• Haberler
  • Yaşam
  • Fırtına ve kar yurdu esir aldı! 2 kişi hayatını kaybetti

Fırtına ve kar yurdu esir aldı! 2 kişi hayatını kaybetti

Kış birçok kenti etkisi altına aldı. Hem fırtına ve sağanak hem de kar etkili oldu. Yollar su altında kaldı, ağaçlar devrildi, sahildeki tekneler zarar gördü. Etkisini artıran kar ise bazı kentlerde ulaşımı durma noktasına getirdi. Aşırı yağışlar ve fırtına nedeniyle Batman, Diyarbakır ve Zonguldak'ta can kayıpları yaşandı.

Kış birçok kenti etkisi altına aldı. Hem fırtına ve sağanak hem de kar etkili oldu. Yollar su altında kaldı, ağaçlar devrildi, sahildeki tekneler zarar gördü. Etkisini artıran kar ise bazı kentlerde ulaşımı durma noktasına getirdi. Aşırı yağışlar nedeniyle Diyarbakır'da 1, Batman'da 1 olmak üzere 2 kişinin hayatını kaybetti.

Bir yanda fırtına ve sağanak, diğer yanda yoğun kar. Dereler taştı, su baskınları yaşandı, yollar kar nedeniyle kapandı.Olumsuz hava koşulları, yurdun birçok bölgesinde etkili oldu.İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Türkiye genelinde meydana gelen aşırı yağışlar nedeniyle Diyarbakır'da 1, Batman'da 1 olmak üzere 2 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.Bakan Yerlikaya, şu ana kadar 16 ilde 1611 ihbar geldiğini, 65 çatı uçması, 270 ağaç devrilmesi, 102 su basması ve 1150 diğer olayların bildirildiğini anlattı.Diyarbakır’da etkili olan fırtına ve sağanak nedeniyle su baskınları yaşandı, tabelaler uçtu.
Hani ilçesinde sel sularına kapılan zihinsel engelli Behçet Avcı yaşamını yitirdi.
Kırsal bölgelerde, yaşanan taşkınlar nedeniyle ev ve ahırları su bastı.Batman’da sağanak nedeniyle cadde ve sokaklar göle döndü.
Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin giriş katı ile çok sayıda ev ve iş yerinin zemin katlarını su bastı.
Seyitler Mahallesi’nde sel sularına kapılan Lalihan Güner isimli kişi, yaşamını yitirdi.Zonguldak'ta, sağanak, fırtına ve kar etkiliydi. Zonguldak-Karadeniz Ereğli kara yolunda üç noktada heyelan yaşandı. Yolda uzun araç kuyrukları oluştu.Devrek ilçesindeyse, kar nedeniyle ulaşımda aksamalar meydana geldi.Karadeniz Ereğli K2 Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nda da su seviyesi yükseldi. Cezaevindeki hükümlüler, tahliye edildi.İlçede, sağanak ve fırtına nedeniyle cadde ve sokaklar da su altında kaldı. İş yerleri zarar gördü, sahil yolundaki birçok ağaç devrildi.Erzurum'daki 2400 rakımlı Kop Dağı Geçidi'nde kar ve tipinin etkili olduğu bölgede araçlar yolda kaldı. Uzun araç kuyrukları oluştu.Ekipler yolu ulaşıma açık tutmak ve buzlanmayı önlemek amacıyla çalışma başlattı.Erzincan da kara teslim oldu. Kentin yüksek kesimlerinde sürücüler kara hazırlıksız yakalandı.Erzincan-Sivas kara yolunda, yük taşımacılığı yapan çok sayıda çekici araç, kayarak yolu kısmen kapattı.Düzce Akçakoca'da sağanak ve fırtına nedeniyle, denizde metrelerce yükseklikte dalgalar oluştu.Dev dalgalar yüzünden, balıkçı barınağındaki tekneler zarar gördü.Bursa Gemlik'te lodosun hızı saatte 60 kilometreyi aştı, denizdeki dalgaların boyu 3 metreyi geçti.Taşan deniz suyu, 80 metre ilerideki caddeye ilerledi. Önüne ne kattıysa sürükledi.Yalova'da Osman Gazi Parkı’nda bulunan lunapark, taşan deniz suyuyla doldu. Lunapark içindeki kafeterya, dalga ve rüzgarlarla kullanılamaz hale geldi.Lunaparktaki dev eğlence aletleri de fırtına nedeniyle yerlerinden sürüklendi.Van’da ise kar yağışı etkili oldu.
Van şehir merkezine yakın kırsal mahallelerde 7 santimetreyi bulan kar kalınlığı, yüksek kesimlerde 15 santimetreyi aştı.
Kente yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta bulunan Bahçesaray yolundaki yaklaşık 3 bin rakımlı Karabet Geçidi'nde ise yağış nedeniyle sürücüler zor anlar yaşadı.
Van-Bahçesaray kara yolu  ile Van-Hakkari kara yolundaki Güzeldere geçitlerinde Karayolları ekipleri, sürücülerin sıkıntı yaşamaması için sürekli kar temizleme çalışması yaptı.

Bakmadan Geçme