• Haberler
  • Yaşam
  • Erzincan'da altın madeninde toprak kayması, işçilerden toprak altında kalanlar var

Erzincan'da altın madeninde toprak kayması, işçilerden toprak altında kalanlar var

Erzincan'ın İliç ilçesinde Kanadalı altın şirketine ait altın madeninde meydana gelen toprak kayması sonucu çok sayıda işçi göçük altında kaldı. AFAD kurtarma çalışmaları için seferber olurken İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, toprak altında kaldığı tahmin edilen 9 işçiden haber alınamadığını bildirdi. Kurtarma çalışmalarına şimdilik 400 kişi katılıyor.

Erzincan İliç'te Kanadalı bir şirketin altın madeninde maden cevher döküm sahasında toprak kayması meydana geldi.

Anagold Madencilik ve SSR Mining şirketlerinin faaliyet yürüttüğü bu maden sahası daha önce siyanür sızması iddialarıyla da gündeme gelmişti.

Saat 14.00 sıralarında meydana gelen olayda göçük altında işçi kalıp kalmadığı henüz bilinmiyor.

Bölgeye jandarma, AFAD ve sağlık ekipleri sevk edildi.

BAKAN YERLİKAYA: 9 KAYIP VAR

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, felaketin ardından 9 kişiye ulaşılamadığını duyurdu.

AFAD'DAN AÇIKLAMA

Felaket üzerine AFAD'dan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Bugün saat 14.00 sıralarında Erzincan ilimiz İliç ilçesinde bir maden ocağında toprak kayması meydana gelmiş olup göçük altında vatandaşlarımız olduğu bilgisi alınmıştır.

Olay bölgesine Erzincan, Erzurum, Sivas, Rize, Malatya, Giresun, Diyarbakır, Tokat ve Tunceli il AFAD müdürlüklerimizden personel sevk edilmiştir.

Gelişmeleri takip ediyoruz."

TOPRAK ALTINDA İŞÇİLER VAR

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu Vali Hamza Aydoğdu, toprak kaymasına ilişkin yaptığı ilk açıklamada, "Toprak altında işçiler var, sayısı belli değil" dedi. Vali Aydoğdu, konuyla ilgili net bilgiye ulaştıktan sonra açıklama yapacaklarını belirtti.

Cumhuriyet'in edindiği bilgiye göre, toprak kaymasının ardından 10-12 işçiye ulaşılamıyor.

"SİYANİRLÜ TOPRAK ETRAFA YAYILDI"

Bölge sakinlerinden Eşref Demir, Cumhuriyet'e yaptığı açıklamada, daha önce bu madenle ilgili birçok kez dava açtıklarını ve geçen günlerde bu madenle ilgili Anayasa Mahkemesi’nin yurttaşların lehine bir karar verdiğini anımsattı. Demir, “Burada yaşanacak felaketi defalarca kez dile getirdik. Mahkemeye taşıdık. Bugün burada yaşananlar tesadüf değil. Şu an cevher döküm sahasının 3’te ikisi kaydı. Siyanürlü toprak etrafa yayıldı. Alan balçıklı olduğu için henüz müdahale edilemiyor” ifadelerini kullandı.

PROF. DR. PAMPAL: SİYANÜRLÜ TOPRAK FIRAT'A ULAŞIRSA YAŞAM BİTER

Yer Bilimci Prof. Dr. Süleyman Pampal Habertürk’te yaptığı açıklamada, “Bu işlenmiş topraktır. Altının çıkarılması için işlenen zehirli siyanürlü madde ve onun için kimyasal kullanılan, altını ayırmak için işlemden geçirilen toprak bu maalesef. Üst üste yığılmış bir dağ gibi bir yığın olmuş. Bu mevki Fırat Nehrine’de 700-800 metre mesafede, çok yakın. Fırat’a karışması demek bütün yaşamın bitmesi demek. Fırat’a ulaşması acilen önlenmelidir. O vadinin önü kapatılmalıdır.

MADEN ŞİRKETİNDEN AÇIKLAMA

Öte yandan Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'den yapılan açıklamada da şu ifadeler yer aldı:

"Anagold Çöpler Altın Madeni işletmemizde, 13 Şubat Salı günü saat 14:28 sularında yığın liç alanımızda meydana gelen kaymadan duyduğumuz büyük üzüntüyü paylaşmak isteriz. Yaşadığımız bu zorlu süreçte en önemli önceliğimizin, çalışanlarımız ve yüklenicilerimizin sağlık ve güvenliği olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Yaşanan bu elim olayın hemen akabinde bölgedeki çalışanlarımızla ivedilikle iletişime geçerek, acil durum planımızı devreye aldık ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi verdik. Anagold acil durum müdahale ekipleri ve AFAD birimlerine yapılan acil bilgilendirmeden hemen sonra, olayın meydana geldiği bölgede gerekli güvenlik önlemleri alınırken, tüm müdahaleler için hızlıca aksiyona geçildi. Tüm faaliyetlerinde çalışan sağlığı ve güvenliğini merkeze alan bir kuruluş olarak bu zor zamanlarda da hem çalışanlarımız hem de paydaşlarımız ile birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğiz. Yaşanan bu elim olayın etkilerini en aza indirmek için gerekli tüm adımları atmaya devam ederken, olayın ivedilikle açığa kavuşturulması için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz. Şeffaflık ilkemiz kapsamında gerekli merciler ve kamuoyunu gelişmelerle ilgili sürekli bilgilendireceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Bakmadan Geçme