Deprem Kapadokya turizmini de etkiledi

Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra  sonra turizm sektörü de olumsuz etkilendi. Nevşehir Valiliğinden yapılan açıklamaya göre Kapadokya Bölgesini ziyaret eden turist sayısında yüzde 43 azalma oldu.

Yapılan açıklamada bu yılın ocak ayında Kapadokya bölgesini 174 bin kişi ziyaret ederken, Şubat ayında ise 99 bin 389 kişi ziyaret etti Açıklamaya göre, Kapadokya bölgesinde en çok ziyaret edilen ören yeri 30 bin 164 kişi ile Göreme Açık Hava Müzesi oldu. Göreme Açık Hava Müzesini 26 bin 112 ziyaretçi sayısı ile Zelve ören yeri izledi.

Kapadokya bölgesinde Derinkuyu yeraltı şehrini 14 bin 357, Kaymaklı yeraltı şehrini 13 bin 494, Karanlık Kiliseyi 6 bin 291 ve Özkonak yeraltı şehrini de 5 bin 011 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Ziyaretçi sayısındaki azalmaları depreme bağlayan Turist Rehberi Nesim Sigura “Deprem felaketini yaşamamız bu sayıyı azalttı. Bir ay içinde tekrar durumlar düzelir. Türkiye’yi bilmeyen yabancı turistler depremin nerede olduğunu bilmedikleri için çekiniyorlar. Zamanla düzeleceğini sanıyorum. Nisan ayından sonra düzeleceğini sanıyorum” dedi.

Bakmadan Geçme