• Haberler
  • Ekonomi
  • Happy Center Genel Müdürü Yavuz: Küçük esnaf nefes almalı. Pazar günleri marketler kapalı olmalı

Happy Center Genel Müdürü Yavuz: Küçük esnaf nefes almalı. Pazar günleri marketler kapalı olmalı

Happy Center Genel Müdürü Yavuz Altun, küçük esnafın da nefes alması gerektiğini belirterek pazar günleri marketlerin kapalı olması için çalışma yaptıklarını söyledi.

İstanbul yoğunluklu olmak üzere 5 ilde 200 mağazası bulunan Happy Center, halka açılmak için çalışma başlattı. Genel Müdür Yavuz Altun, iki aracı kurum ile süreç konusunda görüşmelerin sürdüğünü belirterek, ekonomik konjonktürde herhangi bir değişiklik olmaması halinde 2023’te halka açılmak istediklerini söyledi.

Altun ayrıca, küçük esnafın ayakta kalması için zincir marketlerin pazar günleri kapalı kalması gerektiğini söyledi.

'ONLİNE SATIŞLARIN PAYI TOPLAM CİRO İÇİNDE YÜZDE 10'A ÇIKTI'

Ekonomim.com'da yer alan habere göre, 194 mağazaları olduğunu ancak mağaza kiralarının bu yıl astronomik düzeyde arttığını belirten Altun, "Biz de verimlilik odaklı bir strateji izledik. Bazı mağazaları kapatmak zorunda kaldık. Yıl sonuna kadar açılan kapanan mağazalar ile birlikte toplamda 200 mağazaya ulaşacağız" dedi.

Altun’un verdiği bilgilere göre, Happy Center mağazaları her ay yaklaşık 10 milyon müşteri ağırlıyor ve 6 milyon fiş kesiyor. Grupta istihdam sayısı ise 5 bin kişiye ulaşmış. Online market uygulaması ile ilgili de bilgi veren Altun, hem kendi uygulamaları hem de pazar yerleri vasıtası ile online satışların toplam ciro içindeki payının yüzde 10’a çıktığını kaydetti.

'KÜÇÜK ESNAF DA NEFES ALMALI'

Happy Center, aynı zamanda ihracat yapan bir şirket. Gıdadan gıda dışına kadar birçok farklı üründe öz markalı ürünlerini başta gelişmiş ülkeler olmak üzere ihraç eden şirketin toplam cirosu içinde ihracatın payı, yüzde 3’lere ulaşmış. Altun, “Happy Clean ve Happy Sweet diye markalarımız var. Bunları en önemli üreticilerin üretim tesislerinde ürettiriyoruz. Yağdan bakliyata, tuvalet kağıdından sıvı sabuna kadar yüzlerce ürünü 40 ülkeye ihraç ediyoruz. İç tüketimde de bu markaların satışlar içindeki payı hızla yükseliyor. Ürüne göre değişmekle birlikte toplam satışlar içinde yüzde 30’a çıkan öz markalı ürün satışımız var” diye konuştu.

Daha önce Adese, Hatipoğlu ve Rammar gibi markaların şubelerini devralan Happy Center, önümüzdeki dönem de satın alma konusuna sıcak bakıyor. Altun, “Yeni satın alma konusu, her zaman gündemimizde. Bakıyoruz. Görüştüklerimiz de var. Hedefimiz beş yıl içinde ciro bakımından ilk beş zincirden biri olmak” şeklinde konuştu.

Sektörün önemli beklentilerinden biri de marketlerin pazar günü kapalı olması. Uzun süredir bu konu ile ilgili mücadele verdiklerini anlatan Altun, “Küçük esnaf da nefes almalı. Aksi halde yaşama şansları kalmayacak. Pazar günü market zincirleri kapalı olursa tüketiciler bakkallara gidecek. Market çalışanları da pazar günlerini aileleri ile geçirebilecek. Bu, ekonominin gidişatı ve sosyal hayat için de oldukça önemli” ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme