Esnaf ve Sanatkara Kolay Umre Yolu

Esnaf ve Sanatkarların umre ziyareti başta olmak üzere turistik ziyareti için Sudi Arabistan'a gitmeleri daha kolaylaştı. Suudi Arabistan vize bürosu açtı. Ankara Büyükelçisi Fahad Abualnasr 'Suudi Arabistan Krallığı'nın, Türkiye Cumhuriyeti'ni elektronik ziyaret vizesi (e-vize) sistemine elverişli ülkeler kategorisine eklediğini ve bu vizenin web sayfası üzerinden veya 'VİZE' merkezini ziyaret ederek yada sınır kapılarından birine ulaşmak suretiyle birkaç dakika içerisinde alındığını ve bu vizeyi alanlara Suudi Arabistan'a hem turistik hem de Umre ve Mescid'i Nebevi'yi ziyaret için imkan sağladığını  burada anımsatıyorum' dedi.

Suudi Arabistan dünyanın çeşit ülkelerinde açtığı 886e bürosundan sonra Ankara ve İstanbul'da büro açtı. Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi  Fahad Abualnasr "Merkezin, Suudi Arabistan Krallığı ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ikili ve tarihi ilişkilerini güçlendiren ilave bir bağlantı halkası olmasını temenni ediyorum" dedi.

Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçiliği tarafından Ankara ve İstanbul'da aynı anda düzenlenen elektronik vize merkezlerinin açılışına Büyükelçi Fahad bin Assaad Abu Al-Nasr, İstanbul Başkonsolosu Abdulmecid Aldosari ile Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan katıldı. Merkezin açılış kurdelasını ve açılış nedeniyle pastayı Büyükelçi Nasır ve Birca birlikte kesti. Dışişleri Bakanlığı Vize Daire Başkanı Olgun Yücekök açılış törenine sonradan gelerek Büyükelçi Al Nasır ile bohbet etti.

Büyükelçi Nasr, burada yaptığı konuşmada, Suudi Arabistan vize merkezinin açılış törenine katılanlara teşekkür ederek, "Bu merkez, kardeş Türkiye halkına Suudi Arabistan ile ilgili yeni ufuklar açan geçiş kapısı mahiyetindedir" dedi.

Başvuru süreçleri kolaylaşacak

Nasr, bugün kendilerini bir araya getiren bu merkezin, Suudi Arabistan'ın 2030 Vizyonu'nun somut tercümesi olduğunu vurgulayarak, bu vizyonun temel taşlarından birinin de çeşitli yöntemlerle herkesin birçok başarı fırsatından faydalandığı dinamik toplum ve müreffeh ekonomi inşa etmek olduğunu söyledi.

Bu yöntemlerin başında şirketlere destekleyici çalışma ortamı sağlamak geldiğine işaret eden Nasr, Suudi Arabistan'ın dünyada olumlu etki bırakmak ve halkının vizyonlarını gerçekleştirmek amacıyla programlar hazırlamak ve girişimlerde bulunmak için çaba sarf ettiğini belirtti.

Nasr, vize talepleri merkezleri aracılığıyla Suudi Arabistan'a giriş vizesi almak için başvuru süreçlerinin kolaylaştırılmasının, Türk vatandaşlarına sunulan hizmetlerin seviyesini yükselttiğini anlattı.

"Vize web sitesinden birkaç dakika içerisinde alınıyor"

Büyükelçiliğin de vize merkezine destek sağlamaya ve kendisine verilen görevleri kolaylaştırmaya hazır olduğunu vurgulayan Nasr, ülkesiyle Türkiye'nin kardeş halkları arasındaki bağların güçlendirilmesine yönelik çabalara destek veren bu çalışmaya katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

Nasr, merkezin Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki ikili ve tarihi ilişkileri güçlendiren ilave bağlantı halkası olması temennisini dile getirerek, "Bu ayrıcalıklı ilişkilere dayanarak, Suudi Arabistan ile Türkiye'nin elektronik ziyaret vizesi sistemine elverişli ülkeler kategorisine eklediğini ve bu vizenin web sayfası üzerinden veya vize merkezini ziyaret ederek ya da sınır kapılarından birine ulaşmak suretiyle birkaç dakika içerisinde alındığını, bu vizeyi alanlara Suudi Arabistan'a hem turistik hem de umre ve Mescidi Nebevi'yi ziyaret için imkan sağladığını burada anımsatıyorum" ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Aldosari de merkezlerin açılmasının iki ülke arasındaki iletişimin devamı niteliğinde olduğunu, aynı zamanda güçlü ilişkileri yansıttığını söyledi.

