütsülenmiş biber reçelli mayonez ve sarımsaklı 3 peynir kreması üretmeye başladı. Yeni dönem ürün lasmanının en önemli tarafı ise Başyazıcı Gıda, üniversite sanayi iş birliği kapsamında olması

Başyazıcı Gıda, üniversite sanayi iş birliği kapsamında gravyer peynirli kuzu sucuk, chorizo, Mortadella, Milano salamı, füme roastbeef, soğan reçelli, mayonez, tütsülenmiş biber reçelli mayonez ve sarımsaklı 3 peynir kreması ürünlerini geliştirdi.  

‘’Faydalı probiyotiktekler Başyazıcı’da’ Başyazıcı ailesiyle yaklaşık bir yıldır ortak çalıştıklarını belirten Sağlık Bilimleri Üniversitesi Akademisyen Dr. İsmail Arslan, Teknopark İstanbul’da Türkiye’nin 7 bölgesinden ve 81 ilinden izole edilmiş yaklaşık bin 200 tane alt türleri olan probiyotik koleksiyonlarının bulunduğunu bildirdi.

Lansmanı yapılan ürünlerin projesinde yerli probiyotik vurgusu yapıldığına dikkat çeken Arslan, ‘’Dünyanın birçok ülkesinde probiyotik ürünler olmasına rağmen, Türkiye’deki bir sucuk markası kendi coğrafyamıza ait etleri kullanarak yine kendi coğrafyamızdan izole edilmemiş probiyotiklerle sucuklarını yapmaya çalıştılar. Şu anda Türkiye’de sucukların içindeki bağırsak mikrobiyotamıza faydalı olacak probiyotiklerin anahtarı Başyazıcı’da.

Önümüzdeki dönemde post probiyotiklerin kolon kanserini önleyebilecekleri ile ilgili bir akademik çalışma yayınlayacağız” açıklamasında bulundu. Diyetisyen Yeşim Temel Özcan ise bağırsakların sindirim sisteminden, bağışıklık sisteme, cilde, beyne, hormonlara ve böbrek üstü bezlerine kadar vücudun her bölümünü etkilediğini belirterek, ‘’Kalp hastalığı, kanser veya duygusal sağlık sorunları gibi kronik bir hastalıkla uğraşıyorsanız, bağırsak sağlığınızı ele almak çok önemlidir” şeklinde konuştu.

Bakmadan Geçme