Filistin'e Kefen Göndermesi'ne Zara'dan Özür Geldi

İspanyol moda markası Zara, Manken Kristen McMenamy'nin yer aldığı kampanya fotoğraflarında kefeni ve molozları andıran imgelerin kullanılması ve fotoğraflarda Filistin haritasına benzeyen bir karton kesitin yer alması tepki çekti. Gelen tepkilerin ardından söz konusu fotoğrafları kaldıran Zara, konuya dair bir açıklama yaparak özür diledi.

İspanyol moda markası Zara, bir kampanyası için kullandığı görsellerle tepkilere neden oldu.

Zara’nın “The Jacket” kampanyasında kullanılan fotoğraflarda yer alan imgeler Filistin göndermesi olarak yorumlanırken, sosyal medyada Zara’ya tepkiler hızla büyüdü.

Gelen tepkilerin ardından söz konusu fotoğrafları kaldıran Zara, konuya dair bir açıklama yaparak özür diledi.Şirketten yapılan açıklamada, “Bir sanatçının stüdyosunda bulunan yarım kalan heykellerin bir dizi görselinin bir parçasını oluşturan görsel, bazı müşterilerimizden olumsuz geri dönüşler aldığından, bu görseli kaldırmaya karar verdik. Niyetimiz kesinlikle bu olmadığından yanlış anlaşılma için özür dileriz” ifadeleri kullanıldı.

Zara’nın çeşitliliğe değer verdiği belirtilirken, “Zara, birçok coğrafya ve kültürden gelen, çok çeşitli sosyal, kültürel ifadelere veya inançlara sahip müşterileri ve çalışanları olan küresel bir markadır. Zara’nın hepsine derin bir saygısı bulunur. Hiçbir kasıt bulunmadan oluşan bu yanlış anlamalardan dolayı herkesten özür dileriz. Tüm paydaşlarımızı dinlemeye ve marka olarak gelişmek için sürekli çalışmaya kararlıyız” denildi.

 

Bakmadan Geçme