Diyarbakır Ciğeri Tescillendi Esnaf Bayram Etti

'Diyarbakır Ciğeri Kebabı' ve 'Diyarbakır Perdeli Ciğer coğrafi İşaret aldı. Diyarbakarlı esnaf bayram yaptı. Kende 350 ciğer kebabaı yapan esnaf dükkanı bulunuyor.

PAYLAŞ
Esnaf Haber TV - iba

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasınca (TSO) yapılan başvuru sonucu Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret tescil belgesi alan "Diyarbakır ciğeri kebabı" tescilli lezzetler arasına girdi.

Ciğer kebabının tescil belgesi alması dolayısıyla tarihi Ongözlü Köprü'de düzenlenen şenliğe DTSO Başkanı Mehmet Kaya, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, DSTOMeclis Başkanı Celalettin Birtane, DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlı, Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, DİSAD Başkanı Nurullah Edemen ve STK temsilcileri katıldı.

Şenlikte, sabahın erken saatlerinden itibaren kurulan çok sayıda tezgahta hazırlanan yaklaşık 600 porsiyon ciğer kebabı, katılımcılara ikram edildi.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya, bugüne kadar 48 tane ürünün tescillendiğini söyledi.

Gastronomi kentimizin en önemli değerlerinden biri”

En sonunda ciğer kebabı ve perdeli ciğer kebabını tescillediklerini ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

“Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2020’de başlattığımız bu çalışma devam edecek. Gastronomi kentimizin en önemli değerlerinden bir tanesidir. Bunları ortaya çıkartarak Türkiye’ye, dünyaya duyurmamız gerekiyor. Ciğerin nereye ait olduğuyla ilgili birçok ilimizin tartışmaları var. Evet, ülkenin zenginliği, farklı farklı mutfaklarda yapılabilir ama Türk Paten Kurumu'nun verdiği belge ile ciğer kebabının Diyarbakır’a ait, Diyarbakır’da ticari olarak büyüdü. Diyarbakır’da 350 tane ciğer kebabı yapan işletmemiz var.

Bizim yaptığımız sadece bu verileri toplayarak başvurmak. Türk Paten Kurumu da zaten ticarileşen ve büyüyen pazarı gördüğü için bunun Diyarbakır’a ait olduğunu tescilledi ve gerçek tadında yemek isteyenlere Diyarbakır’da yiyecekleri bir türü tescillemiş olduk. 7 gün 24 saat açık olan yerlerimiz var. Bunlar çok önemli. Bunların festivallere, çalışmalara dönüşmesi ister istemez daha da yaygınlaştıracaktır. Sembolik olarak 21 metre ocak kurduk. Yaklaşık 1 tona yakın ciğeri de misafirlerimizle paylaştık.”

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker de, “Diyarbakır'a ait 48 ürün tescil aldı. Daha da çok var. 33 medeniyetin her birisi bir değer kattı buraya. Hepsinin beslendiği yer bu aziz coğrafyadır" dedi.

Eker, ürünlerin tescil almasında emeği olanlara teşekkür etti.

Ciğer kebabının kentin yüzyıllık kültürü olduğunu, ciğer kebabı sayesinde çok sayıda kişinin istihdam edildiğini belirten Diyarbakır Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Haşim Erkan de, "Yıllardır ciğer kimin diye tartışılıyordu. Bugün ciğer bizimdir, bizim olduğunun da tespitidir. İleriki dönemlerde de ciğer festivali için hazır olun" diye konuştu.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN