Filistin İçin Şarkı Söylemeye Var mısınız?

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Filistin İçin Şarkı Söylemeye Var mısınız?

Birazdan dinleyeceğiniz şarkının ritmine kendinizi bırakın.

İşkence dehlizlerinde, zindanlarda gün yüzüne hasret Filistinli tutsakları düşünün.

Ve özgürlüğe dokunan kadınların sihirli elleriyle tuttukları ritmi hissedin, kulaklarınıza çalınan özgürlük şarkılarını işitin... Hamur tutan ellerin nasıl özgürlük ritmi tuttuğuna siz de şahit olun.

Şarkının adı Ya talêel al-jabal yani Ey dağa çıkanlar.

Yüzyılın başında Filistin İngiliz mandası iken kadınlar tarafından direnişçiler için söylenmiş bir şarkı. Zindan duvarlarına yaklaşıp "direniş kazanacak, gelip sizi kurtaracak" sözleriyle bu şarkıyı söylerlermiş. Şarkı çok sonraları İsrail zindanlarındaki tutsaklar için de söylenmeye başlanmış ve yarım yamalak Arapça bilen işgalciler anlamasın diye de kelimelerin arasına fazladan "lê" hecesi yerleştirilmiş.

Şarkıda Terez Sliman ile birlikte Portekizli Sofia Adriana; İspanyol kadınlarının hamur yoğurma ritmi olan Ritmo de Panaderas mixi yapmışlar. Kadın duygusunun ve kültürünün evrensel bir ortaklaşa dil olduğunu göstermişler.

İspanyolca'da panadería fırıncı anlamına gelir. Kadınların pişirme işlemi sırasında söylediği geleneksel bir İspanyol şarkısıdır. Ritimdeki el hareketi ise ekmek hamuru yapım sürecini canlandırıyor..

Bakmadan Geçme