Edirne esnafı zamdan vazgeçti

Edirne'de tava ciğere 120 lira tavan fiyat uygulaması getirildi. Kentteki esnafın çoğunluğu ''Vatandaşımızın yanında olmalıyız'' diyerek tava ciğeri tarifenin altında 90 liradan satma kararı aldı.

Market fiyatları, giyim ve beyaz eşya derken Edirne'de gastronomi turizminin başlıca ürünlerinden olan coğrafi işaretli tava ciğere de tavan fiyat sınırı getirildi.

Edirne'de tava ciğercilerden zam yapmama kararı - 2

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliğinin aldığı karara göre, ciğerin porsiyon fiyatı en fazla 120 lira olabilecek.

Edirne'de tava ciğercilerden zam yapmama kararı - 3

Uygulamanın hayata geçmesiyle bazı ciğercilerde fiyat farklılığı görülse de 120 liranın üzerinde satış yapan yok.

Edirne'de tava ciğercilerden zam yapmama kararı - 4

Kentteki çok sayıda ciğerci tavan fiyatı uygulamama ve tarifenin altında 90 liradan satma kararı aldı.

Edirne'de tava ciğercilerden zam yapmama kararı - 5

 

''VATANDAŞI ZORLAMANIN BİR ANLAMI YOK"

Ciğerci esnafı Uğurcan İmrak, "120 liralık bir fiyat belirlendi ama bu fiyata satma zorunluluğu konulmadı. Her esnaf kendine göre bazı sebepleriyle 90, 100 ve 120 liradan satıyor. Biz 90 lira kararı belirledik. Kendimizi düşünürken biraz da vatandaşı düşünmek ve vatandaşımızın yanında olmak lazım. Fiyatları çok yüksek tutarak vatandaşı zorlamanın bir anlamı yok, bu ciğeri herkes yesin" dedi.

Bir başka esnaf Serkan Ersen ise, "Tarifemiz 120 lira, satışımız 90 lira. Halkımız, esnafımız uygun fiyattan ciğer yesin ve ekonomik canlılık olsun diye bu fiyattan satıyoruz" diye konuştu.

Edirne'de tava ciğercilerden zam yapmama kararı - 7

Bir ciğer restoranının sorumlusu Mesut Can da, "Çok kazanacağımıza az kazanıyoruz, bir şekilde ortasını bulmaya çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

Bakmadan Geçme