İran: Saldırı sonlandırıldı

İsrail devlet televizyonu, İran'ın İsrail'e İHA saldırısı başlattığını duyurdu. İran operasyonun adını 'Gerçek Vaat Operasyonu' olarak ilan etti. İsrail Ordusu'ndan yapılan ilk açıklamada İsrail'in hava savunma sisteminin saldırıya karşı hazır durumda olduğu belirtildi. İran devlet televizyonu da son dakika olarak İran İHA'larının İsrail'e doğru ateşlendiğini açıkladı. Devrim Muhafızları, İsrail topraklarındaki belirli hedefleri düzinelerce insansız hava aracı ve füzeyle vurduklarını bildirdi. İran devlet televizyonuna konuşan kaynaklar, Tahran'ın İsrail'e yönelik ilk balistik füze dalgasını fırlattığını söyledi. Reuters, ABD'li iki yetkiliye dayandırdığı haberinde ABD ordusunun İran'dan İsrail'e yönelik fırlatılan İHA'yı düşürdüğü haberini servis etti. İran Birleşmiş Milletler yetkilisi tarafından yapılan açıklamada 'İsraı̇l rejı̇mı̇ bı̇r hata daha yaparsa İran'ın cevabı çok daha sert olacaktır. Bu İran ve İsrail arasında bir çatışma. ABD uzak durmalı. Saldırının sonuçlandığı varsayılabilir.' ifadeleri kullanıldı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, savaş kabinesini topladı. Beyaz Saray'dan da saldırıyla ilgili yapılan ilk açıklamada 'İsrail'in güvenliğine desteğimiz tam' mesajı verildi.

İsrail, İran'ın Şam'daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general rütbesinde toplam 7 kişi ölmüştü.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail'in Şam'daki İran konsolosluğuna saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini belirterek, "Kötü rejim bir hata yaptı, cezalandırılmalı ve cezalandırılacak." ifadelerini kullanmıştı.

SALDIRIYI İSRAİL DEVLET TELEVİZYONU DUYURDU

İran'ın İsrail'e İHA saldırısı başlattığını duyuran İsrail devlet televizyonu, İsrailli yetkililerin bir kaç gün sürecek çatışmalara karşılık vermeye hazırlandığını bildirirken, İran’ın yüzden fazla İHA gönderdiğini açıkladı.

İran operasyonun adını "Gerçek Vaat Operasyonu" olarak ilan etti.

İSRAİL ORDUSU'NDAN İLK AÇIKLAMA

İsrail Ordusu, İran'ın İsrail'e yönelik insansız hava aracı ile saldırı başlattığını ve İsrail'in hava savunma sisteminin saldırıya karşı hazır durumda olduğunu açıkladı.

İsrail Ordusu, İran'a ait insansız hava araçlarının İsrail'e ulaşmasının saatler alacağını ve tehlike oluşması muhtemel bölgelerde sirenler çalacağını bildirdi.

DEVRİM MUHAFIZLARI: BELİRLİ HEDEFLER VURULDU

İran devlet televizyonuna göre, Devrim Muhafızları Ordusu tarafından bildiri yayımlandı.

Bildiride "İsrail'e yönelik İHA saldırısı, İsrail'in Suriye'deki İran konsolosluğuna saldırısına cevap olarak Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri, siyonist rejimin topraklarındaki bazı hedefleri onlarca İHA ve füzeyle vurdu." ifadelerine yer verildi.

BALİSTİK FÜZE DALGASI FIRLATILDI

İran devlet televizyonuna konuşan kaynaklar, Tahran'ın İsrail'e yönelik ilk balistik füze dalgasını fırlattığını duyurdu.

ABD, İRAN İHA'SINI DÜŞÜRDÜ

Reuters, ABD'li iki yetkiliye dayandırdığı haberinde ABD ordusunun İran'dan İsrail'e yönelik fırlatılan İHA'yı düşürdüğünü duyurdu.

İSRAİL HAVA SAHASI KAPATILIYOR

İsrail Havaalanları İdaresi (IAA) tarafından yapılan açıklamada, İran'ın saldırısı nedeniyle İsrail hava sahasının yerel saatle 00.30'dan itibaren kapatılacağı belirtildi. Açıklamada, uçuşların yeniden ne zaman başlayacağına ilişkin ayrıntıya yer verilmezken, gelişmelere göre güncelleme yapılacağı aktarıldı.

İRAN BM YETKİLİSİ: SALDIRININ SONUÇLANDIĞI VARSAYILABİLİR

İran Birleşmiş Milletler yetkilisi tarafından yapılan açıklamada "Saldırı İsrail'in İran'ın diplomatik binasındaki saldırısına karşılık olarak yapıldı. İsraı̇l rejı̇mı̇ bı̇r hata daha yaparsa İran'ın cevabı çok daha sert olacaktır. Bu İran ve İsrail arasında bir çatışma. ABD uzak durmalı. Saldırının sonuçlandığı varsayılabilir." ifadeleri kullanıldı.

İSRAİL SAVAŞ KABİNESİ TOPLANDI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu başkanlığında Tel Aviv'deki Kiryat askeri karargahında savaş kabinesi toplantısı başladı.

Toplantıya Netanyahu'nun yanı sıra Savunma Bakanı Yoav Gallant, Bakan Benny Gantz, İsrail Genelkurmay Başkanı Herzli Halevi, Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi ve diğer üst düzey yetkililer katıldı.

BEYAZ SARAY: İSRAİL'İN GÜVENLİĞİNE DESTEĞİMİZ TAM

Beyaz Saray'dan saldırıyla ilgili yapılan açıklamada "İran, İsrail’e hava saldırısı başlattı. İsrail'in güvenliğine desteğimiz tam. ABD, İran'dan gelen tehditlere karşı İsrail'in savunmasını destekleyecek." ifadeleri kullanıldı.

İRAN: İSRAİL'İN SALDIRISI İÇİN HAVA VEYA KARA SAHASINI AÇAN ÜLKELERE KARŞILIK VERECEĞİZ

İran medyasında yer alan haberlere göre İran Savunma Bakanı Muhammed Rıza Aştiyani, ülkesine yönelik saldırılara karşı uyarılarda bulundu.

İranlı Bakan, "İsrail'in İran'a saldırması için hava ve kara sahasını açan ülkeler, kararlı cevabımızı alacaktır." ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme