Doların Yeşili Türkiye'ye Fon Oldu

Yıllardır ABD Dolarının yeşili tartışılıyordu şimdi Türkiye'de fonun yeşili tarıtışılacak. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeşil dönüşüm faaliyetlerin finansmanı amacıyla 'Türkiye Yeşil Fonu' adında yeni bir fon kuracaklarını bildirdi. Şimşek 'Fon, yeşil ve yenilikçi dönüşüm firmalarına öz kaynak finansmanı sağlayacak' dedi.

Şimşek, Dünya Bankası ile yakın işbirliğiyle yeni projeler geliştirmeye devam ettiklerini söyledi. Şimşek, projeyle işletmelere yeşil finansman arzının sağlanması, yeşil teknolojilere yatırımın teşvik edilmesi ve finansal sektörün çeşitlendirilmesinin amaçlandığını belirterek, “Türkiye Yeşil Fonu adında bir girişim sermayesi yatırım fonu kuruyoruz. Fon, yeşil ve yenilikçi dönüşüm firmalarına öz kaynak finansmanı sağlayacak” dedi.Bu kapsamda Yeşil Finans Projesi için Türkiye Sınai Kalkınma Bankası AŞ’ye sağlanacak 155 milyon dolar kredinin, Dünya Bankası tarafından onaylandığına işaret eden Şimşek, proje kapsamında ülkede yeni bir fonu hayata geçireceklerini kaydetti.

Fonun, Sermaye Piyasası Kurulu mevzuatına tabi olacağı bilgisini veren Şimşek, Dünya Bankası kredisinin fon için de kaynak oluşturacağını dile getirdi. Şimşek, “Dünya Bankasından sağlanan 155 milyon dolarlık kredinin kaldıraç etkisiyle ilerleyen dönemde, fona diğer yatırımcıların da kaynak sağlaması ve fonun büyüklüğünün artırılması hedefleniyor” diye konuştu.

“Türkiye’ye güvenin göstergesi”
Bakan Şimşek, uluslararası kuruluşların Türkiye’ye verdikleri öneme dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Dünya Bankasının ülkemize sağladığı finansman imkanı 2023 yılında 3,3 milyar dolarla rekor seviyeye ulaşmıştır. Bu durum Dünya Bankasının ülkemiz kalkınma gündemine ve ekonomi programına olan güveni ve desteğinin en somut örneğidir.”

Şimşek, Dünya Bankasının, Türkiye’ye yönelik kaynak tutarını 18 milyar dolar ilaveyle 35 milyar dolara yükselttiğini ve bu kaynağın kullanımının gelecek 3 yılda olacağını sözlerine ekledi.

TÜRKİYE’NİN CDS’İ 2,5 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de sosyal medya hesabından, Türkiye’nin kredi risk primindeki gelişmelere ilişkin paylaşımda bulundu. Şimşek, “Uyguladığımız ekonomik programın sonuçları 2024’ün ikinci yarısından itibaren net şekilde görülecek, böylece yatırımcı güveni daha da pekişecek ve ülkemize küresel fon akışı hız kazanacaktır. Bu da dezenflasyon programının kısa vadeli büyüme görünümü üzerindeki aşağı yönlü riskleri sınırlayacaktır” değerlendirmesini yaptı.

 

 

Bakmadan Geçme