Esnaf Ve Kobi İndirimlerden Habersiz

Türkiye'de halen 'serbest tüketici' statüsüne geçmeyip indirimli elektrikten yararlanmayan 5 milyon esnaf ve KOBİ bulunuyor.

Pandemiden en çok etkilenen esnaf ve KOBİ'lerin, özellikle yaşanan bu kapanma sürecinde zorlanacakları konuların başında sabit giderlerden biri olan elektrik faturaları geliyor.

Oysa esnaf ve KOBİ'ler bu zor günlerinde kolayca elektrik tedarikçisini değiştirme imkanına sahip.

Ancak halen 5 milyon civarında esnaf ve küçük işletme 'serbest tüketici' sınıfında olmasına rağmen halen tedarikçisini değiştirmediği için elektriği pahalı kullanıyor.

ESNAF HENÜZ FAYDALANMADI

Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme sitesi Encazip.com kurucusu Çağada Kırım, sanayicinin serbest piyasada pazarlık usulü ile uygun fiyata elektrik satın aldığını ancak milyonlarca esnafın henüz bundan faydalanmadığını söyledi.

Kırım'ın verdiği bilgiye göre elektrik tedarikçisini değiştirmemiş ticarethanelerin ödediği kilovatsaat ücreti vergiler hariç 0.5981 TL iken meskenlerde 0.3967 TL, sanayide ise 0.5515 TL.

Bu durum, ekonomik sorunlarla mücadele eden esnaf ve KOBİ'lerin yükünü artırırken aradaki bu fark enflasyon verilerine de yansıyor.

Türkiye'deki toplam 45 milyon sayacın 7 milyonu iş yerlerine aitken tüketilen elektriğin yüzde 23'ü ticarethane, yüzde 45'i de sanayi abone grubu tarafından kullanılıyor. Kırım, tam kapanma döneminde bundan faydalanılmasının, esnafa beklenen desteği sağlayacağına dikkat çekti.

Bakmadan Geçme