• Haberler
  • Ekonomi
  • İkinci toplantı bitti TÜRK-İş ve TİSK'ten ilk açıklama

İkinci toplantı bitti TÜRK-İş ve TİSK'ten ilk açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bakan Bilgin 'Bugünkü toplantıdan veya bu ay gerçekleştireceğimiz asgari ücretle ilgili işçi ve işverenle birlikte belli bir uzlaşma sağlayarak asgari ücret düzenlemesini diğer ücretlileri rahatlatacak bir düzenlemeyle belirleyeceğiz' dedi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısını 2 saat 40 dakikada tamamladı. Toplantı sonrasında açıklama yapan Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak 'Değerlendirmemizi yapıp, açıklamayı yarın yapacağız. Bizim istediğimiz verilerin bir kısmı geldi, bir kısmını da alacağız. Rakam gelmedi. Son toplantıda inşallah gelir, gelmez de sizlerle paylaşacağız' dedi. TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise 'Bugün gelen rakamları değerlendirdik, ek bilgi istedik. Daha önceki yıllarda olduğu gibi asgari ücret işveren desteği masada, talebimizi yeniledik' ifadelerini kullandı.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren asgari ücret zammına ilişkin komisyon bugün ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda bugün saat 14:00'te başladı. Saat 16:40 itibarıyla toplantı sona erdi.

"YARIN AÇIKLAMA YAPACAĞIZ"

Toplantı sonrasında açıklama yapan Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak "Değerlendirmemizi yapıp, açıklamayı yarın yapacağız. Bizim istediğimiz verilerin bir kısmı geldi, bir kısmını da alacağız. Rakam gelmedi. Son toplantıda inşallah gelir, gelmez de sizlerle paylaşacağız" dedi.

"İŞVEREN DESTEĞİ TALEBİMİZİ YENİLEDİK"

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise "Bugün gelen rakamları değerlendirdik, ek bilgi istedik. Daha önceki yıllarda olduğu gibi asgari ücret işveren desteği masada, talebimizi yeniledik" ifadelerini kullandı.

NET ASGARİ ÜCRET 5500 LİRA

Asgari Ücret 2022 yılı için 5500 lira net olarak ödeniyor. Yapılan anketler neticesinde ortak kanı olarak 7 bin 845 lira ortaya çıktı. Bu rakam üzerinden pazarlıkların yapılması öngörülüyor.

Bakmadan Geçme