Esnaftan Ankara'ya talep yağmuru

Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, kent esnafının 14 maddelik taleplerini TESK ile ilgili bakanlıklara iletilmek üzere Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere'ye sundu.

PAYLAŞ

Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, kent esnafının taleplerini TESK ile ilgili bakanlıklara iletilmek üzere Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere’ye sundu.

Demir, konuya ilişkin olarak ALESO’nun sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Nuri Demir’in 14 maddelik taleplerini Dere’ye ilettiklerini belirterek “Kendisi Konfederasyona götürerek ilgili bakanlıklara iletilmesini sağlayacak. Başkanıma şimdiden esnaflarım adına çok teşekkür ederim” ifadesini kullandı.

Demir şunları kaydetti:

“Bir yıldır devam eden Koronavirüs (covid-19) pandemi sürecinde birçok işyeri zorunlu kapatıldı, kapatılmayan işyerleri de iş olmamasından dolayı kapatmak zorunda kaldı. Bu süreçte devletimiz sgk, gelir desteği ve kira desteğinde bulundu, ancak sınırlı sayıda esnaf yararlanmıştır. Turizm şehri olduğumuz için pandemiden hemen hemen etkilenmeyen esnaf ve sanatkarlarımız yok gibidir.”


TESK’e ulaştırılmak üzere Dere’ye iletilen talepler şöyle:

1-Tüm esnaf ve sanatkarlarımıza gelir desteği ve kira yardımı yapılmasını,

2-Zorunlu kapatılan ve turizm esnaflarımıza her ay en az asgari ücret düzeyinde gelir desteği sağlanmasını,

3-2021 yılı yıllık üyelik aidatlarının yükseltilmemesini, bir önceki yıl aidatın alınmasını,

4-Turizm esnaflarımız hala kepenklerini açamadı. Bu esnaflarımızın yok olmasının önüne geçilmesi için yeni bir ekonomik/yardım paketi hazırlanarak, nakdi yardım, kira yardımı…, Çek ve senet ödemeleri için koşulsuz faizsiz kredi sağlanması, ödenemeyen çek ve senetlerden dolayı esnafın sicilinin bozulmaması, turizm esnaflarına yönelik çek ve senetlerin 1 yıl ötelenmesi, Kira ödemelerinde devlet desteği sağlanması, işyeri kira ödemeleri için ödenen stopaj vergisinden esnaflar 2021 yılında muaf tutulması, SGK 4-b (Bağkur) primlerine devlet desteğinin verilmesi, İcra dairelerinin bu esnaflarımıza işlem yapmaması yönünde gerekli düzenlemelerin yapılmasını, Sağlık hizmeti ilaç desteği de ücretsiz verilmeli, elektrik ve su faturalarına devlet desteği verilmelidir.

5-KGF (Kredi Garanti Fonu) limitlerinin arttırılması ve ilçemizdeki bütün banka şubelerine tahsisinin gerçekleştirilmesi. Küçük büyük esnaf ayrımı yapmaksızın her esnafın krediye rahat erişiminin sağlanması

6-Çek ve senetlerde takasın durdurulmasını, kefilsiz kredi çekiminde kredi notunun 600 ye çekilmesini, Çek ve senet ödemeleri için koşulsuz kredi sağlanması, ödenemeyen çek ve senetlerden dolayı esnafın sicilinin olumsuz etkilenmesinin önlenmesi için gerekli çalışmanın yapılmasını,

7-İşkur ve SGK teşviklerinin üye esnaflarımızın ihtiyaçları doğrultusunda esnetilerek desteklerin arttırılması,

8- Covid 19 sürecinden dolayı ilave tedbirler alması gereken bütün esnaflarımızın katlanacağı ilave maliyetler için devlet desteğinin verilmesi,

9-Kış döneminde olan banka kredi ödemelerinin turizm sezon sonuna ertelenmesi ve ertelenmeden dolayı herhangi bir faiz veya gecikme bedeli alınmaması,

10-Pandemi sürecinde bütün vergi, SGK ve icra dairesi hacizlerinin geçici bir süre ertelenmesini,

11-Pandemiden etkilenen esnaflara faizsiz kredi verilmesini,

12-AVM lerin haftada 1 gün kapatılmasını,

13-Esnaf kefalet kooperatiflerinin vermiş olduğu kredi faizlerinin indirilmesini,

14-Yerli turizmin canlandırılması için, cazip uzun vadeli tatil ve ihtiyaç kredileri verilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması yönünde taleplerimizin gereğini arz ederiz.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN