Hadi Gel Esnafa Sen Anlat: Haller Açık, Pazarlar Kapalı...

Pazar yerlerinin boşluğunu, manavlar ve marketler dolduracak onlarda istediği fiyat uygulamasını yaparken iki yüz bin pazarcı esnafı tezgahlarına 19 gün veda etmiş olacak. 

PAYLAŞ

Üam kapanmayla birlikte ilginç olduğu kadar tartışmalı sorunlarda gündeme geldi.

İçişleri Bakanlığı genelge haller açıkken pazar yerleri kapalı olacak. Pazar yerlerinin boşluğunu, manavlar ve marketler dolduracak onlarda istediği fiyat uygulamasını yaparken iki yüz bin pazarcı esnafı tezgahlarına 19 gün veda etmiş olacak. 

Lasat başka bir anlamada  binlerce ton çilek gibi mevsimsel meyvelerin çöpe gitmesi de demek.

Hal esnafı da günlük para alışverişi yerine 6 aylık çeklerle mal alan marketlere mahkum olmuş olacaktır. Hal esnafı da üreticiden mal alışında kısatlamaya giderek üretici mağdur duruma düşecek. 

Kısıtlama kapsamında Pazarcı esnafı yok

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir.
Yukarıda belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacaktır.
- Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yerler) sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebileceklerdir.
Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre paket servis yapabilecektir. Yeme içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte saat 01.00’e kadar paket servis yapabilecektir.
- Tam kapanma döneminde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilir.). Vatandaşlarımız ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir. Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, sokak aralarında kesinlikle satış
yapılmayacaktır.- Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında yukarıda belirtilen temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında tüm ticari işletme, işyerleri kapalı olacaktır.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN