Çöl sıcağına dikkat! Gerekmedikçe dışarı çıkmayın!

İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde sıcaklıkların 40 dereceye yaklaşacağı belirtildi. Uzmanlar, sıcak havanın sağlığı tehdit edecek seviyede olduğunu belirterek, gerekmedikçe dışarı çıkılmaması konusunda uyarıda bulundu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sıcak hava dalgası sebebiyle dikkatli olunması uyarısını yaparken, vücut sıcaklığının 40 derecenin üzerine çıkmasının klinik bir durum olduğuna dikkati çekti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan uyarıların ardından Türkiye, Fas üzerinden gelen sıcak hava dalgasının etkisine girdi.

Marmara, Ege ve Akdeniz'de hava sıcaklığı daha da artacak. Sıcaklığın mevsim normallerinin 5 ila 10 derece üstüne çıkması bekleniyor.

NTV meteoroloji editörü Dilek Çalışkan "İstanbul'da sıcaklıklar 37-38 dereceye kadar çıkacak. Çanakkale, Balıkesir, Bursa'da İzmir'de 39, Manisa, Aydın, Denizli hattında 42-43'leri bulacak. Antalya'da 43-44, Adana'da 43 dereceler ölçülecek. Bu dereceleri bekliyoruz. Bunlar gölgedeki sıcaklıklar. Eğer siz güneşteyseniz 55 derece civarı hissedeceksiniz" dedi.

Aşırı sıcak ve nemin düşük oluşu, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki ormanlık alanlar için yangın tehlikesini beraberinde getiriyor.

Risk grubundakiler dışarı çıkmasın

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de etkili olması beklenen sıcak hava dalgası sebebiyle dikkatli olunması uyarısı yaptı.

Koca, yaptığı açıklamada, vücut sıcaklığının 40 derecenin üzerine çıkmasının klinik bir durum olduğuna dikkati çekti. Yaşlıların, çocukların, kalp rahatsızlığı veya tansiyon gibi kronik hastalıklara sahip olanların yüksek risk grubunda olduğunu belirtti. Koca, hava sıcaklığının yüksek seviyelere ulaştığı saatlerde dışarı çıkılmaması çağrısında da bulundu.

Bakmadan Geçme