İlk Türk astronot Gezeravcı uzayda

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da yer aldığı uzay yolculuğu başladı. SpaceX, Axiom 3 fırlatmasını saat 00.49'da gerçekleştirdi. Tarihe geçen Gezeravcı'nın uzaydaki ilk sözü 'İstikbal göklerdedir' oldu. Gezeravcı uzayda 13 deney gerçekleştirecek.

ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi'ndeki Fırlatma Kompleksi 39A'dan gerçekleştirilen fırlatma işlemiyle Ax-3 misyonunun üyesi olan Gezeravcı'nın uzay yolculuğu başladı.

Dragon kapsülünün 20 Ocak TSİ 13:15'te uluslararası uzay istasyonuna kenetlenmesi bekleniyor.

Tarihi gün: İlk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu başladı - 3

SpaceX firmasına ait Dragon kapsülünü Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) taşıyacak olan Falcon 9 roketi, canlı yayınlanan geri sayımın ardından ABD yerel saatiyle 16.49'da (TSİ 00.49) fırlatıldı.

Tarihi gün: İlk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu başladı - 4

Resmen astronot olarak tarihe geçen Gezeravcı, 100 kilometrelik uzay sınırını aştı. 

İLK MESAJ ATATÜRK'ÜN SÖZÜ İLE

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzaydaki ilk konuşmasına Mustafa Kemal Atatürk'ün "İstikbal Göklerdedir" sözüyle başladı.

SpaceX firması, Uluslararası Uzay İstasyonu'na doğru giden Dragon kapsülündeki Axiom 3 ekibine canlı bağlandı.

Astronotları, ilk duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Türkiye'nin ilk astronotu Gezeravcı, "Türkiye'nin insanlı ilk uzay misyonu için ilk Türk'ün uzaya adım attığı şu anda Yüce Ata'mızın sözüyle bu anı başlatmak istiyorum: Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün dahiyane sözü; İstikbal göklerdedir." mesajını gönderdi. 

Tarihi gün: İlk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu başladı - 6

Alper Gezeravcı uzayda 13 deney gerçekleştirecek.

Bu deneyler mikro yer çekimi ve uzay ortamında insan genetiği, insan sağlığı, biyoloji gibi alanlarda yapılacak.

Tarihi gün: İlk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu başladı - 7

Uzunluğu 70 metre, çapı 3,7 metre ve yaklaşık 550 ton ağırlığındaki Falcon 9 roketi, alçak Dünya yörüngesinde 22 bin, durağan aktarım yörüngesinde 8 bin 300 ve Mars'ta 4 bin kilogram yük taşıma kapasitesine sahip.

Tarihi gün: İlk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu başladı - 8

İçerisinde hava akımı olan basınçlı bölgesinde 7 kişi veya eşit miktarda yük taşıyabilen 8,1 metre uzunluğundaki Dragon kapsülü ise basınçsız arka bölümünde de yük taşıma özelliğine sahip bir uzay aracı olarak tasarlandı.

Tarihi gün: İlk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu başladı - 9

Ax-3 misyonunda ayrıca ABD ve İspanya'yı temsilen misyon lideri Michael Lopez-Alegria, İtalyan Hava Kuvvetlerinden Pilot Walter Villadei ve Avrupa Uzay Ajansı adına katılan İsveçli Marcus Wandt bulunuyor.

Tarihi gün: İlk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu başladı - 10

Daha önce ABD yerel saatiyle 17 Ocak'ta gerçekleştirilmesi planlanan fırlatma işlemi, SpaceX tarafından son kontrollerin tamamlanması amacıyla bir gün ertelenmişti.

Bakmadan Geçme