Eğitim

Eğitim Haberleri

Türk Eğitim-Sen'den öğretmenlere 'afet tazminatı' talebi

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, afetin etkilediği illerde görev yapan ya da yapacak öğretmenlere "afet tazminatı" adı altında ek bir ödeme yapılması gerektiğini bildirdi.

2023 LGS sınav tarihi belli oldu

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2023 LGS sınav tarihini açıkladı.

Bursa Milli Eğitim Müdürü görevden alındı! Deprem çadırına logo soruşturması

Milli Eğitim Bakanlığı Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür görevden alındı. Serkan Gür'ün görevden alınmasına uzanan süreç, Bursa'daki liselerinde üretilen çadırların, Gaziantep'ten satın alınarak üzerlerine logo basılması için yeniden kente getirildiği iddiası ile başladı.

KYK yurt ücretleri iade edilecek

GSB yurtlarında 20 Şubat tarihine kadar olan dönem için ücret ödeyen öğrencilerin, ücretleri iade edilecek.

YKS tarihi açıklandı

YKS tarihi ÖSYM tarafından az önce yapılan resmi duyuru ile internet sitesinden açıklandı. YKS başvuru süreci heyecanla bekleniyordu. Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) 17-18 Haziran 2023'te yapılacak. Deprem sebebiyle afet bölgesi ilan edilen 11 il ve bir ilçemizde ikamet eden, deprem sonrasında başka il ve ilçelere göç eden adaylarımızdan sınav ve başvuru ücreti alınmayacak.

ÖSYM duyurdu! Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'da sınav iptali

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'da; Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ), Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL/1), Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS/1) ve Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'nın (TUS/1) yapılmayacağını duyurdu.

202 bin 817 depremzede öğrenci nakil oldu

Deprem illerindeki okullardan başka illerdeki okullara kaydını aldıran öğrenci sayısı, 200 bini geçti.

TBB'den uzaktan eğitim kararına dava

Türkiye Barolar Birliği, Yükseköğretim Kurulu’nun üniversitelerde uzaktan eğitim kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemi ile dava açtı.

Okulları güçlendirme de kurtaramadı

Malatya'da geçtiğimiz yıllarda güçlendirme çalışması yapılan Şehit Yarbay Songül Yakut İlkokulu ve ortaokulu ile Ören Anadolu Lisesi deprem sonrası yerle bir oldu.

Depremin ardından 71 ilde ikinci dönemin ilk zili çaldı

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle eğitim-öğretime verilen aranın ardından deprem bölgesi dışındaki 71 ilde, okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki öğrenciler, bugün ders başı yaptı.

Okullar 20 Şubat'a kadar tatil edildi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, tüm okulların 20 Şubat'a kadar tatil edildiğini açıkladı.

Üniversitelerin açılışı süresiz ertelendı

Yükseköğretim Kurulu, Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,7 ve 7,6'lık depremlerin ardından üniversitelerin bahar dönemine ilişkin önemli bir karar aldı. 

Tüm illerde okullar 1 hafta daha tatil edildi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, tüm Türkiye'de okulların 13 Şubat'a kadar tatil ilan edildiğini duyurdu.

İstanbul ve Ankara'da eğitime kar engeli...

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Ankara Valisi Vasip Şahin, kar yağışı nedeniyle eğitim ve öğretime 1 gün ara verildiğini duyurdu.

Eğitime kar engeli! Hangi illerde okullar tatil edildi?

Kar yağışı haberleri ardından valiliklerden teker teker tatil kararı geldi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle bazı illerde yarıyıl tatili uzatıldı. Valilikler kar tatili haberini resmi sosyal medya hesabından duyurdu. Açıklamalarda kamuda çalışan hamile ve engelli personellerin de aynı gün idari izinli sayılacağı kaydedildi. Peki, hangi illerde okullar tatil edildi, İstanbul ve Ankara'da okullar tatil mi? İşte kar nedeniyle yarıyıl tatili uzatılan illerin listesi.

Bakan Özer'den yarıyıl tatili mesajı: Sizler bu ülkenin asıl sahiplerisiniz

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yarıyıl tatili dolayısıyla yayımladığı mesajında, "Sizler bu ülkenin asıl sahipleri, onun en kıymetli fertlerisiniz. Bizim görevimiz, güçlü yarınlarınız ve refahınızı tesis etmek, bunun için her türlü donanım ve imkana sahip olmanızı sağlayabilmektir." ifadelerini kullandı.

19 milyon öğrenciye yarıyıl tatili için son ders zili bugün çalacak

2022-2023 eğitim öğretim yılının birinci dönemi bugün sona erecek. 19 milyondan fazla öğrenci için son ders zili, iki haftalık yarıyıl tatili için çalacak.

5 Fransız Lisesi'ne soruşturma

Özel okul ücretlerine belirlenen orandan daha yüksek zamlar yapıldığı iddialarının ardından Rekabet Kurumu harekete geçti. Kurul, İstanbul'da faaliyet gösteren 5 Fransız Lisesi'ne soruşturma başlattı. Özel okulların 2023-2024 eğitim öğretim yılında yüzde 65’e kadar zam yapabileceği belirlenmişti.

Van'ın 3 ilçesinde taşımalı eğitime kar engeli

Van'ın İpekyolu, Edremit ve Tuşba ilçelerinde taşımalı eğitime kar yağışı nedeniyle bir günlüğüne ara verildi.

Toplam 411 haber.