Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği'nden Tepki Var

Konuşanlar programının sunucusu Hasan Can Kaya'dan esnaf ve sanatkar camiasına hakaretine yönelik Dünya Esnaf ve Sanatkarlar derneği'nden açıklama geldi. Açıklama'da 'İslam'ın ticaret ahlakını ve insanlara faydalı olma azim ve kararlılığını Ulu Hünkar Ahmet Yesevi'nin ışığıyla bin yıldır Anadolu topraklarına taşıyan ve bu topraklarda var olmamızın temel dinamiği olan Ahilik kültüründen neşet bulmuş esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik yapılan ahlaksız bir o kadar da iftira ve hakaret içeren sözler sarf edilmiştir. Hiçbir kimsenin şaka ve espriye hele hele süfli bir mizah anlayışına kadınlarımızın iffetini namusunu konu edemeyeceğini belirtiyor ve bu konuda maksimum düzeyde hassas olan esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik bu hakareti iade ediyoruz.' denildi.

Bir sosyal medya kanalında  sunduğu “konuşanlar” isimli programda esnafımza yönelik hakarette bulunan sunucu Hasan Can Kara'yı şiddetle kınıyoruz.

İslam'ın ticaret ahlakını ve insanlara faydalı olma azim ve kararlılığını Ulu Hünkar Ahmet Yesevi'nin ışığıyla bin yıldır Anadolu topraklarına taşıyan ve bu topraklarda var olmamızın temel dinamiği olan Ahilik kültüründen neşet bulmuş esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik yapılan ahlaksız bir o kadar da iftira ve hakaret içeren sözler sarf edilmiştir.

Bir izleyicinin başından geçen olayları dinlerken fuhuş yapan kadınları pazarlayan mama” sözlerine karşı, esnaf mesleğine karşı zihninde oluşturduğu süfli ve hadsiz söz bizi ziyadesiyle üzmüştür.

 Hayatımızın her yerinde var olan esnaf ve sanatkarlardan Hasan Can Kara'nın nasıl alışveriş yapacağını, esnaf ve sanatkarımızın yüzüne nasıl bakacağını bilmek istiyoruz. Esnaf ve Sanatkarlar camiasının meslek örgütlerinin bu tür olaylar karşısındaki kayıtsızlığını anlamakta da zorluk çekiyoruz. İnsan onurunu yaşamını kazancını vel hasılı hayatı idame ettirme çabasına karşı bugüne kadar üzerine düşen sorumluluğu yerine getiren ve getirmekte de kararlı olan esnaf ve sanatkarımız: baş tacı kadınlarımıza yönelik edepsizliği de şiddetle kınıyoruz. Hiçbir kimsenin şaka ve espriye hele hele süfli bir mizah anlayışına kadınlarımızın iffetini namusunu konu edemeyeceğini belirtiyor ve bu konuda maksimum düzeyde hassas olan esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik bu hakareti iade ediyoruz.

Hasan Can Kara başta olmak üzere yayın yaptığı youtube kanalını ve onun bağlı olduğu televizyon kuruluşunu ve kamuoyuna mal olmuş medyatik patronunu esnaf ve sanatkar camiasından özür dilemeye söz konusu yayının videolarını internet ortamından kaldırmaya davet ediyoruz. Elbette ki bu konuda hukuki haklarımızı yerine getirme çabası içinde olacağız.

Bakmadan Geçme