Konuşmaların ardından Ankara'da ve canlı bağlantı kurulan İstanbul'da kurdele kesilerek merkezlerin açılışı yapıldı.

Büyükelçi/ Fahad Abualnasr’ın Suudi Vize Bürosu Merkezi’nin Açılışıyla İlgili Konuşmasında öneli başlıklar şu şekilde:

"Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara'daki Suudi "VİZE" Merkezi'nin açılış törenine katıldığınız için hepinize en içten teşekkürlerimi ve memnuniyetimi ifade etmekten  mutluluk duyuyorum. Açılışını yaptığımız dünya genelinde 86 merkezden 82’incisi olan merkez, kardeş Türkiye halkına Suudi Arabistan Krallığı ile ilgili yeni ufuklar açan bir geçiş kapısı mahiyetindedir.
Bugün bizleri bir araya getiren bu merkez, Krallığın 2030 Vizyonunun somut bir tercümesidir. Bu vizyonun temel taşlarından biri de çeşitli yöntemlerle herkesin çeşitli başarı fırsatlarından faydalandığı dinamik bir toplum ve müreffeh bir ekonomi inşa etmektir. Bu yöntemlerin başında şirketlere destekleyici bir çalışma ortamı sağlamak gelmektedir.
Suudi Arabistan Krallığı, Allah'ın kendisine bahşettiği ayrıcalıklı stratejik konum ve öncü yatırım gücünden faydalanarak bölgede ve dünyada olumlu bir etki bırakmak ve Suudi halkının iddialı vizyonlarını gerçekleştirmek amacıyla programlar hazırlamak ve girişimlerde bulunmak için çaba sarfetmiştir.
Bu bağlamda, ‘VİZE’ Grubu’na yapılan vize talepleri merkezleri aracılığıyla Suudi Arabistan Krallığı'na giriş vizesi almak için başvuru süreçlerinin kolaylaştırılması,  Türk vatandaşlarına sunulan hizmetlerin seviyesini yükseltmiş ve böylece meyvelerini vermiştir. Bundan dolayı “VİZE” Merkezi sorumlularının özenli çalışmalarını ve ilgili tüm tarafların işbirliği ve koordinasyon ruhunu takdirle karşıladığımı ifade etmek istiyorum.
Ayrıca İki Kutsal Mescid’in Hizmetkarı’nın Türkiye’deki Büyükelçiliği'nin Merkez'e destek sağlamaya ve kendisine verilen görevleri kolaylaştırmaya hazır olduğunu da vurgulamak isterim.
Yetkililerin üstün gayretleriyle öne çıkan bu merkezin açılışından dolayı herkesi tebrik ediyorum. Krallığın ve Türkiye'nin kardeş halkları arasındaki kardeşlik bağlarının güçlendirilmesine yönelik çabalara destek veren bu çalışmaya katkıda bulunan herkese teşekkür ediyor, sizlere başarılar diliyorum. Merkezin, Suudi Arabistan Krallığı ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ikili ve tarihi ilişkilerini güçlendiren ilave bir bağlantı halkası olmasını temenni ediyorum.
Bu ayrıcalıklı ilişkilere dayanarak, Suudi Arabistan Krallığı'nın, Türkiye Cumhuriyeti'ni elektronik ziyaret vizesi (e-vize) sistemine elverişli ülkeler kategorisine eklediğini ve bu vizenin web sayfası üzerinden veya ‘VİZE’ merkezini ziyaret ederek yada sınır kapılarından birine ulaşmak suretiyle birkaç dakika içerisinde alındığını ve bu vizeyi alanlara Suudi Arabistan’a hem turistik hem de Umre ve Mescid’i Nebevi’yi ziyaret için imkan sağladığını  burada anımsatıyorum."
 

Bakmadan Geçme