Eğitim

Eğitim Haberleri

MEB ücretsiz okul yemeğini askıya aldı

MEB, okul öncesi eğitimde ücretsiz okul yemeği uygulamasını "geçici olarak" durdurdu. Beslenme çantasının maliyetine dikkat çeken sivil toplum ve muhalefet partileri ise ücretsiz yemek çağrısında bulu

YKS'de ek tercih süreci başlıyor

ÖSYM yayımladığı duyuruyla YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ek yerleştirme süreciyle ilgili ayrıntıları paylaştı. Yapılan yazılı açıklamada; "2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2023-2024 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yapılacaktır." denildi. Takvime göre, YKS ek tercihleri 12 Eylül itibariyle alınacak.

Liselerde sınıfta kalma olacak mı, sınıf tekrarı geri mi geldi? Milli Eğitim Bakanlığı açıkladı

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre; liselerde 6'dan fazla dersi başarısız olan öğrenci sınıf tekrarı yapacak.

Randevusuz veli okula giremeyecek

Yeni öğretim yılında velileri ilgilendiren önemli bir karar da hayata geçiriliyor. Veliler artık randevu almadan istedikleri zaman okula gidemeyecekler. Uzmanlara göre karar doğru velilerdense itiraz edenler var.

Depremzede öğrencilere bursluluk kontenjanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla, "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Okul alışverişi telaşı başladı Kırtasiye malzemeleri cep yakıyor

2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk dersine sayılı günler kala, öğrenci ile velileri okul alışverişi telaşı sardı. Geçen yıla göre ise kırtasiye malzemeleri yüzde 100 zamlandı. Bir öğrencinin ihtiyacı olan kırtasiye malzemeleri, sırt çantasıyla beraber ortalama bin 500 lirayı buluyor.

Kırtasiye fiyatları el yakıyor! Piyasada 'ikinci el defter' dönemi

Okulların açılmasına az bir süre kala kırtasiye telaşına düşen veliler yüksek fiyatlar karşısında ikinci el malzemelere yöneldi. İnternette kullanılmış defter dahi alıcı buluyor. Kırtasiyeciler ise satışların düştüğünü söyledi.

İstanbul'da anaokulu ve bakıcı fiyatları arttı: Çocuklar büyükannelere emanet

İstanbul'da son dönemde artan bakıcı ve anaokulu fiyatları aileleri zor durumda bıraktı. Aylık 7 bin ile 14 bin Türk lirası arasında değişen kreş fiyatları ve 30 bin lirayı bulan çocuk bakıcısı ücretleri nedeniyle aileler çocuklarını büyükannelere emanet edeceklerini belirtiyorlar.

Liselere sınıf tekrarı geliyor | Milli Eğitim Bakanı açıkladı

Medya kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, liselere sınıf tekrarının geldiğini duyururken öğrencilere "devamsızlığa af yok, beklenti içinde olmayın" mesajını verdi. Tekin, açık liseye geçişlerin de zorlaşacağını belirtti.

YÖK'ten yurt dışı eğitim uyarısı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yurt dışında okumak isteyen öğrencileri sahte üniversiteler ve yanıltıcı reklamlara karşı uyardı.

Özel üniversite ücretleri katlandı | Bazı bölümler 200 bin TL'den başlayıp 600 bin TL'ye kadar çıkıyor

Özel üniversitelerin öğrenim ücretleri geçen göre ikiye, üçe katladı. Fiyatlar ortalama 200 bin liradan başlayıp 600 bin liraya kadar çıkarken tıp fakülteleri de zam şampiyonu oldu.

KPSS yerleştirme sonuçları açıklandı

Kamu Personel Seçme Sınavı tercih sonuçları ÖSYM'nin sayfasından açıklandı.

Üniversite kayıtları ne zaman, hangi ayda başlayacak?

Üniversite kayıtlarının ne zaman başlayacağı, 2023 YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından puanlarını öğrenen ve tercih yapmayı bekleyen öğrenciler tarafından sorgulanıyor. Aldıkları puanlar ve başarı sıralamalarına göre üniversitelerin boş kontenjanlarına tercih yapacak olan adaylar, sonuçlarına göre kazandıkları üniversitelere kayıt olacak. Peki, üniversite kayıtları ne zaman, hangi ayda başlayacak?

LGS tercih sonuçları açıklandı

LGS tercih sonuçları için beklenen açıklama geldi. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında merkezi yerleştirme sonuçları "meb.gov.tr" ile "sonuc.meb.gov.tr" internet adresleri üzerinden erişime açıldı. Öğrenciler, yerleştirme sonuçlarına T.C. kimlik numaraları ve doğum tarihleri ile ulaşabilecek. İşte, MEB lise tercih sonuç sorgulama ekranı...

KPSS Lisans sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte 2023 KPSS sonuç açıklanma tarihi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), organize edilen Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans Sınavı'nın Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumları 23 Temmuz Pazar günü yani bugün geride kalacak. Tüm gözler şimdi KPSS sonuçlarının ilan edileceği tarihte. Peki, KPSS Lisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

Bakan Tekin: Gerekirse kız okulları da açabilmeliyiz

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in karma eğitime yönelik bir açıklaması siyasette tartışmaya yol açtı. Tekin, "Karma eğitime karşı mısınız?" sorusuna "Veliyi ikna etmek için gerekirse kız okulları da açabilmeliyiz.'' yanıtını verdi. Bu sözlere muhalefetten tepki geldi.

19 milyon öğrenci bugün karne alıyor

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 19 milyon öğrenci, bugün karne alarak yaz tatiline girdi. Deprem bölgesindeki öğrencilerin eğitim açıklarının kapanabilmesi için 1 Ağustos-1 Eylül arasında telafi kursları açılacak.

ÖSYM'den depremzede aday açıklaması

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na girecek depremzede adayların ulaşım ve barınma desteği başvuru süresi 15 Haziran'a kadar uzatıldı.

"Karne zili" 16 Haziran'da çalacak

Okullarda son ders zili 16 Haziran Cuma günü çalacak.Yaklaşık 19 milyon öğrencinin karne almasıyla, yaz tatili başlayacak.

Toplam 411 haber.